SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Naučil som sa postarať sám o seba

Vysokoškolák by mal počas štúdia skočiť po každej dostupnej príležitosti a vycestovať do zahraničia, vyskúšať si trochu iný život, inú kultúru, nabrať nové skúsenosti a hlavne spoznať nových ľudí, odporúča MICHAL MÉSZÁROS, absolvent Univerzity Mateja v Banskej Bystrici, ktorý študijný pobyt absolvoval na univerzite v Lotyšsku.

Zimná víkendová návšteva pláže v prímorskom mestečku Jurmala, ktoré je známe ako najväčšie kúpeľné mesto v Lotyšsku. Zimná víkendová návšteva pláže v prímorskom mestečku Jurmala, ktoré je známe ako najväčšie kúpeľné mesto v Lotyšsku. (Zdroj: ARC HÍV M. M.)

Vysokoškolák by mal počas štúdia skočiť po každej dostupnej príležitosti a vycestovať do zahraničia, vyskúšať si trochu iný život, inú kultúru, nabrať nové skúsenosti a hlavne spoznať nových ľudí, odporúča MICHAL MÉSZÁROS, absolvent Univerzity Mateja v Banskej Bystrici, ktorý študijný pobyt absolvoval na univerzite v Lotyšsku.

Bol som vo štvrtom ročníku Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Počas zimného semestra som sa rozhodol absolvovať študijný pobyt v zahraničí. Chcel som naplno využiť možnosti, ktoré nám škola ponúkala.

Môj šesťmesačný pobyt v Lotyšsku sa začal v septembri 2016. V jeho v hlavnom meste som sa stal študentom Riga Graduate School of Law v odbore právo a diplomacia. Táto univerzita ponúka postgraduálne študijné programy v medzinárodnom a európskom práve, v odbore právo a financie, všetky vyučované výlučne v angličtine. Metodika výučby je založená na výskume a presahuje rámec samotnej oblasti práva a ponúka prístup do súvisiacich oblastí, ako sú ekonomika, podnikanie a politika. Programy učia tiež hosťujúci profesori, lektori a praktici z celej Európy.

Opadli zo mňa zábrany

Prvý dojem vo mne zanechal samé pozitíva. Keďže je to krajina, ktorá má blízko k severským štátom, štúdium bolo kvalitné, vyučujúci veľmi milí, ochotní a ústretoví.

Predmetov bolo na výber viac než dosť, prevažne z oblasti európskeho práva, obchodného, medzinárodného práva a podobne. Samozrejmosťou boli jazyky ako anglický, ruský či nemecký. Skúšky pozostávali z esejí, „krúžkovačiek“, ale aj open-book testov.

Pri akejkoľvek aktivite sú pre mňa najdôležitejší ľudia, nech je to v ktorejkoľvek krajine. Dodnes som Erasmu vďačný za to, že vo mne odbúral zábrany spoznávať sa s novými ľuďmi a naučil ma, ako sa postarať o seba samého aj ďaleko od domova.

Samotný pobyt ma teda obohatil aj po osobnej stránke. Za toto študijné obdobie som mal možnosť spoznať množstvo zahraničných študentov a najväčšia skúsenosť, ktorú som si mohol odniesť, je komunikácia.

Nasávanie miestnej atmosféry

V Rige existuje pre študentov množstvo ubytovacích kapacít, zariadení, spoločných apartmánov, bytov a podobne.

Aj napriek tomu, že som si hľadanie ubytovania nezodpovedne nechal na poslednú chvíľu, mohol som sa nasťahovať hneď po príchode do Rigy. Išlo o hosťovský dom, „guesthouse“, kúsok od školy, ktorý disponoval izbami pre študentov z Erasma.

Cena za mesiac sa pohybovala v rozmedzí od 220 do 250 eur, v závislosti od vybavenosti a veľkosti izby. Pretože v celej budove boli ubytovaní študenti z Erasma, aj nočný život mal svoje čaro.

Počas víkendov a voľna som mal dostatok času na spoznávanie krajiny, ako aj okolitých štátov, prípadne na menší zájazd do Škandinávie výletnou loďou. V rámci Lotyšska som navštívil miestnu pláž v Jurmale, mestečko Sigulda či Bauska.

V Rige existujú cestovné agentúry, ktoré za pár eur sprostredkujú plavby výletnými loďami z estónskeho Tallinnu cez Helsinki do Štokholmu a naspäť. V každom meste som sa zdržal približne deň, čo na nasatie miestnej atmosféry stačí. Iný príbeh je výlet do bieloruského Grodna, kam ma autobus viezol približne osem dlhých hodín. Návšteva tohto mesta mi ukázala to, čo mi doposiaľ z rečí starých rodičov a školských učebníc bolo vzdialené - komunizmus na vlastné oči.

V reštaurácii vám napríklad nalejú vodku za 0,40 eura. No nevyskúšaj!

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia