SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Štúdium v Emirátoch: Na štipendium tu majú nárok všetci študenti

Aké je to na americkej univerzite New York University Abu Dhabi v hlavnom meste Spojených Arabských Emirátov, približuje ALEXANDRA URBÁNIKOVÁ.

Alexandra Urbániková študuje na New York University Abu Dhabi. Alexandra Urbániková študuje na New York University Abu Dhabi. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV A. U. )

Alexandra Urbániková z Nitry v Spojených Arabských Emirátoch už tretí rok študuje matematiku. Je prvým dievčaťom zo Slovenska. Aktuálne je od januára na semestrálnom pobyte v New Yorku.

Maturovala som na osemročnom Gymnáziu na Párovskej ulici v Nitre a od začiatku som uvažovala nad vysokou školou v zahraničí. V rozhodnutí som sa utvrdila najmä po tom, ako som v septime strávila výmenný semester v Belgicku a môj starší brat začal študovať vo Veľkej Británii.

Spočiatku som sa sústredila hlavne na školy v Anglicku, prišli mi ako jednoznačná voľba hlavne vďaka ich kvalite, polohe a finančnej dostupnosti. Pravdepodobne by som na jednej z nich aj skončila, keby nebolo kamarátky, od ktorej som sa dozvedela o New York University Abu Dhabi (NYUAD), ktorá sídli v hlavnom meste Spojených arabských emirátov.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Štúdium v Glasgowe: Ekonomické vedy spoznávame v praxi Čítajte 

Čím viac som si o NYUAD zisťovala, tým som si bola istejšia, že je to univerzita pre mňa. Škola totiž predstavuje zaujímavú kombináciu americkej univerzity v krajine Blízkeho východu.

Túto univerzitu už skončili dvaja Slováci, dvaja končia tento rok a ja som prvé dievča zo Slovenska, ktoré tu študuje. Kamarátka, ktorá ma inšpirovala, sa sem nakoniec neprihlásila.

Dôraz na globálne vzdelávanie

Hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla pre NYUAD, je dôraz, aký škola kladie na globálne vzdelávanie. Čo globálne vzdelávanie presne znamená?

Jednou vetou by sa to dalo zhrnúť, že dovolí študentom nazrieť do celého sveta bez toho, aby ste ho museli celý precestovať. Len moja trieda je zložená z približne 300 študentov z 85 krajín sveta, kde najviac zastúpená národnosť predstavuje len 13 percent z celkového počtu študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kampus v Abu Dhabi je mladý, bol otvorený v roku 2003, a počet študentov len tesne presahuje tisícku. Vďaka tomu sú triedy veľmi malé a študenti majú osobnejší vzťah s profesormi. Počas prvého roku som dokonca mala dva predmety, kde sme boli dokopy štyria študenti a profesor.

Každý študent môže počas štúdia dva semestre stráviť v inej pobočke New York University. Ja už mám úspešne za sebou semester v talianskej Florencii a momentálne si zvykám na New York, kde budem žiť najbližších pár mesiacov.

Odbor si študent vyberie až ako druhák

Prečítajte si tiež: Štúdium v Česku: Teóriu si overujeme v praxi na sto percent Čítajte 

NYUAD je jednou z Liberal Arts Colleges, kde sa vyučuje systémom, ktorý je veľmi rozšírený v USA, lenže v našich končinách o ňom vie len málo ľudí. Najväčšou prednosťou školy je, že si vyberáte kombinácie predmetov, ktoré vás najviac zaujímajú. A to ma nadchlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Bakalárske štúdium na Liberal Arts Colleges trvá štyri roky a okrem štúdia odboru, ktorý si záväzne vyberáte až na konci druhého ročníka, musíte absolvovať aj predmety z iných oblastí.

Pre mňa bola táto možnosť veľkým plus, keďže ma na strednej škole bavilo veľa predmetov a nevedela som si vybrať iba jeden. Momentálne som v treťom ročníku a študujem matematiku s koncentráciou v ekonómii a vo filozofii, ale absolvovala som veľa predmetov z informatiky, literatúry či zo psychológie.

Matematika je teda môj hlavný odbor a popri nej sa venujem hlavne ekonómii a filozofii. Aby ste dostali koncentráciu musíte splniť určitý počet predmetov z daného odboru, ale je ich menej ako na celý odbor.

