SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Teóriu sme riešili cez prípadové štúdie

Na erasmácky pobyt do holandského Eindhovenu sa PETRA KUSENDOVÁ vybrala v akademickom roku 2015/2106 ako študentka druhého stupňa štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Dnes je už absolventkou tejto univerzity, ale kontakt so spolužiakmi z medzinárodnej komunity udržuje stále.

(Zdroj: ARCHÍV P. K.)

Petra Kusendová si dnes už píše pred meno titul inžinierky, pracuje v Bratislave v jednej poradenskej spoločnosti v oblasti daňového poradenstva. Na štvormesačný program Erasmus plus rada spomína aj dnes.

Na holandskú Fontys university v meste Eindhoven sa rozhodla ísť na druhom stupni svojho štúdia na Ekonomickej univerzite, v zimnom semestri vo štvrtom ročníku.

Keďže tento program bol celý v anglickom jazyku a škola ho ponúkala aj pre svojich domácich študentov, v triede neboli iba čisto zahraniční študenti v rámci programu Erasmus, ale aj holandskí študenti. Petra to považuje za výhodu, lebo takto sa s domáci študentmi lepšie spoznali.

Skryť Vypnúť reklamu

Fontys university of Applied Sciences je jedna z najväčších vzdelávacích inštitúcií v južnom Holandsku. Jej študijné programy sa vyučujú v angličtine, nemčine a holandčine. Ponúka na výber veľké množstvo bakalárskych programov v oblastiach technológie, ekonómie, manažmentu a marketingu a široké spektrum magisterských programov.

Domáce zadania plnili v tímoch

Výučba na Fontys university je plne prepojená s praxou, študenti riešia veľa prípadových štúdií, domáce úlohy plnia v tímoch, do ktorých sú zadelení. V porovnaní so štúdiom v Bratislave sa študenti viac zaoberajú praktickými príkladmi.

Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

„Na hodinách sme vždy prebrali učivo z menšej časti teoreticky a väčšinu času sme k danej teórii mali riešiť prípadové štúdie. Vyžadovalo to od nás analytické myslenie a schopnosť vžiť sa do roly, na ktorú sa prípadová štúdia zameriavala, napríklad do riaditeľa spoločnosti alebo vedúcich zamestnancov jednotlivých oddelení, ktorí vo firme riešili zložité otázky v rámci jej podnikania,“ spomína Petra. Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou, alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

Skryť Vypnúť reklamu

Športové centrum aj výlety

Keďže Petrin program v zimnom semestri mal šesť predmetov, mala aj dostatok voľného času.

Holandskí spolužiaci boli k erasmákom veľmi priateľskí, a tak sa dostali na veľa výletov, ktoré zorganizovali Holanďania. Takto Petra navštívila napríklad farmu spolužiakových rodičov, kde vyrábajú mlieko a dodávajú ho miestnym firmám v Eindhovene a okolí.

Univerzita pre svojich študentov ponúkala aj perfektne vybavené športové centrum, kde bolo okrem fitnescentra a plavárne na výber mnoho skupinových cvičení. A najlepšie na tom bolo, že neobmedzený vstup do tohto športového centra stál 45 eur na celý semester.

O ubytovanie erasmákov sa stará koordinačná osoba na Fontys univerzite. Väčšina študentov býva v študentskom domove, Petre ponúkli ubytovanie v súkromí s dvoma ďalšími zahraničnými študentkami, každá mala svoju izbu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vďaka tomuto programu som stretla veľa skvelých ľudí, s ktorými udržujem kontakt dodnes a dokonca sa aj navštevujeme. Holandsko mi vďaka Erasmu jednoducho prirástlo k srdcu,“ dodala Petra.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


15 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar