SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Na čo všetko slúži študijné oddelenie na vysokej škole

Študenti už v tomto akademickom roku nemusia zbierať podpisy vyučujúcich k známkam, ktoré dostali na skúškach.

Zrušenie indexov sa naplno prejaví až časom, hovorí vedúci študijného oddelenia Filozofickej fakulty UK Daniel Madarás.Zrušenie indexov sa naplno prejaví až časom, hovorí vedúci študijného oddelenia Filozofickej fakulty UK Daniel Madarás. (Zdroj: Dominika Chrastová)

Študijné oddelenie sprevádza vysokoškolákov od zápisu až po promócie. Na čo všetko slúži, nám priblížil Daniel Madarás, vedúci študijného oddelenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Rozhovor prebieha v jeho kancelárii po úradných hodinách. Celý pracovný stôl pokrývajú žiadosti študentov, ktoré sa mu nakopili aj za obdobie, keď bol na služobnej ceste. „Študenti teraz žiadajú najmä o uznanie kreditov z predchádzajúceho štúdia a dodatočné zapísanie alebo odpísanie predmetov,“ hovorí Madarás.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozvrh sa tvorí v akademickom informačnom systéme (AiS). Prvákom ešte v deň zápisu ukazujú, ako sa v ňom orientovať. „Volám to rýchlokurz geniality,“ smeje sa vedúci študijného oddelenia.

Či je systém naozaj taký neprehľadný, ako sa študentom spočiatku zdá, nevie zhodnotiť. „Dennodenne ho používam už desať rokov. Niektoré veci môžu byť pre nových užívateľov neintuitívne, pre mňa sú však už automatické,“ konštatuje.

Prvý rok bez indexov

Počas zápisu študenti prvých aj vyšších ročníkov vypĺňajú čestné vyhlásenie o predchádzajúcom alebo súbežnom štúdiu. Tento rok sa úvodná byrokracia zaobišla bez indexov, ktoré sa v predošlom akademickom roku zrušili. „Vďaka tomu odbudla časť administratívy. Referentky už neuzatvárajú predošlý akademický rok pečiatkami,“ približuje Madarás.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Klasické indexy ruší čoraz viac univerzít Čítajte 

Študenti zároveň nemusia zbierať podpisy vyučujúcich k známkam, ktoré dostali na skúškach. V niektorých prípadoch im to však pomohlo, pokiaľ sa ich hodnotenie v AiSe nezhodovalo s hodnotením v indexe. „Zakaždým sme aj tak konfrontovali vyučujúceho, ktorá známka je správna, čiže teraz to bude tiež na ich evidencii,“ objasňuje Madarás. Zrušenie indexov sa naplno prejaví až časom. „Nepoužívame ich len dva mesiace. Ešte je skoro hodnotiť, kde chýbajú a kde nie,“ dodáva.

Študijné oddelenie je vysokoškolákom k dispozícii, aj keď majú otázky k študijnému poriadku, potrebujú tlačivá do práce pre seba a svojich rodičov alebo sa vrátia z Erazmu. Na štipendiá je špeciálne vyhradený jeden referent.

Prevaha žien

Na študijnom oddelení danej filozofickej fakulty nájdeme dokopy šesť žien a troch mužov. Študenti sa k nim prideľujú podľa priezviska. Nad tým, prečo v tomto povolaní prevažujú ženy, sa Madarás nikdy nezamýšľal. „Je však pravda, že pomenovanie referent znie cudzo aj mne,“ uznáva. „Celkovo sa v úradníckych pozíciách stretnete viac so ženami ako s mužmi. Je to tak spoločensky zaužívané,“ myslí si Madarás.

Skryť Vypnúť reklamu

Referentom sa stal v roku 2000, keď sa zavádzal kreditový systém štúdia. „Páčila sa mi výzva uviesť niečo do života a akosi som sa tu zabýval,“ smeje sa teraz už vedúci celého oddelenia. Takúto kariéru však vopred neplánoval, pôvodne študoval matematiku. Na chodbách univerzity ho študenti rýchlo spoznajú aj vďaka hlasu, s ktorým by sa pokojne mohol uplatniť ako moderátor. „Hrám v jednej rockovej kapele na basgitare a občas spievam,“ priznáva napokon.

