SME

Na vlastnej koži: Ako prežiť prvý rok na vysokej škole

Prechod zo strednej školy na vysokú prináša študentom veľa zmien do života.

(Zdroj: Archív S.B.)

oňa BúranováAko sa v nich zorientovať a na čo všetko sa pripraviť pri príchode na vysokú školu, budúcim vysokoškolákom poradí študentka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Soňa Búranová, ktorá končí v tomto akademickom roku na katedre žurnalistiky bakalárske štúdium.

Dlhšie prázdniny

Hneď na úvod začneme tou lepšou správou, vysokoškoláci majú dlhšie prázdniny ako stredoškoláci. Zápisy na štúdium sa konajú v priebehu septembra, takže študijné povinnosti vysokoškoláka sa začínajú neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh akademického roka

Školský rok na strednej škole sa od akademického zásadne líši. Akademický rok pozostáva zo zimného a z letného semestra. Každý semester trvá zvyčajne 13 alebo 14 výučbových týždňov. Po ukončení každého semestra nasleduje skúškové obdobie. Presný harmonogram akademického roka zverejňuje každá fakulta na svojej webovej stránke.

Čo budú vyžadovať vyučujúci

Logické myslenie, poznatky a vlastné názory. Budú vás brať ako dospelých obozretných ľudí, ktorí prichádzajú za vzdelaním.

Ako oslovovať vyučujúcich

Väčšina prvákov je zmätená z toho, ako oslovovať svojich nových vyučujúcich. Na strednej škole je zaužívané oslovenie profesor/-ka, aj keď väčšina tento akademický titul nezískala. Na vysokej škole treba vyučujúcich oslovovať podľa ich najvyššie získaného akademického titulu.

SkryťVypnúť reklamu

Účasť na prednáškach a cvičeniach

Ako vysokoškoláci nebudete musieť chodiť do školy každý deň. Bude to závisieť od rozvrhu predmetov. No nie je to tak na každej fakulte. O tom, či je účasť na prednáškach povinná, rozhoduje garant predmetu. Ak by aj nebola povinná, to však neznamená, že sa na ne neoplatí chodiť. Napríklad u nás na žurnalistike je prítomnosť na prednáškach povinná a každá trvá deväťdesiat minút. Máme povolené len dve absencie z každého predmetu. Priebeh prednášok sa líši v závislosti od predmetu. Na niektorých je priestor na rozsiahlejšie diskusie k danej problematike, vyjadrenie vlastného názoru či kladenie otázok vyučujúcemu, ak je niečo nejasné. No väčšinou vyučujúci venuje pozornosť najmä teoretickej časti, v praxi ju využívame na ďalšom type prednášok.

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda od rodičov

Stredoškolák sa zrazu ocitne mimo dohľadu rodičov, čo v prvých týždňoch môže viesť k prílišnej slobode. Ubezpečujem, že vás to čoskoro prejde, uvedomíte si, že sa musíte spoľahnúť sami na seba a že teplá večera vás už nebude len tak čakať na stole, kým si ju sami neurobíte. Je dôležité naučiť sa aj lepšie hospodáriť s peniazmi.

Ako sa vedomosti známkujú

Na vysokej škole nedostávate známky vo forme čísel, namiesto toho ste hodnotení písmenami od A (výborne) až po FX (nedostatočný).

Kredity

Každý predmet má určitý počet kreditov, ktoré za jednu z týchto známok študent získa. FX znamená, že študent skúšku neurobil a musí ísť na opravný termín. Má na ňu tri pokusy. Ak ju aj tak neurobí, prenáša si ju do ďalšieho roka. Dôležité je za rok získať stanovený počet kreditov, aby študent mohol riadne ukončiť bakalárske či magisterské štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

Seminárka nie je sloh

Na vysokej škole už nebudete písať slohové práce, ale seminárne práce. V seminárnej práci na vysokej škole platia predpísané pravidlá. Treba pri nej dodržiavať rozsah, ktorý je oveľa väčší než pri slohu, potom delenie na úvod, kapitoly, záver, no treba spomenúť aj zoznam zdrojov, z ktorých ste čerpali. Je dôležité vyhnúť sa plagiátorstvu. Seminárna práca je predprípravou na bakalársku a diplomovú prácu, v ktorých je dodržiavanie pravidiel veľmi striktné.

Brigádujte

Štúdium dnes nie je najlacnejšie, netreba sa spoliehať iba na rodičovskú peňaženku. Ja som brigádovala od začiatku štúdia. Stačí začať v nejakom rýchlom občerstvení, aj pár eur navyše vždy pomôže.

Vycestujte na semester na Erasmus

Vysoká škola je aj o spoznávaní. Treba využiť program Erasmus+, cez ktorý sa dá stráviť na zahraničnej vysokej škole semester až jeden akademický rok. V životopise to bude znieť veľmi dobre. Informácie nájdete na webovej stránky školy.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Soňa Búranová

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu