SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO - FOTOLIA)

Požiadavky zamestnávateľov v inzerátoch zmierňuje nedostatok pracovnej sily. Diplom z univerzity už nie je takou častou podmienkou prijatia do pracovného pomeru. „Sledujeme to pri ponukách, ktoré uvádzajú ako podmienku vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,“ potvrdila hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Kým v roku 2015 išlo o 12,2 percenta z celej ponuky na portáli, v roku 2017 to bolo 8,4 percenta.

„V situácii, keď je na trhu práce nedostatok pracovnej sily, firmy pochopili, že nepotrebujú vysokoškolákov na také pracovné pozície, ako je napríklad asistentka,“ vysvetlil Peter Jakab z agentúry Trenkwalder.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci prax sa stále u zamestnanca cení ako vysoká hodnota, zvyšuje sa aj počet ponúk vhodných pre absolventov, teda pre tých, ktorí akurát ukončili štúdium a zatiaľ nestihli získať prax v odbore.

Prečítajte si tiež: Nevzali vás na vysokú? Neuspokojte sa s plánom B Čítajte 

Na to, či má budúci zamestnanec prax, alebo nie, sa už tak neprihliada najmä pri špecialistoch na informačné technológie.

„Nielen v Bratislavskom a v Košickom kraji, ale po celom Slovensku sú žiadaní IT profesionáli. Vysoký dopyt je už po absolventoch vysokých škôl z týchto odborov,“ potvrdzuje personálna spoločnosť Grafton Slovakia.

Firmy neváhajú IT špecialistov dobre zaplatiť. „Bežne za ich prácu dávajú štvorciferné sumy a nemusia sa začínať vždy len jednotkou,“ konštatuje Grafton Slovakia. Mimoriadne vyhľadávané sú aj nižšie technické pozície, kde stačí stredoškolské vzdelanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Titul znamená lepší plat

Stále platí, že vysokoškolský titul je dobrým odrazovým mostíkom pre dosiahnutie vyššieho zárobku. „Kým celoslovenská priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaného človeka dosahuje 1248 eur v hrubom, mzda ľudí s maturitou je 929 eur,“ uviedla Richterová.

Najlepšie šance zamestnať sa majú naďalej absolventi informatiky, strojárstva a ekonómie. „Platí však, že kandidáti s netechnickým vzdelaním bez znalosti minimálne jedného svetového jazyka majú na trhu práce problém uplatniť sa,“ dodal Miroslav Garaj zo spoločnosti Grafton Slovakia.

Dominantná technika

Technické smery hrajú prím dlhodobo vo všetkých regiónoch Slovenska. Tento trend sa posilňoval aj vlani s príchodom investorov, ako sú Amazon v Seredi, Jaguar Land Rover pri Nitre a nové centrá poskytovania služieb v okolí Bratislavy.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ak vás nevzali, o rok sa lepšie pripravte a zlepšite sa v jazyku Čítajte 

Nové firmy hľadajú tisíce ľudí, ktorí budú pracovať manuálne, ale aj stovky špecialistov na technické pozície.

Dobrú povesť u veľkých hráčov na trhu majú podľa marketingovej manažérky Graftonu Jitky Součkovej Žilinská univerzita, Technická univerzita v Košiciach, najmä jej Fakulta elektrotechniky a informatiky a Strojnícka fakulta. Z bratislavských vysokých škôl je to Slovenská technická univerzita.

Najhoršie vyhliadky zamestnať sa majú podľa spoločnosti Grafton Slovakia absolventi humanitných odborov, prírodovedci, environmentalisti a absolventi štúdia sociálnej práce.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov