Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: FOTO - FOTOLIA)

Požiadavky zamestnávateľov v inzerátoch zmierňuje nedostatok pracovnej sily. Diplom z univerzity už nie je takou častou podmienkou prijatia do pracovného pomeru. „Sledujeme to pri ponukách, ktoré uvádzajú ako podmienku vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,“ potvrdila hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Kým v roku 2015 išlo o 12,2 percenta z celej ponuky na portáli, v roku 2017 to bolo 8,4 percenta.

„V situácii, keď je na trhu práce nedostatok pracovnej sily, firmy pochopili, že nepotrebujú vysokoškolákov na také pracovné pozície, ako je napríklad asistentka,“ vysvetlil Peter Jakab z agentúry Trenkwalder.

Hoci prax sa stále u zamestnanca cení ako vysoká hodnota, zvyšuje sa aj počet ponúk vhodných pre absolventov, teda pre tých, ktorí akurát ukončili štúdium a zatiaľ nestihli získať prax v odbore.

Prečítajte si tiež: Nevzali vás na vysokú? Neuspokojte sa s plánom B

Na to, či má budúci zamestnanec prax, alebo nie, sa už tak neprihliada najmä pri špecialistoch na informačné technológie.

„Nielen v Bratislavskom a v Košickom kraji, ale po celom Slovensku sú žiadaní IT profesionáli. Vysoký dopyt je už po absolventoch vysokých škôl z týchto odborov,“ potvrdzuje personálna spoločnosť Grafton Slovakia.

Firmy neváhajú IT špecialistov dobre zaplatiť. „Bežne za ich prácu dávajú štvorciferné sumy a nemusia sa začínať vždy len jednotkou,“ konštatuje Grafton Slovakia. Mimoriadne vyhľadávané sú aj nižšie technické pozície, kde stačí stredoškolské vzdelanie.

Titul znamená lepší plat

Stále platí, že vysokoškolský titul je dobrým odrazovým mostíkom pre dosiahnutie vyššieho zárobku. „Kým celoslovenská priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaného človeka dosahuje 1248 eur v hrubom, mzda ľudí s maturitou je 929 eur,“ uviedla Richterová.

Najlepšie šance zamestnať sa majú naďalej absolventi informatiky, strojárstva a ekonómie. „Platí však, že kandidáti s netechnickým vzdelaním bez znalosti minimálne jedného svetového jazyka majú na trhu práce problém uplatniť sa,“ dodal Miroslav Garaj zo spoločnosti Grafton Slovakia.

Dominantná technika

Technické smery hrajú prím dlhodobo vo všetkých regiónoch Slovenska. Tento trend sa posilňoval aj vlani s príchodom investorov, ako sú Amazon v Seredi, Jaguar Land Rover pri Nitre a nové centrá poskytovania služieb v okolí Bratislavy.

Prečítajte si tiež: Ak vás nevzali, o rok sa lepšie pripravte a zlepšite sa v jazyku

Nové firmy hľadajú tisíce ľudí, ktorí budú pracovať manuálne, ale aj stovky špecialistov na technické pozície.

Dobrú povesť u veľkých hráčov na trhu majú podľa marketingovej manažérky Graftonu Jitky Součkovej Žilinská univerzita, Technická univerzita v Košiciach, najmä jej Fakulta elektrotechniky a informatiky a Strojnícka fakulta. Z bratislavských vysokých škôl je to Slovenská technická univerzita.

Najhoršie vyhliadky zamestnať sa majú podľa spoločnosti Grafton Slovakia absolventi humanitných odborov, prírodovedci, environmentalisti a absolventi štúdia sociálnej práce.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Patrik Dubovský - Fórum

Ako Harabinov senát poslal do väzenia ťažko chorého františkána

Bystrík Janík zomrel následkom perzekúcií komunistického režimu a jeho justície.

PLUS

Kde sa vzali nožík-rybička, verzatilka aj známe zápalky

Príbehy drobností českého dizajnu, ktoré prežili.

Neprehliadnite tiež

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia

Chcete ísť na vysokú školu? Ustriehnite si termíny

Stručná inštruktáž, ako si podať prihlášku na vysokú školu.

Ilustračná fotografia

Čo nové budete môcť študovať?

Novinky študijných programov, ktoré sa vysokým školám po získaní akreditácie podarilo zaradiť do svojej ponuky na akademický rok 2019/2020

Mnohé fakulty reagujú pri nových študijných akreditovaných programoch na požiadavky praxe, absolventi budú pre zamestnávateľov zaujímavejší.

Na vlastnej koži: Ako prežiť prvý rok na vysokej škole

Prechod zo strednej školy na vysokú prináša študentom veľa zmien do života.

Porovnávacie skúšky nahradia prijímačky

Výsledky štandardizovaných skúšok českej spoločnosti Scio na Slovensku využíva pri prijímaní na štúdium 32 fakúlt z desiatich univerzít. Skúšky študent môže absolvovať počas jedného školského roka v šiestich termínoch vo viacerých slovenských mestách.