SME
Štvrtok, 19. september, 2019 | Meniny má Konštantín

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.(Zdroj: ARCHÍV M. G.)

Miroslava Gašpáreka odmalička zaujímala matematika, astronómia, fyzika, fungovanie sveta. V Londýne už štvrtý rok študuje na prestížnej vysokej škole Imperial College biomedicínske inžinierstvo. Od prvého ročníka sa zapája do výskumu, robí startupy, zastupuje všetkých študentov bioinžinierstva v katedrových a fakultných výboroch. V zahraničí chce získať skúsenosti a potom sa chystá na Slovensku vybudovať biotechnologickú spoločnosť.

Maturoval na Súkromnom bilingválnom gymnáziu v Žiline, kde študoval v angličtine. Venoval sa mnohým veciam – od recitovania cez olympiádu ľudských práv až po fyziku.

Na začiatku štúdia na strednej škole si však vôbec nevedel predstaviť, že by mohol ísť študovať do zahraničia – mená univerzít ako Oxford, Imperial College či Harvard poznal len z novín.

Zmenilo sa to až po účasti na niekoľkých medzinárodných olympiádach z astronómie a fyziky, kde postretával rovesníkov z celého sveta, ktorí sa na zahraničných univerzitách zvučných mien chystali študovať. Dodalo mu to dôveru a na začiatku maturitného ročníka už bol pevne rozhodnutý, že aj on chce študovať v zahraničí.

To už mal za sebou aj skúsenosti z päťmesačného pobytu na Edmund’s College, najstaršej katolíckej škole vo Veľkej Británii.

Dnes je študentom štvrtého a posledného ročníka biomedicínskeho inžinierstva na Imperial College v Londýne.

Vybral si odbor, ktorý mu umožňuje skombinovať vášeň pre matematiku a fyziku s medicínou.

Pri výbere zavážili dva faktory. Imperial College má jasne vyprofilovaný odbor biomedicínskeho inžinierstva a Londýn bol pre Mira veľmi príťažlivým miestom.

Vie si rozvrhnúť čas

Miro Gašpárek si po príchode na Imperial College povedal, že musí čo najtvrdšie pracovať a snažiť sa robiť veci najlepšie, ako dokáže, či už pôjde o štúdium, alebo o mimoškolské aktivity.

Rozhodol sa vziať zodpovednosť do vlastných rúk a využiť úžasnú príležitosť, ktorej sa mu dostalo. Od svojho profesora, jedného z najväčších expertov na mechaniku tekutín v lymfatickom systéme, sa naučil, že ak si človek správne rozvrhne čas, stihne veľa vecí.

Na Imperial College nemajú profesori na kanceláriách titul. Tituly predsa nehovoria nič o tom, akí sme ľudia.

A tak sa Mirov deň počas školského roka začína budíčkom už o pol piatej.

Prečíta si Bibliu, pomodlí sa, zacvičí si, vypije kávu a približne hodinu – hodinu a pol sa učí matematiku, programovanie alebo číta nové štúdie z oblasti syntetickej biológie. Získa tým výhodu oproti ostatným. V tom čase totiž celý svet spí a nikto ho nevyrušuje. Potom ide do posilňovne a následne do školy.

Cesta do školy mu trvá asi 40 minút. Väčšinou telefonuje s rodičmi a blízkymi, počúva podcast a v metre číta učebnice. Keď večer príde zo školy, tak si navarí, učí sa, vybavuje e-maily.

Keď to chce stíhať, musí mať povinnosti roztriedené.

Vo výskume už ako prvák

Biomedicínske inžinierstvo, ktoré Miro študuje, sa zameriava na využitie matematiky, fyziky a inžinierskych princípov v biológii a medicíne a je naozaj unikátne svojim záberom aj šírkou.

On sa upriamil na matematické a počítačové modelovanie biologických systémov, systémovú a syntetickú biológiu. "Počas štúdia som v elektrickom laboratóriu navrhol lekársky stetoskop, naučil som sa robiť a analyzovať EKG v medicínskych praktikách, geneticky som modifikoval baktérie v biologických laboratóriách, ba dokonca som sa naučil aj sústružiť a frézovať počas mechanických workshopov," približuje Miro obsah učiva.

Už ako študent prvého ročníka dostal možnosť venovať sa aj výskumu. "Moja prednášajúca matematiky Dr. Reiko Tanaka mi umožnila pracovať na projekte, v ktorom sme pomocou matematických a počítačových výpočtov hľadali optimálnu liečbu ekzému, ktorá by vzhľadom na individuálnu charakteristiku pacienta určila správne dávkovanie liekov. Cieľom bolo, aby sa vyliečil s čo najmenším použitím liekov a v čo najkratšom čase," spomína Miro.

Výskum pokračuje a Miro dokonca so spolužiakmi vytvorili niekoľko vzdelávacích hier o ekzéme.

Stáž na Caltechu

V druhom ročníku sa Miro sa začal viac venovať oblasti syntetickej biológie, čo je v podstate genetické inžinierstvo na steroidoch. Úplne ho uchvátila, pretože nie je len o práci v laboratóriu, ale matematické modelovanie je v nej úplne kľúčové.

Začal kontaktovať najlepších svetových odborníkov v tejto oblasti s otázkou, či by mu neumožnili počas leta robiť výskum v ich laboratóriách.

Umožnil mu to profesor Richard Murray z kalifornského Technologického inštitútu (Caltech), ktorý je jednou z najväčších osobností v oblasti kontrolného inžinierstva. Mladý Slovák ho zaujal, a tak mu ponúkol letnú stáž.

Na Caltechu, jednej z najlepších svetových inžinierskych a technologických univerzít, okrem iného vyvíjal softvér, ktorý by umožnil jednoduché prepájanie modelov biomolekulárnych systémov v jednoduchých syntetických bunkách. Okrem matematického modelovania sa mu podarilo urobiť aj veľa experimentálnej práce v laboratóriu.

Pôžička, štipendiá aj brigády

Ročné školné na Imperial College v Londýne vychádza na 9250 libier, teda asi 11000 eur. Miro ho pokrýva v plnej miere študentskou pôžičkou.

V Londýne sú životné náklady pomerne vysoké, najmä pokiaľ ide o bývanie. "Snažím sa preto spájať rôzne zdroje. Dávam pozor na mladších študentov v školskom internáte, čo mi umožňuje tu bývať. Okrem toho doučujem iných vysokoškolských študentov z nižších ročníkov a zároveň učím aj mladších študentov počas praktických cvičení," hovorí Miro.

Niečo si dokáže našetriť počas letných stáží, podarilo sa mu získať aj niekoľko štipendií napríklad z Royal Academy of Engineering, či z Institution of Engineering & Technology. Dodáva, že bez podpory rodičov by to však bolo oveľa, oveľa náročnejšie.

Raz sa vráti

Miro Gašpárek hovorí, že to, čo ho oslovuje na vede a výskume vo Veľkej Británii, nie sú len peniaze, ale sloboda tvorivosti.

Kým na Slovensku má každý na dverách pracovne napísaný titul – aj ten bakalársky, u žiadneho profesora v School of Bioengienering by ste niečo podobné nevideli – jednoduché meno stačí. "Tituly pred menom a za menom nehovoria nič o tom, akí sme ľudia," ozrejmuje Miro, ktorý si s mnohými profesormi v imperiali tyká, chodí s nimi na kávu.

Miro vie, že sa raz naisto vráti na Slovensko, ktoré má rád. Sníva o tom, že tu vybuduje biotechnologickú spoločnosť.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia