SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Klasické indexy ruší čoraz viac univerzít

Papierové indexy sú na mnohých univerzitách už len nostalgickou spomienkou.

Vysoké školy postupne rušia klasické indexy.Vysoké školy postupne rušia klasické indexy. (Zdroj: Marko Erd)

Študenti už nie sú zvyknutí na papierovú formu komunikácie, mladí zmýšľajú inak, komentujú univerzity rušenie papierových indexov.

Ak by rodičia dnešných vysokoškolákov chceli vidieť, aké známky zo skúšok majú zapísané ich potomkovia v papierových indexoch, neuspeli by. Väčšina univerzít klasické papierové indexy pomaličky mení za ich elektronickú podobu.

Elektronické služby pre študentov by v dnešnej dobe už mali byť v univerzitnom prostredí samozrejmosťou. No nie je to tak všade.

Napríklad trinásť fakúlt najstaršej slovenskej Univerzity Komenského ešte v minulom akademickom roku používalo papierové indexy. Zlom nastal na jar tohto roku, keď do funkcie rektora nastúpil Marek Števček. Zrušenie papierových indexov a nastavenie elektronického systému evidencie patrilo medzi jeho priority.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Lenky Miller, hovorkyne Univerzity Komenského v tomto akademickom roku už niektoré fakulty zrušili povinnosť používať klasické papierové indexy, ktorá im vyplývala zo študijného poriadku konkrétnej fakulty.

Slovenská technická univerzita je v tomto smere ďalej, indexy má primárne elektronické. „Klasické indexy stále síce existujú, no ich vydávanie je už iba dobrovoľné, ak o ne študenti požiadajú,“ povedal hovorca univerzity Fedor Blaščák.

Zato Technická univerzita vo Zvolene má iba klasické indexy.

Je to ekonomickejšie

Univerzity, ktoré využívajú výhradne elektronickú formu indexov, hovoria, že táto forma je pre nich aj ekonomickejšia. Od roku 2010 je tomu tak na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka v Trenčíne, ale aj na fakultách Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici používa na evidenciu hodnotenia iba akademický informačný systém AiS2.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre klasické indexy či výkazy o štúdiu v printovej podobe nevyužívajú od minulého roka. „Využívame evidenciu hodnotenia študentov len prostredníctvom akademického informačného systému, čo považujeme za ekonomické riešenie tak pre pedagógov, ako aj pre študentov. Kontrola plnenia podmienok v štúdiu sa taktiež realizuje prostredníctvom tohto systému,“ povedala Jana Duchovičová, prorektorka pre vzdelávanie.

Život bez indexov si v tomto akademickom roku prvýkrát vyskúšali aj študenti prvých ročníkov fakúlt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Výsledky skúšok sa budú evidovať elektronicky.

Na Technickej univerzite v Košiciach okrem elektronických indexov majú aj plne elektronické zápisy a ďalšie elektronické služby pre študentov, povedala Daniela Tomášová z úseku vzdelávania rektorátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave majú indexy len študenti 3. stupňa vysokoškolského štúdia, teda doktorandi.

Prehľadnejšie podmienky prijímania

Na Žilinskej univerzite v Žiline v tomto roku pre uchádzačov o štúdium pripravili prehľadnejšie podmienky prijímania, zjednodušili administratívnu náročnosť súvisiacu s prihlasovaním na vysokoškolské štúdium, vrátane možnosti zasielania príloh k prihláške v elektronickej podobe.

„Okrem toho sme minimalizovali údaje pri prihlasovaní a elektronizáciou podporujeme aj ďalšie procesy, do ktorých študenti vstupujú počas štúdia. Výsledky štúdia a hodnotenie predmetov sú zaznamenávané elektronicky, ale používame aj klasické indexy,“ povedal Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Trnavskej univerzite v Trnave tento rok uchádzačom o štúdium počas Dňa otvorených dverí ponúkajú možnosť podať si prihlášku na všetky univerzitné študijné programy za zvýhodnený poplatok. „A indexy fakulty už nepoužívajú,“ dodala Zuzana Nevolná, prorektorka pre vzdelávanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar