Štúdium v Glasgowe: Ekonomické vedy spoznávame v praxi

Ako sa študuje na škótskej University of Strathclyde, ktorá spadá pod Strathclyde Business School, približuje Bratislavčan FRANTIŠEK BROČEK.

František Broček.(Zdroj: FOTO – ARCHÍV FB)

University of Strathclyde spadá pod Strathclyde Business School a má výbornú reputáciu v Británii aj v Európe. V predposlednom ročníku bakalárskeho štúdia tu ekonomické vedy študuje Bratislavčan František Broček.

Pochádzam z Bratislavy a vyrastal som v Marianke, obci na okraji hlavného mesta. Pre štúdium v zahraničí som sa rozhodol už počas základnej školy.

Veľkú úlohu v tom zohrala moja rodina a prostredie, v ktorom som vyrastal. Prvých osem rokov štúdia som absolvoval na British International School v Bratislave, kde ma už od prvého ročníka vyučovali britskí učitelia a moji spolužiaci boli z rôznych krajín z celého sveta.

Strednú školu a maturitu som absolvoval na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave. Bola to výnimočná škola, ktorá dbala na osobnostný rozvoj študentov aj mimo štandardného slovenského kurikula.

Pomoc od mentora v zahraničí

Na Slovensku, žiaľ, neexistuje tradícia kvalitného ekonomického vzdelania a výskumu.

Štúdium ekonómie má v anglosaských krajinách dlhú tradíciu a je na najvyššej úrovni na svete. Podal som si štyri prihlášky na univerzity v Škótsku a jednu na univerzitu v Manchestri.

Prečítajte si tiež: Štúdium v Emirátoch: Na štipendium tu majú nárok všetci študenti

Konkrétne univerzity som si vyberal na základe medzinárodných rebríčkov, reputácie, štruktúry študijných programov a odporúčaní učiteľov na gymnáziu.

Na gymnáziu sme mali výborný program, kde nás spojili s absolventmi, ktorí už v zahraničí študujú odbor, o ktorý máme záujem. Veľmi mi to pomohlo, lebo som sa môjho mentora mohol pýtať na čokoľvek o akademickom prostredí, ale aj na praktické záležitosti o živote v zahraničí.

Zvíťazil atraktívny program

Rozhodol som sa pre University of Strathclyde v Glasgowe, lebo ekonómia na Strathclyde University má dobré renomé.

V čase rozhodovania o univerzite som ešte nebol pevne rozhodnutý pre konkrétnu špecializáciu v rámci rôznych ekonomických smerov a Strathclyde mi ponúkol veľmi atraktívnu a flexibilnú štruktúru študijného programu.

Dnes som v treťom a zároveň predposlednom ročníku bakalárskeho štúdia. Prvý rok som si na Strathclyde Business School mohol vybrať až päť rôznych predmetov podľa mojich vlastných preferencií a každým rokom dochádza k užšej špecializácii.

Od druhého ročníka som mal ako hlavné predmety ekonómiu a financie. Tento rok som študoval moduly ako makroekonómia, mikroekonómia, ekonometria alebo teória hier.

Počas semestra je štúdium kombináciou prednášok a tutoriálov (obdoba cvičení na slovenských univerzitách).

Veľký dôraz sa kladie na individuálnu prácu a čítanie na doplnenie obsahu prebraného na prednáškach.

Praktický spôsob výučby

Na Slovensku som nikdy na vysokej škole neštudoval, ale z toho, čo som počul, tak najväčším rozdielom v ekonomických vedách je praktické uplatnenie učiva.

Prečítajte si tiež: Štúdium v Edinburghu: Skúšky sú tu oveľa spravodlivejšie

Na University of Strathclyde nás učia ovládať moderné analytické nástroje na vyhodnocovanie efektivity vládnych výdavkov ako napríklad cost-benefit analysis. Ekonometria a štatistika sa už od samého začiatku vyučujú praktickým spôsobom cez štatistické programy na počítači.

Veľký rozdiel je aj v samotných profesoroch. Študenti po ukončení každého predmetu dávajú anonymnú spätnú väzbu o spokojnosti s priebehom vyučovania. Profesorov to motivuje, aby dynamicky formovali štruktúru predmetov a neustále zlepšovali vyučovacie metódy.

Práca popri škole

Bývam v prenajatom byte s ďalším slovenským študentom, ktorého poznám z gymnázia.

Popri škole pracujem ako analytik pre Metis Partners, kde robím finančné ohodnotenia v oblasti duševného vlastníctva prevažne mladým technologickým firmám, ktoré chcú získať investície alebo ich prevzali veľké konglomeráty a potrebujú si hodnotu svojich patentov zapísať do účtovníctva.

Domov chodím trikrát do roka a minulé leto som stážoval v Národnej banke Slovenska vďaka programu Leaf Slovak Professionals Abroad, ktorý ponúka zahraničným študentom stáže. Venoval som sa tam analýze reálnej a nominálnej konvergencie a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súd odsúdil Rybaniča, dostal tri roky podmienečne

Filip Rybanič sa musí Kaliňákovi ospravedlniť.

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Nepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

EKONOMIKA

Vietnamské bistrá na Slovensku. Čo sú zač?

Vietnamské jedlá sa stávajú obľúbenými aj v Paríži, Berlíne či v Prahe.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.