Súvisiaci článok Nezabudnite, že nepodpísaná prihláška na vysokú školu je neplatná Čítajte 

Doteraz sa stretáva s niektorými absolventmi. Najmä s tými, ktorí na univerzite študovali počas jeho pracovných začiatkov. Vtipy o študijnom oddelení nečíta, občas mu ich však kolegovia pošlú. „Nemám dojem, že by sa konkrétne s naším oddelením spájalo veľa negatívnych skúseností. V anketách už niekoľko rokov dosahujeme hodnotenie nad 4,1 bodu z piatich,“ uvádza.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ja o voze, ty o koze“

„Nielen vysoká škola, ale celý život je v prvom rade o komunikácii. Keď niekto príde a začne vrčať, nemôže očakávať priateľský prístup,“ konštatuje referent. Študenti navyše často jasne nepovedia, čo potrebujú, a potom vznikajú nedorozumenia. „Ja o voze, ty o koze,“ smeje sa referent.

Samozrejme, stáva sa, že občas nemá svoj deň. „Snažím sa od toho odosobniť a neprenášať zlú náladu do práce. Myslím, že vo väčšine prípadov sa mi to darí,“ tvrdí Madarás.

Z pamätných príhod sa mu ako prvý vybaví zážitok spred dvoch rokov. „Bol dvadsiaty deviaty december, posledný pracovný deň,“ spomína. Len tak-tak ho zastihol študentov email, že ide zrejme o výkrik do tmy, ale súrne by do Silvestra potreboval potvrdenie o návšteve školy. Referent mu ho poslal. V januári si našiel z daného dňa podobnú správu od jeho spolužiačky. Ona ju však poslala tesne pred polnocou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ľudia si predstavujú, že sme na mailoch dvadsaťštyri hodín denne,“ podotýka Madarás. Často dostáva správy, ktoré sa začínajú vetou: „Prepáčte, že vás ruším cez víkend...“ V takýchto prípadoch sa zvyčajne pousmeje, lebo si to prečíta až v pondelok a v duchu pobavene skonštatuje: „Nevyrušili ste.“

Vyberte si, čo vás baví

Študijné oddelenie je k dispozícii každý pracovný deň dve až dve a pol hodiny. Tým sa však práca referentov ani zďaleka nekončí. Počas zvyšných šiestich hodín spravujú akademický systém, prechádzajú administratívne materiály a kompletizujú žiadosti študentov.

Každá sa posudzuje individuálne. „Nemám rozhodovacie kompetencie, len pripravujem podklady pre dekana a prodekanky,“ objasňuje Madarás. Študentom prízvukuje, aby všetko odôvodňovali. „Pri posudzovaní žiadosti je to veľmi nápomocné.“

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, čo by poradil terajším maturantom, odpovedá okamžite: „Vyberte si študijný program, ktorý vás bude naozaj baviť. Nerozhodujte sa podľa predstáv niekoho iného.“ Madarás tiež odporúča zamyslieť sa, aké možnosti ponúka daný odbor v praxi.

Čo však robiť, keď študent nastúpi na svoju vysnenú univerzitu a nebude spokojný? „Dá sa prípadne prestúpiť na inú vysokú školu. Vždy nás mrzí takýto odchod, ale nikdy sme pritom polená pod nohy nehádzali,“ hovorí študijný referent.

Pozornosť však podľa neho treba upriamiť na iné možnosti. „Teraz si budeme pripomínať tridsať rokov od novembrových udalostí, po ktorých sa zaviedli akademické senáty. Študenti si do nich volia svojich zástupcov,“ približuje Madarás.

Taktiež môžu po každom semestri anonymne ohodnotiť napríklad predmety, vyučujúcich aj študijné oddelenie v ankete. „Keď sa k danej záležitosti vyjadrí jeden študent, tak to nemá výpovednú hodnotu. Naposledy využilo túto formu spätnej väzby pätnásť percent študentov. Kde je tých zvyšných osemdesiatpäť percent?“ pýta sa referent. „Študenti majú veľa možností, len ich nevyužívajú,“ uzatvára.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Dow Jones

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.