SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Ak vás nevzali, o rok sa lepšie pripravte a zlepšite sa v jazyku

Učte sa jazyk a poobzerajte sa po praxi. Ako zužitkovať rok do ďalších prijímacích skúšok, radia špecialisti z personálnych agentúr.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO - FOTOLIA)

ANKETOVÁ OTÁZKA: Aké sú vaše rady pre maturantov, ktorí sa neúspešne uchádzali o štúdium na vysokej škole - čomu by sa určite mali venovať do ďalších prijímacích skúšok, aby zvýšili svoju šancu na úspech?

Jitka Součková, marketingová manažérka Grafton Recruitment

Mali by sa venovať štúdiu cudzích jazykov pre prípad, že by neuspeli ani pri ďalšom prijímacom konaní. Ak už majú anglický jazyk na veľmi dobrej úrovni, treba sa venovať štúdiu ďalšieho jazyka.

Ak sa dá, treba vycestovať do zahraničia, opäť s cieľom naučiť sa ďalší jazyk.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokúsiť sa uchádzať o miesto na pozícii trainee v nejakej veľkej známej spoločnosti. Trainee pozície bývajú často nehonorované alebo len minimálne, no aj tak je možné získať zaujímavú praktickú skúsenosť do budúceho štúdia. Ak by opäť neuspel, bude mať tak dobrý štart pri hľadaní práce.

Posledná rada, ktorú však považujem za samozrejmosť – lepšie sa pripraviť na budúce prijímacie skúšky.

Martina Jopeková, tímlíderka / špecialistka výberov McRoy

Akákoľvek prax, ktorú získate, bude pri hľadaní si zamestnania po skončení školy veľkým plusom. Ak si nájdete prácu v oblasti, ktorú chcete na vysokej škole študovať, pomôže vám to i počas štúdia. Navyše, zistíte tak, či odbor, ktorý ste si vybrali, vás skutočne bude v budúcnosti baviť alebo nie. Nová práca môže pre vás predstavovať aj zadné dvierka pre prípad, že neuspejete na prijímacích pohovoroch ani na druhýkrát.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nevzali vás na vysokú? Neuspokojte sa s plánom B Čítajte 

Dobrá znalosť jedného cudzieho jazyka je už dnes považovaná za samozrejmosť. Dominuje angličtina, no firmy najmä z Nemecka a Rakúska sa v čoraz väčšej miere obzerajú aj po nemčine. Výhodou sú aj „exotické“ jazykové kombinácie, napríklad francúzština - španielčina či taliančina - francúzština. Ak teda máte možnosť zlepšiť si znalosť jazyka, využite ju. Napríklad prácou/brigádou v zahraničí či navštevovaním jazykových kurzov.

Akákoľvek forma sebazdokonaľovania je plusom. Poobzerajte sa, aké kurzy môžete absolvovať. Oplatí sa napríklad zapracovať na svojich digitálnych zručnostiach či na komunikácii. Vhodné sú aj kurzy a prednášky, ktoré organizuje škola, kde chcete študovať.

Silvia Kovácsová, HR manažérka ManpowerGroup Slovensko

Zostať v kontakte s ľuďmi a nesmútiť nad „stratenou šancou“. Ideálne je zamestnať sa, využiť napríklad ponuku personálnej agentúry a vybrať si vhodnú stáž alebo prácu na znížený alebo akýkoľvek vyhovujúci úväzok v oblasti, ktorá je pre absolventa zaujímavá, a chcel by sa jej venovať i naďalej. Získa takto cennú prax.

Skryť Vypnúť reklamu

Zachovať kontinuitu vo vzdelávaní - zdokonaľovať sa napríklad v cudzích jazykoch, posilňovať PC zručnosti, navštevovať vysokoškolské prípravné kurzy.

Aktívne sa zaujímať o dianie v okolí, neizolovať sa, byť aktívny v komunite, v ktorej žije, a tiež zostať v spojení a byť informovaný o živote vzdelávacej inštitúcie, kde plánuje študovať.

Filip Labanc, marketingový špecialista Synergie

Rozmýšľal by som nad týmito otázkami: Chcem svoju kariéru smerovať tým smerom, kde je vysoká škola nevyhnutná, napríklad lekár a pod.? Aké nevýhody mi prinesie fakt, že nebudem mať vysokoškolský titul? Ovplyvní to napríklad môj kariérny rast v štátnej správe? Prihlásil som sa na správny odbor alebo zvážim svoje smerovanie na inej škole? Ak sa uchádzač rozhodne akokoľvek, mojou osobnou prioritou pri výbere kariéry by bolo, aby ma práca bavila. Vďaka tomu sa úspech dostaví rýchlejšie a prirodzenejšie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov