SME
Streda, 29. január, 2020 | Meniny má Gašpar

Teóriu sme riešili cez prípadové štúdie

Na erasmácky pobyt do holandského Eindhovenu sa PETRA KUSENDOVÁ vybrala v akademickom roku 2015/2106 ako študentka druhého stupňa štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Dnes je už absolventkou tejto univerzity, ale kontakt so spolužiakmi z medzinárodnej komunity udržuje stále.

(Zdroj: ARCHÍV P. K.)

Petra Kusendová si dnes už píše pred meno titul inžinierky, pracuje v Bratislave v jednej poradenskej spoločnosti v oblasti daňového poradenstva. Na štvormesačný program Erasmus plus rada spomína aj dnes.

Na holandskú Fontys university v meste Eindhoven sa rozhodla ísť na druhom stupni svojho štúdia na Ekonomickej univerzite, v zimnom semestri vo štvrtom ročníku.

Keďže tento program bol celý v anglickom jazyku a škola ho ponúkala aj pre svojich domácich študentov, v triede neboli iba čisto zahraniční študenti v rámci programu Erasmus, ale aj holandskí študenti. Petra to považuje za výhodu, lebo takto sa s domáci študentmi lepšie spoznali.

Fontys university of Applied Sciences je jedna z najväčších vzdelávacích inštitúcií v južnom Holandsku. Jej študijné programy sa vyučujú v angličtine, nemčine a holandčine. Ponúka na výber veľké množstvo bakalárskych programov v oblastiach technológie, ekonómie, manažmentu a marketingu a široké spektrum magisterských programov.

Domáce zadania plnili v tímoch

Výučba na Fontys university je plne prepojená s praxou, študenti riešia veľa prípadových štúdií, domáce úlohy plnia v tímoch, do ktorých sú zadelení. V porovnaní so štúdiom v Bratislave sa študenti viac zaoberajú praktickými príkladmi.

Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

„Na hodinách sme vždy prebrali učivo z menšej časti teoreticky a väčšinu času sme k danej teórii mali riešiť prípadové štúdie. Vyžadovalo to od nás analytické myslenie a schopnosť vžiť sa do roly, na ktorú sa prípadová štúdia zameriavala, napríklad do riaditeľa spoločnosti alebo vedúcich zamestnancov jednotlivých oddelení, ktorí vo firme riešili zložité otázky v rámci jej podnikania,“ spomína Petra. Každý predmet sa končil buď písomnou skúškou, alebo prezentáciou vypracovaného projektu.

Športové centrum aj výlety

Keďže Petrin program v zimnom semestri mal šesť predmetov, mala aj dostatok voľného času.

Holandskí spolužiaci boli k erasmákom veľmi priateľskí, a tak sa dostali na veľa výletov, ktoré zorganizovali Holanďania. Takto Petra navštívila napríklad farmu spolužiakových rodičov, kde vyrábajú mlieko a dodávajú ho miestnym firmám v Eindhovene a okolí.

Univerzita pre svojich študentov ponúkala aj perfektne vybavené športové centrum, kde bolo okrem fitnescentra a plavárne na výber mnoho skupinových cvičení. A najlepšie na tom bolo, že neobmedzený vstup do tohto športového centra stál 45 eur na celý semester.

O ubytovanie erasmákov sa stará koordinačná osoba na Fontys univerzite. Väčšina študentov býva v študentskom domove, Petre ponúkli ubytovanie v súkromí s dvoma ďalšími zahraničnými študentkami, každá mala svoju izbu.

„Vďaka tomuto programu som stretla veľa skvelých ľudí, s ktorými udržujem kontakt dodnes a dokonca sa aj navštevujeme. Holandsko mi vďaka Erasmu jednoducho prirástlo k srdcu,“ dodala Petra.

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Sudcovia, ktorých spomína Kočnerova Threema. Kto čo spravil?

Súdna rada pozastavila výkon sudkyni Denise Cvikovej na pol roka.

Ilustračné foto.
Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Fotografie, ktoré Martin Glváč posielal Alene Zsuzsovej a zaistila ich polícia v jej mobile.

Neprehliadnite tiež

Vysokoškoláci majú účty v bankách zdarma

Spoplatnené môžu byť výbery z cudzích bankomatov, aj to nie v každej banke.

V zahraničí si pri bankomate dajte pozor. Ak ponúkne prepočet na eurá, je to vždy drahšie.

Klasické indexy ruší čoraz viac univerzít

Papierové indexy sú na mnohých univerzitách už len nostalgickou spomienkou.

Vysoké školy postupne rušia klasické indexy.

Sociálne štipendium pre vysokoškolákov sa zvýšilo

Toto štipendium nie je vekovo ohraničené, môže ho získať aj študent starší ako 26 rokov.

Čo nové budete môcť študovať?

Nové študijné programy na vysokých školách v akademickom roku 2020/2021.