SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Štúdium v Edinburghu: Skúšky sú tu oveľa spravodlivejšie

Ako sa študuje na univerzite, ktorá sa každoročne umiestňuje medzi top dvadsiatkou najlepších univerzít sveta, približuje ROMAN KLUVANEC.

Roman Kluvanec počas minuloročného leta na Slovensku stážoval vo firme Exponea, pre ktorú už v septembri pomáhal otvoriť slovenskú pobočku v Edinburghu. Roman Kluvanec počas minuloročného leta na Slovensku stážoval vo firme Exponea, pre ktorú už v septembri pomáhal otvoriť slovenskú pobočku v Edinburghu. (Zdroj: ARCHÍV R. K.)

Roman Kluvanec je v treťom ročníku päťročného integrovaného štúdia na University of Edinburgh. Popisuje, ako sa mu tam študuje.

Počas strednej školy som aktívne uvažoval o štúdiu na zahraničnej univerzite. Po maturite na nitrianskom Gymnáziu Párovská 1 som sa však rozhodol zostať ešte rok na Slovensku, absolvoval som „Gap year“ (medzerový rok) popri študovaní informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave, a následne som od roku 2016 študentom na University of Edinburgh.

Momentálne študujem v treťom ročníku päťročného integrovaného štúdia, čo znamená, že už o dva roky skončím.

Skryť Vypnúť reklamu

Favoritom bol Edinburgh

Rozhodovanie, kde budem v zahraničí študovať, bolo pomerne jednoduché. Hlavnú úlohu zohrali tri dôvody. Chcel som študovať v anglickom jazyku, čo však mnohé európske univerzity ponúkajú až na magisterskej úrovni.

Prečítajte si tiež: Štúdium v Emirátoch: Na štipendium tu majú nárok všetci študenti Čítajte 

Britské školy patria k svetovej špičke, takže odchod na ostrovy bol jasnou voľbou. Svoj výber som ešte následne zúžil na Škótsko, ktoré na rozdiel od Anglicka ponúka bakalárske štúdium zadarmo, a poslal som si tri prihlášky - Edinburgh, Glasgow a St. Andrews.

Nakoniec som sa rozhodol pre ponuku z Edinburghu, ktorý bol mojím favoritom vďaka príjemnému mestu a najvyššej kvalite školy - pravidelne sa umiestňuje v top 20 na svete.

Začiatky v Edinburghu boli príjemné, na univerzite existuje široká slovensko-česká komunita, takže už počas prvého týždňa som spoznal mnoho nových ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozdiely v štúdiu

Ak by som mal porovnať štúdium na Slovensku so štúdiom v Británii, vidím zopár podobností a zopár rozdielov.

Samotný obsah a náročnosť predmetov nie sú až také odlišné, čo sa však nedá povedať o snahe mojej univerzity štúdium čo naviac zjednodušiť a spríjemniť. Predmety sú vzájomne oveľa vyváženejšie, takže mi každý zaberá porovnateľné množstvo času. Zároveň máme jednoduchší prístup k materiálom, dostupné sú prezentácie, poznámky od prednášajúcich, či dokonca videonahrávky z prednášok.

Rozdiel je viditeľný aj počas skúškového obdobia, keďže skúšky sú iba písomné, majú pevne daný dátum a čas a máme na ne iba jeden pokus (+ jeden náhradný v lete), čo znamená, že je oveľa väčšia motivácia sa na ne pripravovať, a sú spravodlivejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Internáty garantujú iba prvákom

Bakalárske štúdium pre občanov krajín Európskej únie dotuje škótska vláda, takže som sa vyhol vysokej sume za školné. Platím si teda iba životné náklady, ktoré sa pohybujú okolo 500 anglických libier mesačne.

Najvyššou položkou je nájomné za bývanie, ktorý sa zvykne pohybovať okolo 350 libier mesačne. V Edinburghu sú internáty garantované iba pre prvákov, potom sa zvyknú študenti sťahovať do bytov. Okrem toho sú spravidla internáty drahšie ako byty.

Štúdium na takejto prestížnej univerzite však otvára mnohé kariérne možnosti, takže si študenti spravidla vedia tieto náklady pokryť pomocou letnej stáže či part-time práce popri škole.

Prečítajte si tiež: Štúdium v Glasgowe: Ekonomické vedy spoznávame v praxi Čítajte 

Momentálne bývam s priateľkou vo firemnom byte, kde máme zároveň spoločne s kolegami menší „home-office“.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas leta som na Slovensku stážoval vo firme Exponea, pre ktorú sme sa následne v septembri rozhodli otvoriť novú pobočku v Edinburghu, tak sa táto možnosť ukázala ako najlepšie riešenie. Domov na Slovensko sa dostanem zhruba tri- až štyrikrát do roka, spravidla cez vianočné, veľkonočné a letné prázdniny.

Komunity medzi študentmi

Druhým veľkým rozdielom medzi slovenskými a britskými univerzitami je snaha škôl budovať komunity medzi študentmi.

Na škole sú desiatky až stovky „societies“, ktoré združujú ľudí s rovnakými záujmami, či už ide o tenis, programovanie, alebo Čechov a Slovákov.

Počas prvého týždňa nového akademického roka sa vždy koná veľký univerzitný festival, takže si každý určite nájde kamarátov s rovnakými záujmami.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čínska developerská spoločnosť Evergrande.

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


6 h
Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


2 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu