Krok za krokom: Budete sa hlásiť na vysokú školu?

Stručná inštruktáž, ako si podať prihlášku na vysokú školu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Chystáte sa na stužkovú a máte dojem, že na podanie prihlášky na vysokú školu máte ešte dostatok času? Tak si aspoň prečítajte, čo vás bude čakať. Na školy s talentovými skúškami sa prihlášky podávajú už od novembra, na ostatné až od decembra či po novom roku.

Prvý krok – hľadanie informácií

- Každá vysoká škola a fakulta majú na svojej webovej stránke zverejnené podrobné informácie o prijímacom konaní. Prečítajte si ich pozorne, dozviete sa veľa podstatných vecí, napríklad aj to, koľko študentov na študijný program prijmú, kedy budú prijímačky, aké kritériá treba splniť na prijatie a aké je uplatnenie absolventa.

- Ak sa chcete neformálnejšie dozvedieť, ako žijú vysokoškoláci na fakultách, pozrite si ich faceboovské stránky či instagram.

- Ukazuje sa, že stredoškoláci nepoznajú neraz základné pojmy vysokoškolskej výučby a netušia, ktorú jej formu majú na prihláške zaškrtnúť. Takže tu je vysvetlenie: prezenčná metóda sa týka najmä študijných programov v dennej forme štúdia. Učiteľ je pri nej v priamom kontakte so študentom. Dištančná metóda sa týka najmä externého štúdia, kde priamy kontakt učiteľa so študentom nahrádza kontakt prostredníctvom komunikačných prostriedkov, najmä pomocou počítačov a internetu.

Prečítajte si tiež: Univerzita nie je súťaž Milionár Čítajte

- Ak študent nemá jasnú predstavu o tom, čo chce v živote robiť a aký odbor študovať, mal by zvážiť podanie prihlášky na vysokú školu. Podľa informácií ministerstva školstva až tretina vysokoškolákov štúdium už do dvoch rokov vzdá.

- Nesprávne rozhodnutie, napríklad zmena školy, môže mať pre študenta aj finančné následky. Môže viesť k poplatkom spojeným s predĺžením štandardnej dĺžky štúdia a tie sa šplhajú do výšky niekoľkých stoviek eur za semester.

- Maturanti, ktorí si vyberajú vysoké školy, majú k dispozícii praktický portál www.portalvs.sk. Nájdu tu na jednom mieste potrebné informácie o všetkých vysokých školách na Slovensku a ušetria tak hodiny hľadania a prezerania, ktoré by strávili nad každou jednou stránkou vysokej školy, ktorá ich zaujíma. Môžu si tu aj porovnávať fakulty príbuzného štúdia.

Druhý krok – podanie prihlášky

- Tí čo majú jasno o svojej budúcnosti po maturite, a teda vedia, že naisto chcú ísť na vysokú školu, by mali vedieť, že si môžu podať viac prihlášok, a to dokonca aj na tú istú fakultu na rôzne študijné programy.

- Niektoré vysoké školy umožňujú, aby uchádzač na jednej prihláške uviedol viac študijných programov, prvý študijný program je potom prioritný (poplatok za prijímacie konanie sa s počtom študijných programov nemení). Iné vysoké koly vyžadujú na jednej prihláške uviesť iba jeden študijný program, to znamená, že uchádzač si musí podať viac prihlášok.

- Poplatok, ktorý uchádzači musia zaplatiť v súvislosti s podaním prihlášky, súvisí s prijímacím konaním. Sú v ňom zahrnuté náklady na prípravu testov, ich opravovanie, kancelárske potreby, dozor pedagóga a podobne. Pri elektronickej forme je poplatok vždy nižší. Jeho výšku určujú univerzity.

Tretí krok – nerobte chyby

- Skôr, než začnete vypisovať prihlášku na vysokú školu, overte si názov univerzity a fakulty, kde chcete študovať. Rovnako aj názov študijného programu a študijného odboru. Tu robia študenti neraz chyby.

- Ak sa hlásite na univerzitu, ktorá síce akceptuje elektronickú prihlášku, ale vyžaduje aj poslanie papierovej, kúpte si ju v predajni ŠEVT. Na bakalárske štúdium potrebujete tú so žltou farbou v hlavičke. Modrá farba sa týka magisterského štúdia, takže pozor!

- Či musíte poslať aj papierovú prihlášku, sa dozviete pri pozornom čítaní pokynov na stránke fakulty, lebo niektoré vysoké školy už prijímajú len elektronické prihlášky.

- Výhodou elektronickej prihlášky je nižší poplatok za prijímacie konanie, ale aj možnosť sledovať stav svojej prihlášky online.

- Každá škola má svoj vlastný elektronický systém, netreba sa však báť, sú tam presné pokyny na vyplnenie.

- Osobné údaje by mal byť schopný vyplniť každý, ale po skúsenostiach študijných oddelení radšej upozorňujeme, že mnohí pri nich robia chyby. Napríklad hneď v úvode nevyznačia, na aký stupeň štúdia sa hlásia.

- Ozrejmite si, či vysoká škola chce, alebo nechce od vás potvrdenie o zdravotnom stave, aby ste si ho v predstihu vybavili.

- Pozor, ak sa budete prihlasovať elektronicky, ale školy vyžadujú aj papierovú prihlášku, zaregistrujú vám ju až po tom, ako dostanú od vás poslanú a podpísanú prihlášku. Na podpis mnohí zabúdajú.

- Aj keď sa teraz mnohým zdá, že majú dostatok času na podanie prihlášky, treba si ustrážiť termín na podanie a nenechávať si tento krok na poslednú chvíľu.