Využil možnosť duálnej kariéry, hrá hokej aj študuje

Téma: Ako sa študuje športovcovi

Adam BalajAdam Balaj (Zdroj: ARCHÍV A. B.)

Ako sa dá skĺbiť štúdium v angličtine a popri štúdiu sa nevzdať ani obľúbeného hokeja, približuje študent prvého ročníka Vysokej školy manažmentu v Trenčíne/City University of Seattle programy, ADAM BALAJ.

Adam Balaj, odchovanec hokejového klubu Dukla Trenčín, tento rok úspešne zmaturoval na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne. Mal na výber – naďalej sa venovať len hokeju alebo staviť i na štúdium.

"V súčasnosti nie je vôbec jednoduché živiť sa hokejom. Ak sa to aj niekomu podarí, nie je to zamestnanie a istý príjem na celý život. Rozhodol som sa hlavne študovať a myslím si, že mi to otvorí viac ciest do života, než keby som sa spoliehal len na hokej," zdôvodňuje svoje rozhodnutie Adam Balaj.

A keďže pochádza z Mníchovej Lehoty neďaleko Trenčína, vybral si Vysokú školu manažmentu v Trenčíne City University of Seattle. Dôvodom bola aj skutočnosť, že škola má koncept univerzitného hokeja, ktorý je rozšírený v strednej Európe.

V súčasnosti už Adam „zarezáva“ nielen na ľadovej ploche, ale aj pri štúdiu v anglickom programe.

Neriešil dilemu štúdium či šport

Hokejista Adam Balaj pri rozhodovaní o vysokej škole mal teda to šťastie, že nemusel riešiť dilemu, či si vyberie šport, alebo štúdium.

"To, že môžem hrať popri štúdiu hokej, je obrovské plus. Znamená to, že som sa nemusel s hokejom pre štúdium nadobro rozlúčiť. Formy a metódy štúdia na Vysokej škole manažmentu mi umožnili skĺbiť tieto dve aktivity naplno, preto som sa pre ňu rozhodol," hovorí Adam.

Prečítajte si tiež: Matematika aj fyzika sú o logickom myslení Čítajte

Vysoká škola manažmentu totiž zastrešuje spoločne s Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka v Trenčíne univerzitné hokejové mužstvo Gladiators Trenčín, ktoré pôsobí v Európskej univerzitnej hokejovej lige a navyše je jediným slovenským tímom, ktorý je v tejto súťaži od jej samotného vzniku.

Štúdium Adama najviac oslovilo tým, že je celé v angličtine, ale zaujalo ho aj rozdelenie akademického roka, ktoré má na rozdiel od väčšiny slovenských vysokých škôl trimestre.

Adam hovorí, že prvý trimester zvláda bez problémov. Doposiaľ nemal žiaden problém ani zo strany školy, ani hokejového klubu. Z každej strany zažíva veľkú ústretovosť.

Vedomosti zo školy sa dajú využiť aj na ľade

Možnosť duálnej kariéry – štúdium a šport – ktorú Vysoká škola manažmentu a univerzitný hokejový tím Gladiators Trenčín ponúka, znamená tiež možnosť skĺbiť zručnosti a vlastnosti potrebné v jednej aj v druhej oblasti.

"To, čo sa študent naučí na akademickej pôde pri štúdiu, vie využiť na ľade a tiež naopak. Reč je, samozrejme, predovšetkým o odhodlanosti dosahovať stanovené ciele, obetovaní niečoho pre dobrý výsledok, schopnosti pracovať v kolektíve a tiež o zvládaní stresu či učeniu sa prípadným neúspechom," ozrejmuje spojenie športu a výučby rektorka Edita Hekelová.

Prečítajte si tiež: Počet vysokoškolákov klesá, zahraničných však pribúda Čítajte

Vysoká škola manažmentu svojich hokejistov naplno podporuje, na zápasoch sa zúčastňujú i samotní vyučujúci a drukujú svojim študentom.

Rektorka školy Edita Hekelová dokonca otvárala spolu s rektorom Masarykovej univerzity Bekom slávnostným buly i prvý česko-slovenský zápas v aktuálnej sezóne v brnianskej DRFG Aréne, ktorý sa konal symbolicky pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.