Štipendium podľa príjmu a výdavkov rodičov

Náklady na život a štúdium na NYUAD sú veľmi podobné ako na ostatných amerických univerzitách. Školné sa pohybuje okolo 50 000 amerických dolárov ročne, ubytovanie a strava dosahujú ďalších približne 10 000 dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Univerzita ponúka štipendiá, na ktoré majú nárok všetci študenti. Nezávisle od vašej prihlášky na univerzitu môžete požiadať o finančnú pomoc, ktorá sa vypočíta na základe príjmov a výdavkov vašich rodičov.

Ak sa vás univerzita rozhodne prijať, postará sa o to, aby ste si štúdium mohli dovoliť. Na rozdiel od väčšiny amerických univerzít je možné dostať plné štipendium, ktoré kryje všetky náklady spojené so štúdiom.

Z môjho štipendia si viem uhradiť všetky výdavky, rodičia ma nemusia mesačne finančne podporovať.

Prihláška je rozsiahla, zaberie dosť času

Prijímací proces začína s Common Application, centralizovaným systémom, ktorým sa hlásite na väčšinu vysokých škôl v USA. Prihláška je veľmi rozsiahla a preto si treba na ňu nechať dostatok času. Okrem základných informácií o vás, opisu vašich mimoškolských aktivít a dvoch esejí, potrebujete aj pomoc oficiálneho zástupcu vašej strednej školy, ktorý vypíše vaše známky zo všetkých ročníkov, predpokladané výsledky maturity a dotazník o vašich vlastnostiach. Ďalšia osoba, ktorá už nemusí byť zamestnancom školy, posiela vaše odporúčanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Povinnou časťou prijímacieho procesu je takzvaný Candidate Weekend (CW), ktorý strávite v Abu Dhabi.

Víkend kandidátov na štúdium

Zo všetkých prihlásených univerzita vyberie istý počet študentov, spravidla ich je približne šesťsto, ktorých pozve na víkend kandidátov. Všetky náklady vrátane stravy, ubytovania a leteniek spojené s týmto výletom hradí univerzita.

Počas jedného prijímacieho cyklu sa v rôznych termínoch konajú štyri CW, ktoré sú viazané na termíny odovzdávania prihlášok – buď skorší termín 1. novembra, alebo 1. januára.

Pred samotným CW musia pozvaní študenti napísať esej o probléme, ktorý by chceli vyriešiť v ich komunite. Celý víkend je skvelou príležitosťou vidieť univerzitu naživo, dozvedieť sa viac o programe a rozhodnúť sa, či je to naozaj miesto pre vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Uchádzačov sledujú pri všetkých činnostiach zamestnanci univerzity, aby rozhodli, či sa do tohto prostredia vôbec hodia.

Kampus je malý, ale je v ňom všetko

Študenti musia povinne bývať a stravovať sa v kampuse univerzity. Život v ňom je veľmi pohodlný, všade sa viete dostať peši za päť minút a nájdete tu všetky služby, ktoré potrebujete, vrátane doktora, lekárne, kaviarne, potravín a všetkých športových zariadení, ktoré vás napadnú.

Každý týždeň si študenti môžu vybrať z množstva prednášok, výletov a rôznych workshopov, ktoré univerzita organizuje. Možností na šport je neúrekom a každý si príde na svoje. Ja som za jeden a pol roka vystriedala brušné tance, tenis, jogu, salsu, balet a Muay Thai. Univerzita tiež ponúka bezplatné jazykové kurzy v nemčine, vo francúzštine a v španielčine.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj napriek všetkým aktivitám, ktoré sa v kampuse dajú robiť, budete pre jeho malú rozlohu cítiť potrebu ísť von. Ja sa snažím chodiť do mesta aspoň raz týždenne a mojím najobľúbenejším miestom je pláž, ktorá sa nachádza desať minút od univerzity, na ktorej si vždy skvele oddýchnem.

A ako som si zvykla na odlišný arabský život? No na to sa ma pýtajú často. Abu Dhabi je veľmi mladé a moderné mesto a na cudzincov sú tu ľudia zvyknutí. V našom medzinárodnom kampuse žiadne obmedzenia na oblečenie neplatia, do mesta chodím so zahalenými plecami a kolenami, čo je vyjadrením rešpektu k miestnej kultúre.

Domov letím dvakrát do roka – na dva týždne počas Vianoc a letné prázdniny, ktoré trvajú tri mesiace.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu