SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Túžba po domove bola silná

Mohla študovať na univerzitách vo Švajčiarsku či vo Francúzsku, ale PETRANA ERDELSKÁ sa chcela vrátiť na Slovensko. Neprepadla skepse, že slovenské univerzity by jej neposkytli dobré vzdelanie. To, čo hľadala, našla na súkromnej Vysokej škole manažmentu/ CityUniversity of Seattle v Bratislave.

Petrana si vybrala štúdium v slovenčine preto, lebo si chcela „oprášiť“ materinský jazyk a chcela sa naučiť odbornú terminológiu.Petrana si vybrala štúdium v slovenčine preto, lebo si chcela „oprášiť“ materinský jazyk a chcela sa naučiť odbornú terminológiu.(Zdroj: Archív J.K.)

Bratislavčanka Petrana Erdelská vzhľadom na diplomatickú kariéru svojej mamy väčšinu svojho detstva a neskôr stredoškolských rokov prežila v zahraničí.

Už základnú školu navštevovala striedavo v Paríži a na Slovensku. Posledný ročník základnej školy absolvovala v Štrasburgu, kde neskôr zmaturovala na strednej škole so zameraním na ekonomické a sociálne vedy.

Čo vplývalo na návrat

Vo vysokoškolskom štúdiu pokračovala na Univerzite v Neuchâtli (Université de Neuchâtel), vo Švajčiarsku v odbore právo a ekonomické vedy. Je to malá univerzita, študuje v nej zhruba 5-tisíc študentov.

„Už počas pobytu vo Francúzsku som sa vždy tešila na Slovensko, napriek tomu, že som tam žila so svojou rodinou. Vo Švajčiarsku, kde som už žila samostatne, moja túžba po návrate domov ešte zosilnela,“ spomína Petrana.

Na univerzite, ktorú navštevovala, nebola žiadna medzinárodná komunita a švajčiarska mentalita sa nevyznačuje veľkou družnosťou. Chýbala jej bezprostrednosť, srdečnosť a priateľskosť, na ktoré bola z Francúzska, a najmä z občasného pobytu na Slovensku, zvyknutá.

„Možno tieto pocity ma viedli k rozhodnutiu vrátiť sa domov na Slovensko,“ hovorí Petrana.

Súčasťou tohto jej nie jednoduchého rozhodovania bolo aj uvažovanie nad tým, na akej vysokej škole na Slovensku bude pokračovať v štúdiu. Je všeobecne známe, že v porovnaní s kvalitou univerzít vo Švajčiarsku, je povesť slovenských univerzít, hlavne v ostatných rokoch, nelichotivá.

Chcela školu so zahraničným prepojením

„Pri výbere vysokej školy na Slovensku som hľadala kompromis a školu, ktorá by mi umožnila nestratiť kontakt so zahraničím. Vtedy som objavila Vysokú školu manažmentu, ktorá svojimi programami nadväzuje na kvalitu a spôsob ekonomického vzdelávania americkej City University of Seattle, na ktorú som sa prihlásila,“ ozrejmila Petrana výber vysokej školy.

Dnes je už v druhom ročníku slovenského bakalárskeho programu, študuje podnikový manažment, oprašuje si tak aj slovenčinu. Hovorí, že to bolo správne rozhodnutie.

Oslovil ju najmä vzdelávací systém, ktorý možno nie je ani lepší, ani horší v porovnaní so švajčiarskym, ale je presne taký, aký jej vyhovuje. Je flexibilnejší, osobnejší a ústretovejší.

To sa prejavuje najmä v priebežnom hodnotení a bezprostrednej spätnej väzbe, čo Petranu motivuje, ale aj núti k sústavnej práci a štúdiu počas celého trimestra v podobe prezentácií, prípadových štúdií a seminárnych prác, ktoré ju zároveň veľmi dobre pripravujú na prax.

Petrane vyhovuje aj alternatíva štúdia amerického programu City University of Seattle s možnosťou absolvovania časti štúdia na materskej vysokej škole v Seattli v USA, čo by chcela využiť.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia