SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Cez profesorov máme blízko k praxi

Ako sa študuje na Technickej univerzite v Košiciach, približuje JAKUB KOVALČÍK, ktorý na gymnáziu vôbec nepôsobil ako technický typ.

(Zdroj: Archív J.K.)

Dnes je z neho študent prvého ročníka inžinierskeho štúdia na fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, v študijnom programe priemyselná logistika. Hovorí, že to bola šťastná voľba.

Maturoval som na Gymnáziu J. A. Komenského v Trebišove, z predmetov dejepis, občianska náuka a, samozrejme, slovenský jazyk a angličtina. Z toho musí byť každému zrejmé, že na gymnáziu zo mňa nebol technicky zameraný typ študenta.

K Technickej univerzite a jej fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií v Košiciach som sa dostal asi tak ako väčšina nerozhodnutých študentov, že som surfoval po internete, kým som nenašiel niečo, čo by ma na prvý pohľad zaujalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď by sa mohlo zdať, že môj výber vysokej školy bol náhodný, našiel som sa v tom, čo som si vybral.

Fakulta mi padla do oka už pri prvom rozkliknutí linku. Samozrejme neostalo to len pri surfovaní po internete. Snažil som sa o fakulte zistiť čo najviac informácií, aby som vedel, čo má čaká a neminie, no nebolo to príliš náročné. Potom si stačilo už len vybrať správny študijný program. Zvolil som si priemyselnú logistiku, myslím, že to bola jedna z tých šťastnejších volieb v mojom živote.

Prijímačky som nerobil, prijímali na základe známok zo strednej školy.

Predmety na logické myslenie

A aj keď by sa mohlo zdať, že môj výber vysokej bol náhodný, našiel som sa v tom, čo som si vybral.

Mám za sebou bakalárske štúdium, momentálne som v prvom ročníku inžinierskeho štúdia. Preskákal som matematiku, fyziku aj štatistiku, na ktorej si prváci zvyknú „zlomiť väzy".

Skryť Vypnúť reklamu

Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií môže v nezainteresovaných ľuďoch vzbudzovať dojem, že takto technicky zameraná škola bude len o nekonečnom počítaní príkladov, či už z matematiky, alebo fyziky. Celkom to na ňu nesedí, numerické predmety sa tu samozrejme vyučujú, slúžia však predovšetkým na rozvinutie logického myslenia u študentov, ktoré je nevyhnutné na zvládnutie štúdia. Mnoho našich profesorov spolupracuje na rôznych projektoch z praxe, na prednáškach či cvičeniach nám tie poznatky odovzdávajú.

Je všeobecne známe, že prvý ročník na vysokej škole je ten najkritickejší. Ako z neho nevyletieť? Z môjho pohľadu veľmi ťažká otázka. Jediný recept na to je sadnúť si na zadok a venovať sa štúdiu. Ale musí to ísť ruka v ruke s odhodlaním dokončiť vysokoškolské štúdium. Zutekať je totiž ľahké.

Skryť Vypnúť reklamu

Skok cez kožený flek

Študentský život však nie je len o učení. Fakulta ponúka mimoškolské aktivity, o ktorých som predtým ani nechyroval.

Napríklad také Banícke spevy. Je to príprava na Ples Barbora - prijímanie študentov a významných predstaviteľov z praxe do stavu baníckeho „skokom cez kožený flek“. Koná sa vždy začiatkom decembra a je to elegantná príprava na blížiace sa skúškové obdobie. A je to aj vynikajúca príležitosť prehodiť s profesormi pár slov v uvoľnenej atmosfére a spoznať ich lepšie aj mimo posluchárne, respektíve prednáškovej miestnosti.

Ja fungujem od novembra 2017 aj v akademickom senáte fakulty ako člen študentskej časti spolurozhodujem o podmienkach prijatia na štúdium, akreditácii odborov, o rozvoji fakulty, o jej smerovaní, cieľoch a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemám obavu, že by som si po skončení fakulty nenašiel uplatnenie. V oblasti riadenia systémov je viacero zaujímavých pozícií.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

4 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

3 h
Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

14 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov