SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Štúdium v Glasgowe: Ekonomické vedy spoznávame v praxi

Ako sa študuje na škótskej University of Strathclyde, ktorá spadá pod Strathclyde Business School, približuje Bratislavčan FRANTIŠEK BROČEK.

František Broček.František Broček. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV FB)

University of Strathclyde spadá pod Strathclyde Business School a má výbornú reputáciu v Británii aj v Európe. V predposlednom ročníku bakalárskeho štúdia tu ekonomické vedy študuje Bratislavčan František Broček.

Pochádzam z Bratislavy a vyrastal som v Marianke, obci na okraji hlavného mesta. Pre štúdium v zahraničí som sa rozhodol už počas základnej školy.

Veľkú úlohu v tom zohrala moja rodina a prostredie, v ktorom som vyrastal. Prvých osem rokov štúdia som absolvoval na British International School v Bratislave, kde ma už od prvého ročníka vyučovali britskí učitelia a moji spolužiaci boli z rôznych krajín z celého sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Strednú školu a maturitu som absolvoval na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave. Bola to výnimočná škola, ktorá dbala na osobnostný rozvoj študentov aj mimo štandardného slovenského kurikula.

Pomoc od mentora v zahraničí

Na Slovensku, žiaľ, neexistuje tradícia kvalitného ekonomického vzdelania a výskumu.

Štúdium ekonómie má v anglosaských krajinách dlhú tradíciu a je na najvyššej úrovni na svete. Podal som si štyri prihlášky na univerzity v Škótsku a jednu na univerzitu v Manchestri.

Prečítajte si tiež: Štúdium v Emirátoch: Na štipendium tu majú nárok všetci študenti Čítajte 

Konkrétne univerzity som si vyberal na základe medzinárodných rebríčkov, reputácie, štruktúry študijných programov a odporúčaní učiteľov na gymnáziu.

Na gymnáziu sme mali výborný program, kde nás spojili s absolventmi, ktorí už v zahraničí študujú odbor, o ktorý máme záujem. Veľmi mi to pomohlo, lebo som sa môjho mentora mohol pýtať na čokoľvek o akademickom prostredí, ale aj na praktické záležitosti o živote v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvíťazil atraktívny program

Rozhodol som sa pre University of Strathclyde v Glasgowe, lebo ekonómia na Strathclyde University má dobré renomé.

V čase rozhodovania o univerzite som ešte nebol pevne rozhodnutý pre konkrétnu špecializáciu v rámci rôznych ekonomických smerov a Strathclyde mi ponúkol veľmi atraktívnu a flexibilnú štruktúru študijného programu.

Dnes som v treťom a zároveň predposlednom ročníku bakalárskeho štúdia. Prvý rok som si na Strathclyde Business School mohol vybrať až päť rôznych predmetov podľa mojich vlastných preferencií a každým rokom dochádza k užšej špecializácii.

Od druhého ročníka som mal ako hlavné predmety ekonómiu a financie. Tento rok som študoval moduly ako makroekonómia, mikroekonómia, ekonometria alebo teória hier.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas semestra je štúdium kombináciou prednášok a tutoriálov (obdoba cvičení na slovenských univerzitách).

Veľký dôraz sa kladie na individuálnu prácu a čítanie na doplnenie obsahu prebraného na prednáškach.

Praktický spôsob výučby

Na Slovensku som nikdy na vysokej škole neštudoval, ale z toho, čo som počul, tak najväčším rozdielom v ekonomických vedách je praktické uplatnenie učiva.

Prečítajte si tiež: Štúdium v Edinburghu: Skúšky sú tu oveľa spravodlivejšie Čítajte 

Na University of Strathclyde nás učia ovládať moderné analytické nástroje na vyhodnocovanie efektivity vládnych výdavkov ako napríklad cost-benefit analysis. Ekonometria a štatistika sa už od samého začiatku vyučujú praktickým spôsobom cez štatistické programy na počítači.

Veľký rozdiel je aj v samotných profesoroch. Študenti po ukončení každého predmetu dávajú anonymnú spätnú väzbu o spokojnosti s priebehom vyučovania. Profesorov to motivuje, aby dynamicky formovali štruktúru predmetov a neustále zlepšovali vyučovacie metódy.

Skryť Vypnúť reklamu

Práca popri škole

Bývam v prenajatom byte s ďalším slovenským študentom, ktorého poznám z gymnázia.

Popri škole pracujem ako analytik pre Metis Partners, kde robím finančné ohodnotenia v oblasti duševného vlastníctva prevažne mladým technologickým firmám, ktoré chcú získať investície alebo ich prevzali veľké konglomeráty a potrebujú si hodnotu svojich patentov zapísať do účtovníctva.

Domov chodím trikrát do roka a minulé leto som stážoval v Národnej banke Slovenska vďaka programu Leaf Slovak Professionals Abroad, ktorý ponúka zahraničným študentom stáže. Venoval som sa tam analýze reálnej a nominálnej konvergencie a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

4 h
Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

14 h
Peter Tkačenko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.

20 h

Nie všetci občania trpia množiacimi sa príkladmi neschopnosti tejto vlády. Minimálne dvaja sa z nich tešia.

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov