SME
Štvrtok, 22. august, 2019 | Meniny má Tichomír

Bude sa dať študovať etnológia a blízkovýchodné štúdiá

Jazyková príprava bude zameraná na zvládnutie arabčiny od úrovne začiatočníka.

Študenti sa počas štúdia zúčastnia zahraničných študijných pobytov napríklad v Ománe, Egypte, Maroku, Jordánsku, v Libanone a v Spojených arabských emirátoch.Študenti sa počas štúdia zúčastnia zahraničných študijných pobytov napríklad v Ománe, Egypte, Maroku, Jordánsku, v Libanone a v Spojených arabských emirátoch.(Zdroj: ARCHÍV FF UCM)

Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave pripravila nový akreditovaný bakalársky študijný program etnológia a blízkovýchodné štúdiá v dennej a externej forme. Reaguje ním na aktuálne dianie vo svete.

Filozofická fakulta Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave bude prvýkrát v tomto akademickom roku prijímať študentov na nový bakalársky študijný program etnológia a blízkovýchodné štúdiá.

Jej Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií je jediná na Slovensku, ktorá ponúka takýto interdisciplinárny študijný program.

Katarína Slobodová Nováková, ktorá je vedúcou katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií a dekankou filozofickej katedry, vznik študijného programu etnológia-blízkovýchodné štúdiá ozrejmuje takto: „Posledné roky sme pociťovali na fakulte a katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií potrebu špecializovaného interdisciplinárneho študijného programu, ktorý by reagoval na aktuálne dianie vo svete, vychovával by absolventov dobre uplatniteľných v praxi a zvyšoval ich jazykové kompetencie pre potreby trhu práce.“

Absencia odborníkov

Medzeru na katedre videli práve v zameraní sa na priestor Blízkeho východu, ktorý sa neustále mení, je dynamický, politicky nestabilný, prudký a pritom archaický a tajuplný.

Dekanka Slobodová Nováková hovorí, že podnetom bola aj absencia vzdelaných odborníkov, ktorí by búrali predsudky a stereotypy viažuce sa k priestoru Blízkeho východu, ovládali arabský jazyk, vedeli by reagovať na dianie vo svete a na Blízkom východe, poznali by mentalitu, kultúrne, politické a náboženské špecifiká ľudí, ktorí tam žijú.

„Dnes chýbajú na trhu práce odborníci, ktorí by vedeli komunikovať a pracovať s prichádzajúcimi migrantmi a žiadateľmi o azyl tak doma, ako i v ostatných európskych krajinách, nemali by problém zaujať stanovisko k politickej situácii v tomto priestore, ovládali by špecifiká náboženstiev a kultúrnych tradícií Blízkeho východu,“ dodáva dekanka a zdôrazňuje, že to vôbec nie je len o islame, moslimoch, terorizme, práve naopak. Je to o poznaní neznámeho, pochopení nepochopeného a búraní predsudkov a stereotypov.

Terénna a odborná prax

Študenti sa budú učiť o kultúrnom, historickom a politickom vývoji Blízkeho východu, etnickom zložení a základoch tradičnej beduínskej kultúry.

Získajú prehľad aj v oblasti svetových náboženstiev a mimoeurópskych kultúr so zameraním na Blízky východ a Afriku.

„V rámci teoretického základu sa zorientujú v pojmoch a kategóriách súčasnej etnológie, kultúrnej a sociálnej antropológie a ďalších príbuzných disciplín, ako aj v metódach a technikách terénneho výskumu,“ približuje obsah študijných predmetov vedúca katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Katarína Slobodová Nováková.

Terénnu a odbornú prax študent absolvuje podľa potreby a dohody o spolupráci s migračným úradom, v utečeneckých táboroch v zahraničí alebo táboroch na Slovensku, v komunitách migrantov na Slovensku či v Európe.

Štátna skúška z arabčiny

Študenti, ktorých táto ponuka zaujala, nemusia mať obavu z toho, že neovládajú arabský jazyk, ten sa na katedre začnú učiť od úrovne začiatočníka.

Za tri roky by modernú spisovnú arabčinu, ktorá je úradným jazykom vo všetkých arabských krajinách, mali zvládnuť na primeranej úrovni a s akcentom na komunikačné zručnosti pre každodennú prax.

Počas jazykovej výučby sa študenti oboznámia aj so špecifikami spoločenskej etikety v blízkovýchodnom prostredí. Tí, ktorí budú mať záujem, si budú môcť urobiť aj štátnu skúšku z arabského jazyka.

Počas štúdia budú môcť študenti spoznať a zažiť každodenný spôsob života blízkovýchodných spoločností na zahraničných študijných pobytoch na spolupracujúcich univerzitách napríklad v Ománe, Egypte, Maroku, Jordánsku, Libanone, Kurdistane či v Spojených arabských emirátoch. Tam môžu absolvovať aj jazykový kurz.

Magisterské štúdium aj v zahraničí

Katedra zatiaľ o akreditácii pre magisterský program neuvažuje. Vedúca katedry Slobodová Nováková to zdôvodňuje tým, že na filozofickej fakulte ponúkajú viacero možností pokračovania v štúdiu.

Jednou z nich je možnosť pokračovať v magisterskom štúdiu na študijnom programe etnológia a mimoeurópske štúdiá, kde si študenti rozšíria vedomosti v odbore i o ďalšie kontinenty - Ameriku, Afriku či Áziu - a množstvo predmetov s aplikačným charakterom.

Ďalšou možnosťou je pokračovať v zahraničí, na magisterskom študijnom programe blízkovýchodní studia na partnerskej fakulte Západočeskej univerzity v Plzni.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner.

Búrka s bleskami si v poľských Tatrách vyžiadala mŕtvych a zranených

Nešťastie sa odohralo na štíte Giewont, ďalší turisti sa zranili.

Ilustračné foto
Výstavba projektu Sky Park.
Píše Samuel Marec - Fórum

Takto bude vyzerať koniec budúcnosti (píše Samo Marec)

Nevnímame to, lebo sa nás to zatiaľ netýka.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia