SME
Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián

Študenti STU si literatúru môžu stiahnuť zdarma online

Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: ADOBE STOCK)

Všetky skriptá, monografie a vysokoškolské učebnice a monografie, ktoré vyjdú v univerzitnom vydavateľstve Spektrum STU, majú študenti siedmich fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave k dispozícií kedykoľvek v elektronickej podobe zdarma.

Za dva roky (od spustenia tejto služby na jeseň 2016 do začiatku septembra 2018) zaznamenal systém už vyše 61 400 prístupov. Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie, ale aj knihy o umelej inteligencii, statike či cvičenia z biológie, či anorganickej chémie.

Aj ponuka jedální a knižnice

Učebnice a skriptá je možné sťahovať prostredníctvom Akademického informačného systému (AIS), ide o univerzitný online systém, ktorý umožňuje študentom zostavenie rozvrhu či výber termínov skúšok a zápočtov cez internet, ako i online zapisovanie známok do elektronického indexu.

Študenti môžu takto tiež konzultovať s vyučujúcimi, v systéme vidia napríklad i ponuku univerzitných jedální. A cez AIS študenti dostavajú i informácie o aktuálnom dianí na univerzite.

Prečítajte si tiež: Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok Čítajte 

Medzi ďalšie nástroje, ktoré môžu študenti STU využívať online, patria tiež služby virtuálnej knižnice, ktorá sprístupňuje odborné vedecké databázy.

Ide najmä o digitálnu knižnicu Science Direct, prístup k Web of Science či k prestížnej digitálnej plnotextovej elektronickej knižnici IEEE/IET Electronic Library.

Online je dostupný i softvér MATLAB, interaktívny nástroj na inžinierske výpočty a výskum, ktorý používajú najlepšie univerzity na svete. Slúži na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie.

Všetci študenti aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch. Podmienkou je pri registrácii použiť e-mail stuba.sk. K dispozícií majú tiež certifikované kurzy.

Už len elektronická prihláška

"Plnú verziu (Total Academic Headcount -TAH) MATLABu sme zakúpili ako prvá univerzita na Slovensku pred rokom. Záujem študentov i zamestnancov je veľký, evidujeme takmer tritisíc aktívnych používateľov a v tomto akademickom roku očakávame ďalší nárast počtu používateľov," povedal prorektor STU Pavel Čičák.

MATLAB využívajú takmer všetky fakulty STU, prím však hrá Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky a Materiálovotechnologická fakulta. Nasledujú študenti a pedagógovia zo Stavebnej fakulty, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie a potom z Fakulty informatiky a informačných technológií.

Slovenská technická univerzita plánuje online služby ďalej rozširovať. Prihlasovanie na štúdium výrazne zjednodušila už v tomto kalendárnom roku, akceptovala len elektronickú prihlášku. Uchádzači už nemusia posielať poštou papierovú prihlášku ani prílohy.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia