SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Teóriu sme riešili cez prípadové štúdie

Na erasmácky pobyt do holandského Eindhovenu sa PETRA KUSENDOVÁ vybrala v akademickom roku 2015/2106 ako študentka druhého stupňa štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Dnes je už absolventkou tejto univerzity, ale kontakt so spolužiakmi z medzinárodnej komunity udržuje stále.

(Zdroj: ARCHÍV P. K.)

Petra Kusendová si dnes už píše pred meno titul inžinierky, pracuje v Bratislave v jednej poradenskej spoločnosti v oblasti daňového poradenstva. Na štvormesačný program Erasmus plus rada spomína aj dnes.

Na holandskú Fontys university v meste Eindhoven sa rozhodla ísť na druhom stupni svojho štúdia na Ekonomickej univerzite, v zimnom semestri vo štvrtom ročníku.

Keďže tento program bol celý v anglickom jazyku a škola ho ponúkala aj pre svojich domácich študentov, v triede neboli iba čisto zahraniční študenti v rámci programu Erasmus, ale aj holandskí študenti. Petra to považuje za výhodu, lebo takto sa s domáci študentmi lepšie spoznali.

Skryť Vypnúť reklamu

Fontys university of Applied Sciences je jedna z najväčších vzdelávacích inštitúcií v južnom Holandsku. Jej študijné programy sa vyučujú v angličtine, nemčine a holandčine. Ponúka na výber veľké množstvo bakalárskych programov v oblastiach technológie, ekonómie, manažmentu a marketingu a široké spektrum magisterských programov.

Domáce zadania plnili v tímoch

Výučba na Fontys university je plne prepojená s praxou, študenti riešia veľa prípadových štúdií, domáce úlohy plnia v tímoch, do ktorých sú zadelení. V porovnaní so štúdiom v Bratislave sa študenti viac zaoberajú praktickými príkladmi.

Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

„Na hodinách sme vždy prebrali učivo z menšej časti teoreticky a väčšinu času sme k danej teórii mali riešiť prípadové štúdie. Vyžadovalo to od nás analytické myslenie a schopnosť vžiť sa do roly, na ktorú sa prípadová štúdia zameriavala, napríklad do riaditeľa spoločnosti alebo vedúcich zamestnancov jednotlivých oddelení, ktorí vo firme riešili zložité otázky v rámci jej podnikania,“ spomína Petra. Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou, alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

Skryť Vypnúť reklamu

Športové centrum aj výlety

Keďže Petrin program v zimnom semestri mal šesť predmetov, mala aj dostatok voľného času.

Holandskí spolužiaci boli k erasmákom veľmi priateľskí, a tak sa dostali na veľa výletov, ktoré zorganizovali Holanďania. Takto Petra navštívila napríklad farmu spolužiakových rodičov, kde vyrábajú mlieko a dodávajú ho miestnym firmám v Eindhovene a okolí.

Univerzita pre svojich študentov ponúkala aj perfektne vybavené športové centrum, kde bolo okrem fitnescentra a plavárne na výber mnoho skupinových cvičení. A najlepšie na tom bolo, že neobmedzený vstup do tohto športového centra stál 45 eur na celý semester.

O ubytovanie erasmákov sa stará koordinačná osoba na Fontys univerzite. Väčšina študentov býva v študentskom domove, Petre ponúkli ubytovanie v súkromí s dvoma ďalšími zahraničnými študentkami, každá mala svoju izbu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vďaka tomuto programu som stretla veľa skvelých ľudí, s ktorými udržujem kontakt dodnes a dokonca sa aj navštevujeme. Holandsko mi vďaka Erasmu jednoducho prirástlo k srdcu,“ dodala Petra.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Lekár Laho: Šéf lekárskej komory spôsobil zdravotníctvu problémy

Odmena 500 eur je pre mladých lekárov motivujúca, vraví Laho.

Lekár Ladislav Laho na archívnej fotografii.
Komentár Petra Schutza

Na prahu fiaska

Destabilizácia vládnutia je na vzostupe druhej vlny to posledné, čo si môžeme dovoliť.

Peter Schutz
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.