SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Cez profesorov máme blízko k praxi

Ako sa študuje na Technickej univerzite v Košiciach, približuje JAKUB KOVALČÍK, ktorý na gymnáziu vôbec nepôsobil ako technický typ.

(Zdroj: Archív J.K.)

Dnes je z neho študent prvého ročníka inžinierskeho štúdia na fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, v študijnom programe priemyselná logistika. Hovorí, že to bola šťastná voľba.

Maturoval som na Gymnáziu J. A. Komenského v Trebišove, z predmetov dejepis, občianska náuka a, samozrejme, slovenský jazyk a angličtina. Z toho musí byť každému zrejmé, že na gymnáziu zo mňa nebol technicky zameraný typ študenta.

K Technickej univerzite a jej fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií v Košiciach som sa dostal asi tak ako väčšina nerozhodnutých študentov, že som surfoval po internete, kým som nenašiel niečo, čo by ma na prvý pohľad zaujalo.

Aj keď by sa mohlo zdať, že môj výber vysokej školy bol náhodný, našiel som sa v tom, čo som si vybral.

Fakulta mi padla do oka už pri prvom rozkliknutí linku. Samozrejme neostalo to len pri surfovaní po internete. Snažil som sa o fakulte zistiť čo najviac informácií, aby som vedel, čo má čaká a neminie, no nebolo to príliš náročné. Potom si stačilo už len vybrať správny študijný program. Zvolil som si priemyselnú logistiku, myslím, že to bola jedna z tých šťastnejších volieb v mojom živote.

Prijímačky som nerobil, prijímali na základe známok zo strednej školy.

Predmety na logické myslenie

A aj keď by sa mohlo zdať, že môj výber vysokej bol náhodný, našiel som sa v tom, čo som si vybral.

Mám za sebou bakalárske štúdium, momentálne som v prvom ročníku inžinierskeho štúdia. Preskákal som matematiku, fyziku aj štatistiku, na ktorej si prváci zvyknú „zlomiť väzy".

Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií môže v nezainteresovaných ľuďoch vzbudzovať dojem, že takto technicky zameraná škola bude len o nekonečnom počítaní príkladov, či už z matematiky, alebo fyziky. Celkom to na ňu nesedí, numerické predmety sa tu samozrejme vyučujú, slúžia však predovšetkým na rozvinutie logického myslenia u študentov, ktoré je nevyhnutné na zvládnutie štúdia. Mnoho našich profesorov spolupracuje na rôznych projektoch z praxe, na prednáškach či cvičeniach nám tie poznatky odovzdávajú.

Je všeobecne známe, že prvý ročník na vysokej škole je ten najkritickejší. Ako z neho nevyletieť? Z môjho pohľadu veľmi ťažká otázka. Jediný recept na to je sadnúť si na zadok a venovať sa štúdiu. Ale musí to ísť ruka v ruke s odhodlaním dokončiť vysokoškolské štúdium. Zutekať je totiž ľahké.

Skok cez kožený flek

Študentský život však nie je len o učení. Fakulta ponúka mimoškolské aktivity, o ktorých som predtým ani nechyroval.

Napríklad také Banícke spevy. Je to príprava na Ples Barbora - prijímanie študentov a významných predstaviteľov z praxe do stavu baníckeho „skokom cez kožený flek“. Koná sa vždy začiatkom decembra a je to elegantná príprava na blížiace sa skúškové obdobie. A je to aj vynikajúca príležitosť prehodiť s profesormi pár slov v uvoľnenej atmosfére a spoznať ich lepšie aj mimo posluchárne, respektíve prednáškovej miestnosti.

Ja fungujem od novembra 2017 aj v akademickom senáte fakulty ako člen študentskej časti spolurozhodujem o podmienkach prijatia na štúdium, akreditácii odborov, o rozvoji fakulty, o jej smerovaní, cieľoch a podobne.

Nemám obavu, že by som si po skončení fakulty nenašiel uplatnenie. V oblasti riadenia systémov je viacero zaujímavých pozícií.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia