SME

Erasmus: Fyziku tuhých látok si vyskúšala študovať v Rumunsku

Ako bakalárka na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave sa DOMINIKA MELICHEROVÁ, vtedy ešte Vlčková, rozhodla pre erasmácky pobyt v Rumunsku.

Dominika Melicherová pri kláštore Voronet, ktorý je známy hlavne kvôli modrej farbe na maľbách.Dominika Melicherová pri kláštore Voronet, ktorý je známy hlavne kvôli modrej farbe na maľbách. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV D. M.)

Dominika Melicherová, vtedy ešte Vlčková, vycestovala na erasmácky pobyt v Rumunsku na začiatku magisterského štúdia. Dnes je už doktorandkou v odbore fyzika kondenzovaných látok a akustiky.

Erasmus som si vyberala podľa krajín, kde by som mohla študovať fyziku tuhých látok. Do úvahy pripadali Fínsko aj Nemecko, ibaže ja som si vybrala Rumunsko.

Prečo práve Rumunsko? Rumunsko bolo pre mňa zaujímavé aj z finančných dôvodov, lebo je to relatívne lacná krajina, no okrem toho to bol štát, o ktorom som takmer nič nevedela, tak som ho zatúžila spoznať.

SkryťVypnúť reklamu

Dostala som sa do rumunského mesta Iasi, v ktorom sídli Alexandru Ioan Cuza University. Je to na východe Rumunska blízko hraníc s Moldavskom. Iasi je po Bukurešti a Cluj Napoce tretie najväčšie mesto.

Prečítajte si tiež: Erasmus: V Rakúsku sa zdokonalila v dvoch rečiach naraz Čítajte 

Vyučovanie sa začínalo až o desiatej

Štúdium prebiehalo v skupinke, kde boli takmer všetci spolužiaci Rumuni okrem mňa a jedného Nemca.

Škola sídlila v nádhernej historickej budove, kde boli okrem fakulty fyziky aj ďalšie fakulty. Zvláštne pre mňa bolo, že vyučovanie sa začínalo najskôr o 10.00 h.

A tak sme potom končili dosť neskoro. Niektoré vyučovanie sa mi končilo až o ôsmej večer. Veľmi pozitívne hodnotím to, že v rámci niektorých predmetov boli organizované exkurzie do laboratórií a dozvedela som sa, že v Iasi majú veľa firiem zaoberajúcich sa materiálovým výskumom.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní so Slovenskom bolo však štúdium orientované skôr inžiniersky, aj keď išlo o odbor, ktorý mal byť hlavne vedecký.

Frázy aj po rumunsky

Prvou vecou, čo mi Erasmus dal, je to, že som sa naučila byť naozaj samostatná. Mladý človek k tomu pričuchne už pri prechode zo strednej školy na vysokú, no v zahraničí je nútený byť ešte samostatnejší.

Nepoznala som jazyk ani zvyky Rumunov. Bola som nútená rozprávať po anglicky a nejaké tie frázy som sa musela naučiť aj po rumunsky, aby som si vedela napríklad vypýtať 200 g syra v potravinách.

Okrem toho som začala odhaľovať zákutia krajiny, ktorá bola pre mňa na začiatku neznáma. Spoznala som jej nádhernú prírodu, množstvo historických pamiatok. Mesto môjho štúdia Iasi je známe veľkým počtom ortodoxných kostolov, bolo ich dokopy takmer sto.

SkryťVypnúť reklamu

No a, samozrejme, som spoznala ľudí, ktorí tam žijú. To, akí sú. Veľmi milí a zhovorčiví. Sú podobní nám, ale ešte o niečo uvravenejší.

Prečítajte si tiež: Erasmus: Bezalelská akadémia umenia a dizajnu ma v tvorbe posunula Čítajte 

Rada spomínam aj na rôzne spoločné akcie pre erasmákov. Napríklad varenie tradičného rumunského jedla sarmale, čo sú hroznové listy plnené zmesou ryže, mletého mäsa a nadrobno nakrájaných húb, ako príloha sa k tomu podáva kukuričná krupica (talianska polenta) a kyslá smotana.

Túžim sa do tejto krajiny ešte vrátiť a preskúmať aj iné miesta, kde som nebola. Veľmi by som napríklad chcela vidieť dunajskú deltu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu