SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Naučil som sa postarať sám o seba

Vysokoškolák by mal počas štúdia skočiť po každej dostupnej príležitosti a vycestovať do zahraničia, vyskúšať si trochu iný život, inú kultúru, nabrať nové skúsenosti a hlavne spoznať nových ľudí, odporúča MICHAL MÉSZÁROS, absolvent Univerzity Mateja v Banskej Bystrici, ktorý študijný pobyt absolvoval na univerzite v Lotyšsku.

Zimná víkendová návšteva pláže v prímorskom mestečku Jurmala, ktoré je známe ako najväčšie kúpeľné mesto v Lotyšsku. Zimná víkendová návšteva pláže v prímorskom mestečku Jurmala, ktoré je známe ako najväčšie kúpeľné mesto v Lotyšsku. (Zdroj: ARC HÍV M. M.)

Vysokoškolák by mal počas štúdia skočiť po každej dostupnej príležitosti a vycestovať do zahraničia, vyskúšať si trochu iný život, inú kultúru, nabrať nové skúsenosti a hlavne spoznať nových ľudí, odporúča MICHAL MÉSZÁROS, absolvent Univerzity Mateja v Banskej Bystrici, ktorý študijný pobyt absolvoval na univerzite v Lotyšsku.

Bol som vo štvrtom ročníku Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Počas zimného semestra som sa rozhodol absolvovať študijný pobyt v zahraničí. Chcel som naplno využiť možnosti, ktoré nám škola ponúkala.

Skryť Vypnúť reklamu

Môj šesťmesačný pobyt v Lotyšsku sa začal v septembri 2016. V jeho v hlavnom meste som sa stal študentom Riga Graduate School of Law v odbore právo a diplomacia. Táto univerzita ponúka postgraduálne študijné programy v medzinárodnom a európskom práve, v odbore právo a financie, všetky vyučované výlučne v angličtine. Metodika výučby je založená na výskume a presahuje rámec samotnej oblasti práva a ponúka prístup do súvisiacich oblastí, ako sú ekonomika, podnikanie a politika. Programy učia tiež hosťujúci profesori, lektori a praktici z celej Európy.

Opadli zo mňa zábrany

Prvý dojem vo mne zanechal samé pozitíva. Keďže je to krajina, ktorá má blízko k severským štátom, štúdium bolo kvalitné, vyučujúci veľmi milí, ochotní a ústretoví.

Predmetov bolo na výber viac než dosť, prevažne z oblasti európskeho práva, obchodného, medzinárodného práva a podobne. Samozrejmosťou boli jazyky ako anglický, ruský či nemecký. Skúšky pozostávali z esejí, „krúžkovačiek“, ale aj open-book testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri akejkoľvek aktivite sú pre mňa najdôležitejší ľudia, nech je to v ktorejkoľvek krajine. Dodnes som Erasmu vďačný za to, že vo mne odbúral zábrany spoznávať sa s novými ľuďmi a naučil ma, ako sa postarať o seba samého aj ďaleko od domova.

Samotný pobyt ma teda obohatil aj po osobnej stránke. Za toto študijné obdobie som mal možnosť spoznať množstvo zahraničných študentov a najväčšia skúsenosť, ktorú som si mohol odniesť, je komunikácia.

Nasávanie miestnej atmosféry

V Rige existuje pre študentov množstvo ubytovacích kapacít, zariadení, spoločných apartmánov, bytov a podobne.

Aj napriek tomu, že som si hľadanie ubytovania nezodpovedne nechal na poslednú chvíľu, mohol som sa nasťahovať hneď po príchode do Rigy. Išlo o hosťovský dom, „guesthouse“, kúsok od školy, ktorý disponoval izbami pre študentov z Erasma.

Skryť Vypnúť reklamu

Cena za mesiac sa pohybovala v rozmedzí od 220 do 250 eur, v závislosti od vybavenosti a veľkosti izby. Pretože v celej budove boli ubytovaní študenti z Erasma, aj nočný život mal svoje čaro.

Počas víkendov a voľna som mal dostatok času na spoznávanie krajiny, ako aj okolitých štátov, prípadne na menší zájazd do Škandinávie výletnou loďou. V rámci Lotyšska som navštívil miestnu pláž v Jurmale, mestečko Sigulda či Bauska.

V Rige existujú cestovné agentúry, ktoré za pár eur sprostredkujú plavby výletnými loďami z estónskeho Tallinnu cez Helsinki do Štokholmu a naspäť. V každom meste som sa zdržal približne deň, čo na nasatie miestnej atmosféry stačí. Iný príbeh je výlet do bieloruského Grodna, kam ma autobus viezol približne osem dlhých hodín. Návšteva tohto mesta mi ukázala to, čo mi doposiaľ z rečí starých rodičov a školských učebníc bolo vzdialené - komunizmus na vlastné oči.

Skryť Vypnúť reklamu

V reštaurácii vám napríklad nalejú vodku za 0,40 eura. No nevyskúšaj!

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 237-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

4 h
Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

14 h
Peter Tkačenko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.

20 h

Nie všetci občania trpia množiacimi sa príkladmi neschopnosti tejto vlády. Minimálne dvaja sa z nich tešia.

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov