SME

Učebnice kupovať netreba, učivo je dostupné na webe

Téma: Čo mi dalo štúdium v zahraničí

Rôzne malé experimenty si Simona so spolužiakmi skúša v labáku.Rôzne malé experimenty si Simona so spolužiakmi skúša v labáku. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV S. D. )

Ako sa študuje na škótskej univerzite University of Aberdeen odbor molekulárna biológia, približuje SIMONA DULAJOVÁ, ktorá je aktuálne vo štvrtom, bakalárskom ročníku štúdia.

Maturovala som na gymnáziu Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. Keďže ma neprijali na môj vysnívaný odbor – medicínu, ako jediná z triedy som nepokračovala hneď na vysokú školu.

Namiesto toho som rok pracovala a snažila sa prísť na to, akým smerom sa v budúcnosti ubrať. S rozhodovaním mi pomohol starší brat s manželkou. Poradili mi vyskúšať štúdium v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky boli ťažké

Pri výbere univerzity rozhodovali dva faktory. Prvým bol jazyk. Keďže som okrem svojho rodného ovládala len angličtinu, najlepšou možnosťou bola, vďaka relatívnej blízkosti, Veľká Británia.

Druhým faktorom boli peniaze. V Spojenom kráľovstve je na rozdiel od Slovenska štúdium spoplatnené a nejde o malú sumu. Výnimkou je našťastie Škótsko, a tak som sa vyhla študentskej pôžičke. Tú by som po ukončení štúdia musela splácať niekoľko rokov.

University of Aberdeen bola jedna z troch škôl, na ktorú som si podala prihlášku a zároveň jediná, na ktorú ma prijali bezpodmienečne. Dnes som vo štvrtom, bakalárskom ročníku a študujem odbor molekulárna biológia.

Keď spätne rozmýšľam, aké boli začiatky, musím skonštatovať, že naozaj ťažké. Okrem jazykovej bariéry som sa musela popasovať aj s mnohými byrokratickými záležitosťami. Vybrať si telefónneho operátora, založiť si bankový účet, prihlásiť sa na úrad práce a najlepšie si aj nejakú prácu nájsť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Počet vysokoškolákov klesá, zahraničných však pribúda Čítajte 

Známkovaní sme za prácu cez rok

Univerzitné učivo prvých dvoch ročníkov bolo naozaj jednoduché. Vyučovací čas sa dá rozdeliť do troch kategórií. Klasické prednášky, ktoré vedie vždy odborník na danú tému a sú spätne dostupné na vypočutie online. Tutoriály, kde sme rozdelení do menších skupín a riešime problémy s využitím prednášanej teórie. Praktiká, čo v mojom odbore znamená, že si vyskúšame rôzne malé experimenty v labáku.

Školský rok je rozdelený na dva semestre a v každom semestri môžem mať maximálne štyri predmety. Známkovaní sme za prácu cez rok – eseje, reporty z praktík, mini online testy a za záverečné skúšky. Tie sú vždy v písomnej forme a všetci spolužiaci ich robia naraz. Na každú skúšku máme len jeden pokus, výnimku udelia len pre zdravotné problémy s potvrdením od lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Učiteľov môžeme oslovovať krstnými menami

Učitelia sú tu veľmi milí. Trvajú na tom, aby sme ich oslovovali krstnými menami, na e-maily odpisujú najneskôr do jedného dňa a sú hocikedy ochotní vysvetliť znova časť učiva, ktorému sme neporozumeli.

Ak im napíšeme, že pre prácu, chorobu alebo osobné problémy nestíhame odovzdať určitú prácu, väčšinou nám dajú extra pár dní. Všetky materiály použité počas vyučovania máme dostupné na univerzitnom portáli. Odporúčané knihy sa zase dajú nájsť v jednej z troch univerzitných knižníc, a tak si netreba žiadnu z nich kupovať.

Na každý študentský problém tu existuje nejaký druh poradenskej inštitúcie. Ako príklad uvediem kariérne centrum. Pomohli mi s vypracovaním životopisu, skontrolovali môj motivačný list a ponúkajú aj možnosť cvičného pohovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto schopnosti sa každému študentovi môžu zísť pri hľadaní vysnívaného zamestnania, ale aj brigádnickej práce. Tú študenti potrebujú, keďže mesačné výdavky sa tu pohybujú približne okolo 500 libier. Ja som si vyskúšala upratovanie v hoteli, prácu barmanky či opatrovateľky. Minimálna hodinová mzda je niečo vyše 8 libier, a tak mi na pokrytie účtov stačí odpracovať menej ako 20 hodín týždenne.

Desiatky klubov a krúžkov

Najväčšími výdavkami sú pre mňa letenky a ubytovanie. Bývať sa dá v internátoch, tie sú však drahšie než prenájom bytu, preto by som odporúčala zvoliť druhú možnosť. Domov lietam minimálne dvakrát do roka. Najčastejšie na vianočné a letné prázdniny.

Ak sa neučím, nepracujem alebo nie som práve na Slovensku, mám možnosť zapojiť sa do voľnočasových aktivít, ktoré mi škola ponúka. V rámci univerzity totiž existujú desiatky športových klubov a záujmových krúžkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ja však najčastejšie využívam študentské členstvo v univerzitnej športovej dedinke. Nachádza sa v nej posilňovňa, plavecký bazén, športové ihriská a ponúka viac než sto rôznych skupinových cvičení.

Veľa akcií univerzita organizuje počas skúškového obdobia. Tie majú študentom pomôcť odbúravať stres, a tak namiesto učenia jem pizzu zadarmo a hladkám terapeutické poníky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu