SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Teóriu sme riešili cez prípadové štúdie

Na erasmácky pobyt do holandského Eindhovenu sa PETRA KUSENDOVÁ vybrala v akademickom roku 2015/2106 ako študentka druhého stupňa štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Dnes je už absolventkou tejto univerzity, ale kontakt so spolužiakmi z medzinárodnej komunity udržuje stále.

(Zdroj: ARCHÍV P. K.)

Petra Kusendová si dnes už píše pred meno titul inžinierky, pracuje v Bratislave v jednej poradenskej spoločnosti v oblasti daňového poradenstva. Na štvormesačný program Erasmus plus rada spomína aj dnes.

Na holandskú Fontys university v meste Eindhoven sa rozhodla ísť na druhom stupni svojho štúdia na Ekonomickej univerzite, v zimnom semestri vo štvrtom ročníku.

Keďže tento program bol celý v anglickom jazyku a škola ho ponúkala aj pre svojich domácich študentov, v triede neboli iba čisto zahraniční študenti v rámci programu Erasmus, ale aj holandskí študenti. Petra to považuje za výhodu, lebo takto sa s domáci študentmi lepšie spoznali.

Fontys university of Applied Sciences je jedna z najväčších vzdelávacích inštitúcií v južnom Holandsku. Jej študijné programy sa vyučujú v angličtine, nemčine a holandčine. Ponúka na výber veľké množstvo bakalárskych programov v oblastiach technológie, ekonómie, manažmentu a marketingu a široké spektrum magisterských programov.

Domáce zadania plnili v tímoch

Výučba na Fontys university je plne prepojená s praxou, študenti riešia veľa prípadových štúdií, domáce úlohy plnia v tímoch, do ktorých sú zadelení. V porovnaní so štúdiom v Bratislave sa študenti viac zaoberajú praktickými príkladmi.

Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

„Na hodinách sme vždy prebrali učivo z menšej časti teoreticky a väčšinu času sme k danej teórii mali riešiť prípadové štúdie. Vyžadovalo to od nás analytické myslenie a schopnosť vžiť sa do roly, na ktorú sa prípadová štúdia zameriavala, napríklad do riaditeľa spoločnosti alebo vedúcich zamestnancov jednotlivých oddelení, ktorí vo firme riešili zložité otázky v rámci jej podnikania,“ spomína Petra. Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou, alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

Športové centrum aj výlety

Keďže Petrin program v zimnom semestri mal šesť predmetov, mala aj dostatok voľného času.

Holandskí spolužiaci boli k erasmákom veľmi priateľskí, a tak sa dostali na veľa výletov, ktoré zorganizovali Holanďania. Takto Petra navštívila napríklad farmu spolužiakových rodičov, kde vyrábajú mlieko a dodávajú ho miestnym firmám v Eindhovene a okolí.

Univerzita pre svojich študentov ponúkala aj perfektne vybavené športové centrum, kde bolo okrem fitnescentra a plavárne na výber mnoho skupinových cvičení. A najlepšie na tom bolo, že neobmedzený vstup do tohto športového centra stál 45 eur na celý semester.

O ubytovanie erasmákov sa stará koordinačná osoba na Fontys univerzite. Väčšina študentov býva v študentskom domove, Petre ponúkli ubytovanie v súkromí s dvoma ďalšími zahraničnými študentkami, každá mala svoju izbu.

„Vďaka tomuto programu som stretla veľa skvelých ľudí, s ktorými udržujem kontakt dodnes a dokonca sa aj navštevujeme. Holandsko mi vďaka Erasmu jednoducho prirástlo k srdcu,“ dodala Petra.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia