SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

University of Groningen je druhou najstaršou univerzitou v Holandsku. Dlhodobo sa umiestňuje v prvej stovke svetových univerzít.University of Groningen je druhou najstaršou univerzitou v Holandsku. Dlhodobo sa umiestňuje v prvej stovke svetových univerzít. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV InterStudy)

Kým niektorí maturanti majú už v septembri jasno v tom, čo chcú na vysokej škole študovať, nájdu sa aj takí, ktorí otáľajú nad budúcnosťou.

Niektoré slovenské univerzity prihlášky na štúdium prijímali len do konca februára, väčšina však necháva záujemcom viac času.

V prípade štúdia v zahraničí je to rozdielne, napríklad Cambridge a Oxford, ktoré patria medzi svetovú špičku medzi univerzitami, prihlášky prijímali už v októbri. Prvé kolo na podanie prihlášok na britské univerzity bol 15. január.

Šance na prijatie ešte sú aj v Anglicku

"To však neznamená, že by sa slovenskí študenti nemohli ešte na väčšinu britských univerzít prihlásiť aj po tomto termíne, v hre je stále viac ako sto univerzít," ozrejmuje Mária Kovács, riaditeľka agentúry InterStudy, ktorá už štrnásť rokov pomáha našim študentom dostať sa na zahraničné vysoké školy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Partnerské univerzity v Anglicku a vo Walese stále akceptujú prihlášky až do zaplnenia miest. Až do augusta je úplne reálna šanca dostať sa na anglickú univerzitu," spresňuje Kovács.

Kto by chcel študovať v Holandsku, má najvyšší čas. Prihlásiť sa treba do 1. mája.

Záujemcov Mária Kovács upozorňuje, aby neotáľali, lebo tento rok je o túto krajinu enormný záujem medzi zahraničnými študentmi a môže sa stať, že dodatočné termíny vysoké školy nebudú mať.

Kto mal záujem o dánske univerzity, má už teraz viac- menej smolu, systém prihlášok sa v marci zatvoril, inštitúcie budú zverejňovať voľné miesta neskôr.

"V júli či v auguste sa ešte môžu objaviť voľné miesta hlavne na technických odboroch, napríklad strojárstve," dopĺňa Kovács.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimkou je dánska vysoká škola University College of Nothern Denmark v Aalborgu, ktorá akceptuje prihlášky na určité odbory až do 1. mája, so septembrovým nástupom.

Dáni už redukujú počty študentov z Únie

Keď v InterStudy začínali v roku 2005 spolupracovať s dánskymi univerzitami, zahraniční študenti nemali problém sa tam dostať. Štúdium tu je bezplatné, tí, ktorí popri štúdiu pracujú najmenej desať hodín týždenne, môžu od vlády získať mesačné štipendium 800 eur.

Prílev zahraničných študentov, ktorý v posledných rokoch nastal, však spôsobil, že dánska vláda dnes počty miest pre študentov z Európskej únie redukuje.

Prijímačky sa tu nerobia, v angličtine sa učia predovšetkým technické a ekonomické odbory, cestovný ruch, dizajn a odbory z oblasti informatiky.

Skryť Vypnúť reklamu

V Holandsku je školné 2060 eur

V minulom roku zaznamenali holandské vysoké školy doslova boom zahraničných študentov. "Pre Slovákov je tu štúdium finančne dostupné, ročné školné je vo výške 2060 eur, dá sa financovať aj štátnou nekomerčnou pôžičkou ako pre domácich študentov," povedala Mária Kovács.

Študenti, ktorí popri štúdiu pracujú na riadnu pracovnú zmluvu v rozsahu najmenej 56 hodín mesačne, môžu získať od vlády grant až do výšky 378 eur mesačne v závislosti od rodičovského príjmu.

Holandské univerzity od slovenských študentov vyžadujú maturitu z angličtiny na úrovni B2. Uznávajú ju však len absolventom gymnázií, ak tam príde študovať maturant napríklad obchodnej akadémie, potrebuje certifikát z angličtiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu