Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave zastavila odlev svojich študentov po prvom roku štúdia. Pomáha jej v tom aj štvorročné konverzné bakalárske štúdium. Je o rok dlhšie ako bežné bakalárske, lebo vypĺňa medzery prvákov zo základnej a strednej školy.
Nie je žiadnym tajomstvom, že vysoké školy bojujú o študentov. Najmä o tých najlepších, ktorí odchádzajú do zahraničia.
Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave sa začína dariť znižovať úbytky študentov bez obmedzenia kvality aj osobnejším prístupom ešte predtým, než sa začína semester. Napríklad sa s nimi v predstihu cez videoprednášky na youtube priebežne bavia o tom, ako sa majú učiť na vysokej škole, čo treba urobiť preto, aby ten prvý rok „prežili“ bez straty štatútu študenta.
Lebo mnohí prichádzajú na fakultu so zlými návykmi už zo základnej a strednej školy.
Čo vplýva na úspešnosť študenta
Prodekan fakulty Peter Pištek hovorí, že najskôr si na fakulte urobili prieskum príčin úbytku študentov po prvých dvoch semestrov.
Jednou z nich sú horšie základy zo strednej školy v matematike či fyzike. A tak pre ľudí s potenciálom dohnať zameškané ponúkajú konverzné bakalárske štúdium. „Je primárne určené pre ľudí s potenciálom. Trvá preto o rok dlhšie ako bežné bakalárske štúdium, ale dramaticky nám pomáha znižovať naše úbytky študentov bez obmedzenia kvality,“ ozrejmuje prodekan Pištek.
1250 študentov aktuálne študuje informatiku.
Pištek dodáva, že každý rok ladia oba typy štúdia, vyhodnocujú ich a prijímajú nové rozhodnutia. Pracujú aj na tom, aby pomohli uchádzačom vybrať si pre nich správny typ štúdia. „Minulý rok novoprijatí študenti absolvovali ešte pred začiatkom semestra sériu testov, vďaka ktorým sme úspešne preradili študentov na odbory, čo má výrazný vplyv na ich úspešnosť,“ povedal Pištek.
Prváci sa nevedia učiť
Tento akademický rok prváci každý týždeň vypĺňali dotazníky s agilnou orientáciou, v ktorých si fakulta zisťovala, čo je na nej z ich pohľadu dobré, čo by sa dalo zlepšiť – na fakulte alebo aj u študentov a aké majú plány. Prodekan Pištek hovorí, že to fakulte umožňovalo pružne reagovať a vysvetľovať im zmeny prechodu zo strednej školy na univerzitu.
Sľubujú si od toho, že sa im opäť podarí zachytiť viac šikovných študentov s potenciálom, ktorým umožnia úspešne doštudovať.
Prvákom pripravili aj viacero prednášok o tom, ako sa učiť na vysokej škole, čo treba robiť, ak sa im nedarí, ako prekonať neúspech, ako sa vôbec zorientovať na vysokej škole.
„A keďže sa v tomto veku ukončuje vývoj časti mozgu, ktorá je zodpovedná za plánovanie a plnenie úloh, povedané zjednodušene, tak sme im pripravili prednášku o time managemente zameranú na ich potreby, ale aj o aktuálnej téme plagiátorstva,“ spomína prodekan cestu fakulty k študentovi.
Má to aj vedľajší efekt
Aktivity fakulty smerom k študentom majú aj zaujímavý vedľajší efekt. „V škole si počas bežných vyučovacích dní už takmer nie je kde sadnúť, pretože študenti vytvárajú skupinky a navzájom sa učia a vysvetľujú si látku,“ konštatuje Pištek.
Aby sa teda mali študenti kde učiť, dokončuje sa pre nich nová študovňa s kapacitou tridsať miest, s projektorom a tabuľou, tak aby mali ďalšie pomôcky na učenie.
Prodekan hovorí, že ich vo vedení teší, ako študenti vedia absorbovať takúto ponuku. A vzápätí si vypýtajú ďalšie priestory.