SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Programovať nevedel, aj tak študuje informatiku

Ako sa študuje na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, ktorej absolventi sú najžiadanejší na trhu práce informačných a komunikačných technológií, približuje BRANISLAV PECHER, študent druhého ročníka inžinierskeho štúdia.

Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave sa podarilo zavedením štvorročných
konverzných bakalárskych programov zachytiť a rozvinúť potenciál tých študentov, ktorí majú na vysokoškolské štúdium, no mali slabšiu prípravu.Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave sa podarilo zavedením štvorročných konverzných bakalárskych programov zachytiť a rozvinúť potenciál tých študentov, ktorí majú na vysokoškolské štúdium, no mali slabšiu prípravu. (Zdroj: Archív STU)

K štúdiu informatiky som sa dostal celkom náhodou. Veľmi dlho som nevedel, čo chcem ísť študovať. V tom čase som mal najbližšie k matematike a fyzike, preto som si ako prvé podával prihlášku na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Ale povedal som si, že bude lepšie podať si prihlášku na viac škôl, a teda som si poslal aj na informatiku Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, aj na Fakultu informatiky a informačných technológií STU, čo sa zaoberá iba informatikou.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakoniec som zakotvil na Fakulte informatiky a informačných technológií STU.

Čo ma ovplyvnilo

Pri konečnom rozhodovaní ma ovplyvnili viaceré faktory. Jedným bolo to, že informatici sú lepšie platení a majú aj omnoho viac príležitostí zamestnať sa na Slovensku.

Zavážilo aj to, že na fakulte informatiky a informačných technológií bola možnosť študovať na štvorročnom bakalárskom programe, ktorý bol určený pre ľudí, čo nemajú také dobré základy matematiky a informatiky. To bolo pre mňa ideálne, keďže som vtedy s programovaním mal úplne nulové skúsenosti.

V tom čase práve dostavali budovu tejto fakulty, išli tam viacerí moji spolužiaci zo strednej.

Určite ste pochopili, že som teda na začiatku nemal vôbec predstavu o tom, ako to na danej škole chodí. Mohol to byť problém, ale aj tak som sa na to dal.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako obstáť? Rozplánovať si čas

Ak chcete zvládať na technike štúdium a mať aj voľný čas, musíte sa naučiť zvládať aspoň jednoduchý manažment času. Teda si vedieť rozplánovať povinnosti.

U nás v škole sa počas semestra rieši množstvo zadaní a hlavný nápor na nás je cez semester.

Veľmi dlho som nevedel, čo chcem ísť študovať.

Skúškové je potom jednoduchšie. S tým súvisí aj prvá vec, čo sa mi osvedčila, a to robiť zadania hneď a nenechávať si ich na poslednú chvíľu. Vďaka tomu som si vedel manažovať čas a nemusel som robiť zadania cez noc, aby som ich stíhal, ako je občas u nás zvykom.

Takisto som sa snažil jeden deň venovať iba jednému predmetu. A posledná vec, ktorú väčšina ľudí nezvláda, je, že sa nepýtajú, ak niečomu nerozumejú. To považujem za chybu, ja som sa pýtal a konzultoval.

Už bakalári sa vedia zamestnať

Ak chcete vedieť, či je pravda, že sa o informatikov zamestnávatelia „trhajú“ už počas štúdia, tak je to realita.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ľudí, ktorých v škole poznám, nepracujú iba tí, ktorí pracovať nechcú, alebo namiesto práce sa chcú venovať niečomu inému.

Väčšinou to funguje tak, že už od druhého bakalárskeho ročníka sa dá pokojne zamestnať.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.