Roman Kluvanec je v treťom ročníku päťročného integrovaného štúdia na University of Edinburgh. Popisuje, ako sa mu tam študuje.
Počas strednej školy som aktívne uvažoval o štúdiu na zahraničnej univerzite. Po maturite na nitrianskom Gymnáziu Párovská 1 som sa však rozhodol zostať ešte rok na Slovensku, absolvoval som „Gap year“ (medzerový rok) popri študovaní informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave, a následne som od roku 2016 študentom na University of Edinburgh.
Momentálne študujem v treťom ročníku päťročného integrovaného štúdia, čo znamená, že už o dva roky skončím.
Favoritom bol Edinburgh
Rozhodovanie, kde budem v zahraničí študovať, bolo pomerne jednoduché. Hlavnú úlohu zohrali tri dôvody. Chcel som študovať v anglickom jazyku, čo však mnohé európske univerzity ponúkajú až na magisterskej úrovni.

Britské školy patria k svetovej špičke, takže odchod na ostrovy bol jasnou voľbou. Svoj výber som ešte následne zúžil na Škótsko, ktoré na rozdiel od Anglicka ponúka bakalárske štúdium zadarmo, a poslal som si tri prihlášky - Edinburgh, Glasgow a St. Andrews.
Nakoniec som sa rozhodol pre ponuku z Edinburghu, ktorý bol mojím favoritom vďaka príjemnému mestu a najvyššej kvalite školy - pravidelne sa umiestňuje v top 20 na svete.
Začiatky v Edinburghu boli príjemné, na univerzite existuje široká slovensko-česká komunita, takže už počas prvého týždňa som spoznal mnoho nových ľudí.
Rozdiely v štúdiu
Ak by som mal porovnať štúdium na Slovensku so štúdiom v Británii, vidím zopár podobností a zopár rozdielov.
Samotný obsah a náročnosť predmetov nie sú až také odlišné, čo sa však nedá povedať o snahe mojej univerzity štúdium čo naviac zjednodušiť a spríjemniť. Predmety sú vzájomne oveľa vyváženejšie, takže mi každý zaberá porovnateľné množstvo času. Zároveň máme jednoduchší prístup k materiálom, dostupné sú prezentácie, poznámky od prednášajúcich, či dokonca videonahrávky z prednášok.
Rozdiel je viditeľný aj počas skúškového obdobia, keďže skúšky sú iba písomné, majú pevne daný dátum a čas a máme na ne iba jeden pokus (+ jeden náhradný v lete), čo znamená, že je oveľa väčšia motivácia sa na ne pripravovať, a sú spravodlivejšie.
Internáty garantujú iba prvákom
Bakalárske štúdium pre občanov krajín Európskej únie dotuje škótska vláda, takže som sa vyhol vysokej sume za školné. Platím si teda iba životné náklady, ktoré sa pohybujú okolo 500 anglických libier mesačne.
Najvyššou položkou je nájomné za bývanie, ktorý sa zvykne pohybovať okolo 350 libier mesačne. V Edinburghu sú internáty garantované iba pre prvákov, potom sa zvyknú študenti sťahovať do bytov. Okrem toho sú spravidla internáty drahšie ako byty.
Štúdium na takejto prestížnej univerzite však otvára mnohé kariérne možnosti, takže si študenti spravidla vedia tieto náklady pokryť pomocou letnej stáže či part-time práce popri škole.

Momentálne bývam s priateľkou vo firemnom byte, kde máme zároveň spoločne s kolegami menší „home-office“.
Počas leta som na Slovensku stážoval vo firme Exponea, pre ktorú sme sa následne v septembri rozhodli otvoriť novú pobočku v Edinburghu, tak sa táto možnosť ukázala ako najlepšie riešenie. Domov na Slovensko sa dostanem zhruba tri- až štyrikrát do roka, spravidla cez vianočné, veľkonočné a letné prázdniny.
Komunity medzi študentmi
Druhým veľkým rozdielom medzi slovenskými a britskými univerzitami je snaha škôl budovať komunity medzi študentmi.
Na škole sú desiatky až stovky „societies“, ktoré združujú ľudí s rovnakými záujmami, či už ide o tenis, programovanie, alebo Čechov a Slovákov.
Počas prvého týždňa nového akademického roka sa vždy koná veľký univerzitný festival, takže si každý určite nájde kamarátov s rovnakými záujmami.
Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy.