SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Študenti STU si literatúru môžu stiahnuť zdarma online

Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Všetky skriptá, monografie a vysokoškolské učebnice a monografie, ktoré vyjdú v univerzitnom vydavateľstve Spektrum STU, majú študenti siedmich fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave k dispozícií kedykoľvek v elektronickej podobe zdarma.

Za dva roky (od spustenia tejto služby na jeseň 2016 do začiatku septembra 2018) zaznamenal systém už vyše 61 400 prístupov. Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie, ale aj knihy o umelej inteligencii, statike či cvičenia z biológie, či anorganickej chémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj ponuka jedální a knižnice

Učebnice a skriptá je možné sťahovať prostredníctvom Akademického informačného systému (AIS), ide o univerzitný online systém, ktorý umožňuje študentom zostavenie rozvrhu či výber termínov skúšok a zápočtov cez internet, ako i online zapisovanie známok do elektronického indexu.

Študenti môžu takto tiež konzultovať s vyučujúcimi, v systéme vidia napríklad i ponuku univerzitných jedální. A cez AIS študenti dostavajú i informácie o aktuálnom dianí na univerzite.

Prečítajte si tiež: Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok Čítajte 

Medzi ďalšie nástroje, ktoré môžu študenti STU využívať online, patria tiež služby virtuálnej knižnice, ktorá sprístupňuje odborné vedecké databázy.

Ide najmä o digitálnu knižnicu Science Direct, prístup k Web of Science či k prestížnej digitálnej plnotextovej elektronickej knižnici IEEE/IET Electronic Library.

Skryť Vypnúť reklamu

Online je dostupný i softvér MATLAB, interaktívny nástroj na inžinierske výpočty a výskum, ktorý používajú najlepšie univerzity na svete. Slúži na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie.

Všetci študenti aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch. Podmienkou je pri registrácii použiť e-mail stuba.sk. K dispozícií majú tiež certifikované kurzy.

Už len elektronická prihláška

"Plnú verziu (Total Academic Headcount -TAH) MATLABu sme zakúpili ako prvá univerzita na Slovensku pred rokom. Záujem študentov i zamestnancov je veľký, evidujeme takmer tritisíc aktívnych používateľov a v tomto akademickom roku očakávame ďalší nárast počtu používateľov," povedal prorektor STU Pavel Čičák.

Skryť Vypnúť reklamu

MATLAB využívajú takmer všetky fakulty STU, prím však hrá Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky a Materiálovotechnologická fakulta. Nasledujú študenti a pedagógovia zo Stavebnej fakulty, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie a potom z Fakulty informatiky a informačných technológií.

Slovenská technická univerzita plánuje online služby ďalej rozširovať. Prihlasovanie na štúdium výrazne zjednodušila už v tomto kalendárnom roku, akceptovala len elektronickú prihlášku. Uchádzači už nemusia posielať poštou papierovú prihlášku ani prílohy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


14 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar