Ak vás nevzali, o rok sa lepšie pripravte a zlepšite sa v jazyku

Učte sa jazyk a poobzerajte sa po praxi. Ako zužitkovať rok do ďalších prijímacích skúšok, radia špecialisti z personálnych agentúr.

Ilustračné foto.(Zdroj: FOTO - FOTOLIA)

ANKETOVÁ OTÁZKA: Aké sú vaše rady pre maturantov, ktorí sa neúspešne uchádzali o štúdium na vysokej škole - čomu by sa určite mali venovať do ďalších prijímacích skúšok, aby zvýšili svoju šancu na úspech?

Jitka Součková, marketingová manažérka Grafton Recruitment

Mali by sa venovať štúdiu cudzích jazykov pre prípad, že by neuspeli ani pri ďalšom prijímacom konaní. Ak už majú anglický jazyk na veľmi dobrej úrovni, treba sa venovať štúdiu ďalšieho jazyka.

Ak sa dá, treba vycestovať do zahraničia, opäť s cieľom naučiť sa ďalší jazyk.

Pokúsiť sa uchádzať o miesto na pozícii trainee v nejakej veľkej známej spoločnosti. Trainee pozície bývajú často nehonorované alebo len minimálne, no aj tak je možné získať zaujímavú praktickú skúsenosť do budúceho štúdia. Ak by opäť neuspel, bude mať tak dobrý štart pri hľadaní práce.

Posledná rada, ktorú však považujem za samozrejmosť – lepšie sa pripraviť na budúce prijímacie skúšky.

Martina Jopeková, tímlíderka / špecialistka výberov McRoy

Akákoľvek prax, ktorú získate, bude pri hľadaní si zamestnania po skončení školy veľkým plusom. Ak si nájdete prácu v oblasti, ktorú chcete na vysokej škole študovať, pomôže vám to i počas štúdia. Navyše, zistíte tak, či odbor, ktorý ste si vybrali, vás skutočne bude v budúcnosti baviť alebo nie. Nová práca môže pre vás predstavovať aj zadné dvierka pre prípad, že neuspejete na prijímacích pohovoroch ani na druhýkrát.

Prečítajte si tiež: Nevzali vás na vysokú? Neuspokojte sa s plánom B

Dobrá znalosť jedného cudzieho jazyka je už dnes považovaná za samozrejmosť. Dominuje angličtina, no firmy najmä z Nemecka a Rakúska sa v čoraz väčšej miere obzerajú aj po nemčine. Výhodou sú aj „exotické“ jazykové kombinácie, napríklad francúzština - španielčina či taliančina - francúzština. Ak teda máte možnosť zlepšiť si znalosť jazyka, využite ju. Napríklad prácou/brigádou v zahraničí či navštevovaním jazykových kurzov.

Akákoľvek forma sebazdokonaľovania je plusom. Poobzerajte sa, aké kurzy môžete absolvovať. Oplatí sa napríklad zapracovať na svojich digitálnych zručnostiach či na komunikácii. Vhodné sú aj kurzy a prednášky, ktoré organizuje škola, kde chcete študovať.

Silvia Kovácsová, HR manažérka ManpowerGroup Slovensko

Zostať v kontakte s ľuďmi a nesmútiť nad „stratenou šancou“. Ideálne je zamestnať sa, využiť napríklad ponuku personálnej agentúry a vybrať si vhodnú stáž alebo prácu na znížený alebo akýkoľvek vyhovujúci úväzok v oblasti, ktorá je pre absolventa zaujímavá, a chcel by sa jej venovať i naďalej. Získa takto cennú prax.

Zachovať kontinuitu vo vzdelávaní - zdokonaľovať sa napríklad v cudzích jazykoch, posilňovať PC zručnosti, navštevovať vysokoškolské prípravné kurzy.

Aktívne sa zaujímať o dianie v okolí, neizolovať sa, byť aktívny v komunite, v ktorej žije, a tiež zostať v spojení a byť informovaný o živote vzdelávacej inštitúcie, kde plánuje študovať.

Filip Labanc, marketingový špecialista Synergie

Rozmýšľal by som nad týmito otázkami: Chcem svoju kariéru smerovať tým smerom, kde je vysoká škola nevyhnutná, napríklad lekár a pod.? Aké nevýhody mi prinesie fakt, že nebudem mať vysokoškolský titul? Ovplyvní to napríklad môj kariérny rast v štátnej správe? Prihlásil som sa na správny odbor alebo zvážim svoje smerovanie na inej škole? Ak sa uchádzač rozhodne akokoľvek, mojou osobnou prioritou pri výbere kariéry by bolo, aby ma práca bavila. Vďaka tomu sa úspech dostaví rýchlejšie a prirodzenejšie.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

V pozadí detvianskej kauzy sa objavuje Kotleba a spravodajcovia

Firma z Bránikovho blogu robila čistky.

SVET

Slovák na najvyššej pozícii Únie? Začal sa diplomatický boj

Šefčovič nie je outsider, no veľkú šancu nemá.

DOMOV

OLAF varuje: Stali ste sa súčasťou čínskej hodvábnej cesty

Nové trasy zneužívajú podvodníci.

Sĺpček Zuzany Kepplovej

Čo by mal Šefčovič pochopiť

Veru, nie sme ako Španieli.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.