SME

Skúšky sú písomné, výučba bloková

Ako sa študuje na Erasmus University Rotterdam v Holandsku, približuje ZUZANA KAPUSTÍKOVÁ, ktorá tam študuje v treťom ročníku bakalárskeho štúdia odbor Management of International Social Challenges.

Zuzana Kapustíková (druhá zľava, vrchný rad) so spolužiakmi počas Bachelor Open Day.Zuzana Kapustíková (druhá zľava, vrchný rad) so spolužiakmi počas Bachelor Open Day. (Zdroj: Archív Z. K.)

Ako rodáčka z Banskej Bystrice som navštevovala tamojšie gymnázium Andreja Sládkoviča, na ktorom som aj maturovala.

Môj prvý pobyt mimo Slovenska bol počas tretieho ročníka strednej školy, keď som sa zúčastnila na šesťmesačnom výmennom pobyte v USA.

Pred koncom pobytu som dostala ponuku doštudovať strednú školu v Amerike. Aj keď ma to zo začiatku veľmi lákalo, nakoniec som sa rozhodla, že dokončím stredoškolské vzdelanie na Slovensku a potom pôjdem na vysokú školu do zahraničia.

Najskôr prieskum univerzít

Dnes študujem v poslednom ročníku bakalárskeho štúdia v Holandsku na Erasmus University v Rotterdame. O chvíľu ma čaká písanie bakalárskej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbere univerzity jednoznačne rozhodoval samotný odbor. Môj zámer bol študovať politiku a medzinárodné vzťahy. Zároveň som chcela ostať v Európe pre vzdialenosť a jednoduchšie cestovanie domov.

Urobila som si prieskum najkvalitnejších univerzít, ktoré ponúkali odbor, o ktorý som mala záujem. Rozhodla som sa pre Holandsko a Anglicko, a rozposlala som viaceré univerzitné prihlášky do každej krajiny s tým, že sa rozhodnem podľa toho, kam ma prijmú.

Keďže som dostala pozitívne odpovede takmer zo všetkých univerzít, na ktoré som sa hlásila, tak som si musela znovu zvážiť za a proti. Vyhralo Holandsko, predovšetkým pre finančné náklady, ktoré sú tam oveľa nižšie v porovnaní s Anglickom.

Štart na univerzite

Keďže toto nebol môj prvý pobyt v zahraničí (už som mala za sebou výmenný pobyt v USA, gap year v Anglicku), aklimatizovala som sa pomerne rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi mi pomohol Unimak, ktorý združuje slovenských a českých študentov pôsobiacich na univerzitách po celom svete.

Univerzita organizuje mnoho aktivít pre medzinárodných študentov pre jednoduchší štart. Napríklad Eureka Week.

Noví študenti sú rozdelení do skupín podľa ich študijného programu a starší študenti ich počas dňa zoznamujú s kampusom a mestom a počas noci usporadúvajú párty.

Alebo takzvaný One-Stop-Shop, kde univerzita pozve zástupcov jednotlivých bánk, poisťovní či mestského úradu, takže si zahraniční študenti môžu vybaviť všetky potrebné administratívne povinnosti na jednom mieste (otvorenie bankového účtu, prihlásenie na mestskom úrade a podobne).

Namiesto semestrov bloky

Jeden z najväčších rozdielov medzi vysokoškolským štúdiom na Slovensku a v Holandsku je samotný systém výučby.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto semestrov máme bloky a dĺžka trvania jedného bloku sa líši podľa jednotlivých fakúlt. V mojom prípade trvá jeden blok päť týždňov, kde sa venujem len jednému predmetu. Na konci každého bloku mám skúšku a po nej hneď prechádzam na nový blok.

Tento štýl výučby je skvelý najmäe v tom, že sa študent má možnosť naplno venovať jednému predmetu a nie je vystavený návalovému učeniu pred koncom semestra.

Nevýhodou je menej prázdnin (väčšinou po skončení bloku hneď začínate ďalší blok). Takisto tento systém vyžaduje ustavičnú prípravu. To znamená, že študent nemá toľko voľného času popri škole ako napríklad pri semestroch.

Veľký dôraz sa kladie na schopnosť študenta použiť naučenú teóriu priamo do praxe cez takzvané „cases“. Napríklad, aplikovať teóriu pri analyzovaní profilu firmy či simulácia rokovania o brexite medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou. Princíp aplikácie teórie do praxe platí aj pri skúškach, ktoré sú vždy v písomnej forme.

SkryťVypnúť reklamu

Štipendiá nie sú typické

Na školné som zarobila počas môjho gap year. Školné je približne 2000 eur na jeden akademický rok.

Ostatné životné náklady (ubytovanie, stravu) mi hradia rodičia. Niektoré konkrétne univerzitné programy ponúkajú študentom štipendiá, nie je to však niečo typické pre holandské školstvo.

V Holandsku je ubytovanie študentov veľký problém v rámci celej krajiny (viac dopytu ako ponuky), treba si ho začať zháňať v predstihu.

O bývanie sa delím s jednou spolubývajúcou. Byt sa nachádza blízko centra, 20 minút (na bicykli) od univerzity. Môj mesačný nájom je okolo 530 eur, dá sa však nájsť aj lacnejšie ubytovanie (okolo 350 eur mesačne).

Noví zahraniční študenti sa môžu prihlásiť o izbu v jednom z dvoch školských internátov. Miesta sú však veľmi limitované a škola nemá kapacitu pokryť ubytovanie pre všetkých novoprichádzajúcich študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Športoviská aj spolky

Okrem štúdia univerzita ponúka mnoho ďalších možností, ako študenti môžu využiť svoj voľný čas. Priamo v kampuse je veľké športové centrum.

Na univerzite sídlia mnohé študentské asociácie, športové spolky. Každá fakulta má svoju vlastnú študijnú asociáciu, ktorá pravidelne organizuje zaujímavé prednášky a eventy.

Možností je veľa a je to len na samotnom študentovi, čo si vyberie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu