Študenti STU si literatúru môžu stiahnuť zdarma online

Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: ADOBE STOCK)

Všetky skriptá, monografie a vysokoškolské učebnice a monografie, ktoré vyjdú v univerzitnom vydavateľstve Spektrum STU, majú študenti siedmich fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave k dispozícií kedykoľvek v elektronickej podobe zdarma.

Za dva roky (od spustenia tejto služby na jeseň 2016 do začiatku septembra 2018) zaznamenal systém už vyše 61 400 prístupov. Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie, ale aj knihy o umelej inteligencii, statike či cvičenia z biológie, či anorganickej chémie.

Aj ponuka jedální a knižnice

Učebnice a skriptá je možné sťahovať prostredníctvom Akademického informačného systému (AIS), ide o univerzitný online systém, ktorý umožňuje študentom zostavenie rozvrhu či výber termínov skúšok a zápočtov cez internet, ako i online zapisovanie známok do elektronického indexu.

Študenti môžu takto tiež konzultovať s vyučujúcimi, v systéme vidia napríklad i ponuku univerzitných jedální. A cez AIS študenti dostavajú i informácie o aktuálnom dianí na univerzite.

Prečítajte si tiež: Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok

Medzi ďalšie nástroje, ktoré môžu študenti STU využívať online, patria tiež služby virtuálnej knižnice, ktorá sprístupňuje odborné vedecké databázy.

Ide najmä o digitálnu knižnicu Science Direct, prístup k Web of Science či k prestížnej digitálnej plnotextovej elektronickej knižnici IEEE/IET Electronic Library.

Online je dostupný i softvér MATLAB, interaktívny nástroj na inžinierske výpočty a výskum, ktorý používajú najlepšie univerzity na svete. Slúži na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie.

Všetci študenti aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch. Podmienkou je pri registrácii použiť e-mail stuba.sk. K dispozícií majú tiež certifikované kurzy.

Už len elektronická prihláška

"Plnú verziu (Total Academic Headcount -TAH) MATLABu sme zakúpili ako prvá univerzita na Slovensku pred rokom. Záujem študentov i zamestnancov je veľký, evidujeme takmer tritisíc aktívnych používateľov a v tomto akademickom roku očakávame ďalší nárast počtu používateľov," povedal prorektor STU Pavel Čičák.

MATLAB využívajú takmer všetky fakulty STU, prím však hrá Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky a Materiálovotechnologická fakulta. Nasledujú študenti a pedagógovia zo Stavebnej fakulty, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie a potom z Fakulty informatiky a informačných technológií.

Slovenská technická univerzita plánuje online služby ďalej rozširovať. Prihlasovanie na štúdium výrazne zjednodušila už v tomto kalendárnom roku, akceptovala len elektronickú prihlášku. Uchádzači už nemusia posielať poštou papierovú prihlášku ani prílohy.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Patrik Dubovský - Fórum

Ako Harabinov senát poslal do väzenia ťažko chorého františkána

Bystrík Janík zomrel následkom perzekúcií komunistického režimu a jeho justície.

PLUS

Kde sa vzali nožík-rybička, verzatilka aj známe zápalky

Príbehy drobností českého dizajnu, ktoré prežili.

Neprehliadnite tiež

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia

Chcete ísť na vysokú školu? Ustriehnite si termíny

Stručná inštruktáž, ako si podať prihlášku na vysokú školu.

Ilustračná fotografia

Čo nové budete môcť študovať?

Novinky študijných programov, ktoré sa vysokým školám po získaní akreditácie podarilo zaradiť do svojej ponuky na akademický rok 2019/2020

Mnohé fakulty reagujú pri nových študijných akreditovaných programoch na požiadavky praxe, absolventi budú pre zamestnávateľov zaujímavejší.

Na vlastnej koži: Ako prežiť prvý rok na vysokej škole

Prechod zo strednej školy na vysokú prináša študentom veľa zmien do života.

Porovnávacie skúšky nahradia prijímačky

Výsledky štandardizovaných skúšok českej spoločnosti Scio na Slovensku využíva pri prijímaní na štúdium 32 fakúlt z desiatich univerzít. Skúšky študent môže absolvovať počas jedného školského roka v šiestich termínoch vo viacerých slovenských mestách.