SME

Chcete ísť na vysokú školu? Ustriehnite si termíny

Stručná inštruktáž, ako si podať prihlášku na vysokú školu.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Adobe Stock)

Väčšina vysokých škôl prijíma prihlášky na bakalárske študijné programy v mesiacoch február až máj, čo sú už roky štandardné termíny. Niektoré fakulty ich prijímajú aj dodatočne ešte v júni až septembri.

Prvý krok

  1. Každá vysoká škola a fakulta majú na svojej webovej stránke zverejnené podrobné informácie o prijímacom konaní. Prečítajte si ich pozorne, dozviete sa veľa podstatných vecí, napríklad aj to, koľko študentov na študijný program prijmú, kedy budú prijímačky, aké kritériá sú potrebné splniť na prijatie a aké je uplatnenie absolventa.
  2. Ak sa chcete neformálnejšie dozvedieť, ako žijú vysokoškoláci na fakultách, pozrite si ich facebookové stránky či instagram.
  3. Ukazuje sa, že stredoškoláci nepoznajú neraz základné pojmy vysokoškolskej výučby a netušia, ktorú jej formu majú na prihláške zaškrtnúť. Takže tu je vysvetlenie: prezenčná metóda sa týka najmä študijných programov v dennej forme štúdia. Učiteľ je pri nej v priamom kontakte so študentom. Dištančná metóda sa týka najmä externého štúdia, kde priamy kontakt učiteľa so študentom nahrádza kontakt prostredníctvom komunikačných prostriedkov, najmä pomocou počítačov a internetu.
  4. Ak študent nemá jasnú predstavu o tom, čo chce v živote robiť a aký odbor študovať, mal by zvážiť podanie prihlášky na vysokú školu. Podľa informácií ministerstva školstva až tretina vysokoškolákov štúdium už do dvoch rokov vzdá.
  5. Nesprávne rozhodnutie, napríklad zmena školy, môže mať pre študenta aj finančné následky. Môže viesť k poplatkom spojeným s predĺžením štandardnej dĺžky štúdia a tie sa šplhajú do výšky niekoľkých stoviek eur za semester.
  6. Maturanti, ktorí si vyberajú vysoké školy, majú k dispozícii praktický portál. Nájdu tu na jednom mieste potrebné informácie o všetkých vysokých školách na Slovensku a ušetria tak hodiny hľadania a prezerania, ktoré by strávili nad každou jednou stránkou vysokej školy, ktorá ich zaujíma. Môžu si tu aj porovnávať fakulty príbuzného štúdia.

Druhý krok

  1. Tí, čo majú jasno o svojej budúcnosti po maturite, a teda vedia, že chcú ísť naisto na vysokú školu, by mali vedieť, že si môžu podať viac prihlášok, a to dokonca aj na tú istú fakultu na rôzne študijné programy.
  2. Niektoré vysoké školy umožňujú, aby uchádzač na jednej prihláške uviedol viac študijných programov, prvý študijný program je potom prioritný (poplatok za prijímacie konanie sa s počtom študijných programov nemení). Iné vysoké školy vyžadujú na jednej prihláške uviesť iba jeden študijný program, to znamená, že uchádzač si musí podať viac prihlášok.
  3. Poplatok, ktorý uchádzači musia zaplatiť v súvislosti s podaním prihlášky, súvisí s prijímacím konaním. Sú v ňom zahrnuté náklady na prípravu testov, ich opravovanie, kancelárske potreby, dozor pedagóga a podobne. Pri elektronickej forme je poplatok vždy nižší. Výšku poplatkov určujú univerzity.

Tretí krok

  1. Skôr, než začnete vypisovať prihlášku na vysokú školu, overte si názov univerzity a fakulty, kde chcete študovať. Rovnako aj názov študijného programu a študijného odboru. Tu robia študenti neraz chyby.
  2. Ak sa hlásite na univerzitu, ktorá síce akceptuje elektronickú prihlášku, ale vyžaduje aj poslanie papierovej, kúpte si ju v predajni ŠEVT. Na bakalárske štúdium potrebujete tú so žltou farbou v hlavičke. Modrá farba sa týka magisterského štúdia, takže pozor!
  3. Či musíte zaslať aj papierovú prihlášku, sa dozviete pri pozornom čítaní pokynov na stránke fakulty, lebo niektoré vysoké školy už prijímajú len elektronické prihlášky.
  4. Výhodou elektronickej prihlášky je nižší poplatok za prijímacie konanie, ale aj možnosť sledovať stav svojej prihlášky online.
  5. Každá škola má svoj vlastný elektronický systém, ale netreba sa báť, sú tam presné pokyny na vyplnenie.
  6. Osobné údaje by mal byť schopný vyplniť každý, ale po skúsenostiach študijných oddelení radšej upozorňujeme, že mnohí pri nich robia chyby. Napríklad hneď v úvode nevyznačia, na aký stupeň štúdia sa hlásia.
  7. Ozrejmite si, či vysoká škola chce, alebo nechce od vás potvrdenie o zdravotnom stave, aby ste si ho v predstihu vybavili.
  8. Pozor, ak sa budete prihlasovať elektronicky, ale školy vyžadujú aj papierovú prihlášku, zaregistrujú vám ju až potom, čo dostanú od vásposlanú a podpísanú prihlášku. Na podpis mnohí zabúdajú.
  9. Treba si ustrážiť termín na podanie prihlášky a nenechávať si tento krok na poslednú chvíľu.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu