SME

Študenti sú každý rok na vykopávkach

Ako sa dá na univerzitách v zahraničí študovať archeológia, približuje KATARÍNA MOKRÁŇOVÁ, ktorá bakalárky titul v archeológii Blízkeho východu získala na University of Durham v Anglicku. Momentálne je študentkou druhého ročníka výskumného magistra (research master) na University of Leiden v Holandsku.

V druhom ročníku bakalárskeho štúdia pri archeologických vykopávkach v Creswell Crags Katarína so svojím profesorom (na snímke) objavili zub hyeny starý niekoľko desiatok tisícov rokov.V druhom ročníku bakalárskeho štúdia pri archeologických vykopávkach v Creswell Crags Katarína so svojím profesorom (na snímke) objavili zub hyeny starý niekoľko desiatok tisícov rokov. (Zdroj: Archív K. M.)

Katarínu Mokráňovú história fascinovala už počas štúdia na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch. V druhom ročníku absolvovala v zahraničí kurz histórie Letnej školy Discover a zažila úplne inú výučbu, než na akú bola zvyknutá z domu.

Po návrate sa na gymnáziu zapojila do stredoškolskej odbornej činnosti a rok spracovávala tému rímskeho práva.

A práve pri tejto práci si uvedomila, že by chcela v budúcnosti skúmať minulosť. Archeológia, ktorá v sebe spája aj Kataríninu lásku k cestovaniu, sa ukázala ako najlepšia voľba.

SkryťVypnúť reklamu

Vybrala si University of Durham s odborom Archeology and Ancient Civilisations.

Archeológa robia až skúsenosti

Po tom, ako sa strmhlav vrhla do vôd anglického vzdelávacieho systému, trvalo jej nemalú chvíľu, kým sa v ňom naučila plávať.

Musela sa napríklad naučiť písať eseje, ktoré boli hlavným nástrojom hodnotenia jej akademických schopností počas akademického roka aj na záverečných skúškach.

Samotné štúdium archeológie je veľmi podobné akémukoľvek inému štúdiu – vyžadujú sa pri ňom desiatky hodín strávených v knižnici, na seminároch a v tutoriáloch, ktoré vedú odborníci, kde sa diskutuje o najnovších archeologických metódach a teóriách.

Kladie sa dôraz na kritické myslenie, ale dôležité sú aj osobné skúsenosti získané praxou na vykopávkach.

„Archeológom sa študent nestane absolvovaním štúdia, ale až získaním skúseností z praxe. Cestovanie je kľúčové, pretože väčšina skúseností s archeologickou praxou sa dá získať iba cez praktické skúsenosti v teréne, obzvlášť ak má študent záujem o históriu inej krajiny ako tej, v ktorej študuje,“ zdôrazňuje Katarína.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzita preto študentov každý rok vysiela niekam na vykopávky. „Miesta sú rôzne, cez Azorské ostrovy a Dominikánsku republiku, Indiu a Blízky východ sa môžete dostať až do Číny či do Japonska. Univerzita na tieto odborné praxe v teréne študentom často finančne prispieva,“ spomína Katarína.

Štúdium archeológie sa veľmi zameriava na takzvaný transferable skills, čo v praxi znamená, že sa naučíte veľa praktických a organizačných vecí, veľký dôraz sa kladie na prácu v tíme. Katarína napríklad počas druhého ročníka praxovala v Ríme, kde vypracovávali detailný projekt na zvýšenie turistickej atraktivity, a neskôr si okúsila, aké to je vykopávať archeologické pozostatky v jordánskej púšti.

Rozpočet na viac mesiacov

Štúdium archeológie je v Anglicku finančne náročnejšie, Katarína si ho financovala cez pôžičky zo slovenského Fondu na podporu vzdelávania, na archeologické vykopávky využila cestovné granty, ktoré poskytovala college univerzity. No a, samozrejme, v časoch núdze prispela rodina.

SkryťVypnúť reklamu

„Naučila som si tvoriť rozpočet na niekoľko mesiacov dopredu a efektívne manažovať financie,“ hovorí Katarína.

Vďaka tomu, že Durham University sídli v menšom meste, neboli jej výdavky také vysoké, ako keby študovala v Londýne. Ušetrila aj na cestovnom, všade sa dostala na bicykli.

Katarína nebývala v college, ktorý univerzita mala, lebo chcela ušetriť. Zvolila si ubytovanie v spoločnom študentskom dome, mala samostatnú izbu, ale aj tak mohla využívať všetky výhody členstva college.

Výskumné štúdium v Holandsku

Po troch rokoch štúdia a päťmesačnej pracovnej skúsenosti komerčnej archeologičky v Anglicku sa minulý rok vo februári Katarína opäť posadila na študentskú stoličku a začala svoje výskumné magisterské štúdium (RMA) v archeológii Blízkeho východu na Leiden University v Holandsku.

SkryťVypnúť reklamu

RMA je takzvaný research master, čo znamená, že namiesto bežného roka magisterského štúdia má človek dva, počas ktorých sa kladie veľký dôraz na nezávislé štúdium a výskum vo vybranej oblasti.

V súčasnosti sa Katarína pripravuje sa na tohtoročné vykopávky v Izraeli a Turecku, pre ktoré momentálne vypisuje žiadosti o štipendiá.

Archeológia podľa Kataríny Mokráňovej už dávno nie je iba vedou pripomínajúcou filmy Indianu Jonesa. Využíva veľkú škálu metód, ktoré si požičala z iných odborov a ktoré aplikuje pri rozuzľovaní spletitej minulosti. Cez izotopovú či DNA analýzu, fotogrametriu a 3D modelovanie až po kreslenie nálezov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu