SME

Neviete čo študovať? Urobte si "medzerový rok"

Väčšina ľudí, čo zvažuje gap-year, si nie je istá, čo chce študovať alebo aké zamestnanie by ich zaujímalo.

Viktória Karolová a Petr Pěrina si pred nástupom na magisterské štúdium v Londýne urobili ročnú prestávku.Viktória Karolová a Petr Pěrina si pred nástupom na magisterské štúdium v Londýne urobili ročnú prestávku. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV P. P. )

V Európe aj inde vo svete je medzi študentmi čoraz populárnejšia prax, že si medzi strednou a vysokou školou alebo medzi bakalárskym a magisterským štúdiom urobia gap-year - jeden rok voľna. Rozhodujú sa preň z rôznych dôvodov, najčastejšie pre získanie praktických skúseností. Na Slovensku takáto pauza veľmi rozšírená nie je.

Bratislavčanka Viktória Karolová a Petr Pěrina z českého Liberca si gap-year, v doslovnom preklade „medzerový rok“, dopriali po skončení bakalárskeho štúdia ekonómie, biznisu a manažmentu na škótskej University of Glasgow.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom ročníku bakalárskeho štúdia si povedali, že si dajú pred nástupom na magisterské štúdium v Londýne pauzu.

Prečítajte si tiež: Nevzali vás na vysokú? Neuspokojte sa s plánom B Čítajte 

Lákalo ich okúsiť nové pracovné prostredie a zároveň spoznať inú kultúru.

Gap-year sa rozhodli absolvovať v Thajsku. Podarilo sa im to, obaja pracovali v technologických start-upoch v hlavnom meste Thajska, Bangkoku. Počas víkendov a prázdnin cestovali po Ázii.

Rok voľna si začali plánovať a zaisťovať asi osem mesiacov pred odchodom.

Na cestovanie si zarobili

Viktória Karolová (23), ktorá pochádza z Bratislavy, ukončila strednú školu na Európskej škole v Luxembursku. Zaviala ju sem mamina práca, pre ktorú sa rodina presťahovala.

Čech Petr Pěrina (24) maturoval na Gymnáziu F. X. Šaldu v Liberci. Padli si do oka počas štúdia v Škótsku.

SkryťVypnúť reklamu

Gap-year bol ich spoločná myšlienka. „Obaja sme mali možnosť počas štúdia žiť v niekoľkých krajinách, a každá nová príležitosť nám umožnila sa ďalej rozvíjať a naučiť sa viac o sebe, ako aj o práci s ostatnými,“ hovorí Petr. Dodáva, že ázijská kultúra je dosť odlišná od európskej, takže dúfal, že si z kultúrnej stránky a z osobného rozvoja odnesú z gap-yearu ešte viac ako zo štúdia v Británii alebo z Ameriky, ktoré predtým absolvoval.

Petr a Viki počuli dovtedy o juhovýchodnej Ázii len super veci, za veľkú výhodu považovali to, že sa po nej dá cestovať celkom ľahko a lacno. „Keďže sme nemali úspory na rok cestovania, tak sme sa rozhodli takto skĺbiť prácu a cestovanie,“ konštatuje dvojica.

Rok v Thajsku nad očakávanie

Viki a Petr si za cieľ gap-yearu dali vyskúšať si život v Ázii, prácu v start-upe, prihlásiť sa na magisterské programy a užiť si trochu cestovania.

SkryťVypnúť reklamu

Rok v Thajsku vo všetkých týchto smeroch predstihol ich očakávania. Kým dovtedy mali skúsenosti so stážami v korporačných spoločnostiach, v Thajsku obaja pracovali v technologických start-upoch, čo sú menšie spoločnosti, v hlavnom meste Thajska, Bangkoku.

Viki pracovala v foodpande, čo je aplikácia na online objednávanie jedla, ekvivalent Bistro.sk na Slovensku. Petr pracoval v Hotel Quickly, ktorý sa špecializuje na last minute rezervácie hotelov.

Dvojica priznáva, že rozlúčiť sa s tamojším životom bolo dosť ťažké a skoro v Thajsku zostali ďalší rok.

Prečítajte si tiež: Ak vás nevzali, o rok sa lepšie pripravte Čítajte 

„Keď sa obzrieme späť, sme veľmi radi, že sme takto strávili rok, okúsili miestny spôsob života v exotickej krajine,“ hovorí Viki.

Okrem práce sa snažili precestovať čo najviac okolitých štátov a miest. Podarilo sa im spoznať napríklad aj Malajziu, Indonéziu, Laos, Kambodžu a Mjanmarsko.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by si mal študent gap-year zvoliť

Viki a Petr prípadným záujemcom spomedzi študentov radia, aby si najskôr dobre premysleli, čo chcú od gap-yearu získať a podľa toho sa preň rozhodli.

Väčšina ľudí, čo zvažuje gap-year, si nie je istá tým, čo chce študovať alebo a aké zamestnanie by ich zaujímalo. Gap-year im dáva príležitosť nadobudnúť nové skúsenosti a lepšie spoznať samého seba, čo môže pomôcť pri rozhodovaní sa o ďalších životných krokoch a špecializácii pri vysokoškolskom štúdiu.

Čo po návrate

Viktória Karolová a Petr Pěrina v súčasnosti žijú v Londýne a pokračujú v magisterskom štúdiu. Viki na King's College London a Petr na Imperial College London.

Obaja sú členmi študentskej organizácie Unimak, ktorá pomáha slovenským a českým študentom s prihláškami na zahraničné vysoké školy.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Akciové trhy prudko klesajú.

Na nájdenie vinníka nie je potrebné ekonomické vzdelanie.


107
Trhy na Wall Street.

Príležitosťou môžu byť napríklad farmafirmy či biotechnologické tituly.


Marián Studenič v drese švédskeho Färjestad BK.

Slovenská reprezentácia začala prípravu.


1
Telá zabitých zdravotníkov presunuli z hromadného hrobu pri Rafah.

OSN sa k telám spočiatku nevedela dostať.


SkryťZatvoriť reklamu