SME
Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián

Študentov cestovanie vlakom do školy nevyjde draho

Na aké zľavy na cestovanie majú nárok vysokoškoláci na Slovensku a ako je to v Česku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: ARCHÍV SME)

Budúci vysokoškolák sa môže tešiť na cestovanie do školy zadarmo. Ale to platí len v prípade, ak bude využívať na prepravu vlak.

Od roku 2014 na Slovensku funguje takzvaná bezplatná vlaková preprava, ktorú môžu využívať študenti do dovŕšenia 26 rokov. V praxi to znamená, že študenti nemusia za cestovanie vlakom platiť.

Ak vysokoškolák pochádza z Košíc a študuje v hlavnom meste, na spiatočnom cestovnom lístku ušetrí necelých 19 eur.

Ak sa bezplatné lístky vyčerpajú, tak si študent musí kúpiť polovičný cestovný lístok.

Lenže lístky na vlaky zadarmo nie sú neobmedzené na daný vlakový spoj. Študent by si mal lístok zabezpečiť vždy v dostatočnom časovom predstihu, pretože ak sa bezplatné lístky vyčerpajú, tak sa mu ujde už len polovičný cestovný lístok. To znamená, že zaplatí polovičnú sumu z celého lístka.

Výhodné cestovanie po Česku

Ak slovenskí študenti plánujú odísť študovať do Českej republiky, najnovšie môžu aj tam cestovať vlakmi a autobusmi za zvýhodnených podmienok.

Česká vláda na konci marca tohto roka rozhodla, že študentom do 26 rokov a seniorom nad 65 rokov prispeje na cestovanie vlakom a autobusom 75 percent z ceny cestovného lístka. Inými slovami, vybraná časť obyvateľstva bude cestovať za štvrtinové ceny.

Zľavy na vlaky a autobusy u západných susedov platia od 10. júna 2018.

Dôležité však je, že na zvýhodnený lístok na vlak a autobus majú nárok aj Slováci. Európske pravidlá totiž prikazujú, aby sociálne zľavy, ktoré sú poskytované miestnym, poskytovala krajina aj cudzincom, ktorí v krajine žijú alebo študujú.

Momentálne na českých vysokých školách študuje podľa oficiálnych štatistík viac ako 20-tisíc študentov zo Slovenska.

Podobne aj Česi môžu na Slovensku využívať bezplatnú prepravu. Ku koncu roka 2017 si vybavilo preukaz na bezplatné cestovanie vlakmi na Slovensku vyše 36-tisíc zákazníkov z Česka.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Téma: Cestovanie


Článok je zaradený aj do ďalších tém Cestovanie, Vlaky

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia