Študenti už nie sú zvyknutí na papierovú formu komunikácie, mladí zmýšľajú inak, komentujú univerzity rušenie papierových indexov.
Ak by rodičia dnešných vysokoškolákov chceli vidieť, aké známky zo skúšok majú zapísané ich potomkovia v papierových indexoch, neuspeli by. Väčšina univerzít klasické papierové indexy pomaličky mení za ich elektronickú podobu.
Elektronické služby pre študentov by v dnešnej dobe už mali byť v univerzitnom prostredí samozrejmosťou. No nie je to tak všade.
Napríklad trinásť fakúlt najstaršej slovenskej Univerzity Komenského ešte v minulom akademickom roku používalo papierové indexy. Zlom nastal na jar tohto roku, keď do funkcie rektora nastúpil Marek Števček. Zrušenie papierových indexov a nastavenie elektronického systému evidencie patrilo medzi jeho priority.
Podľa Lenky Miller, hovorkyne Univerzity Komenského v tomto akademickom roku už niektoré fakulty zrušili povinnosť používať klasické papierové indexy, ktorá im vyplývala zo študijného poriadku konkrétnej fakulty.
Slovenská technická univerzita je v tomto smere ďalej, indexy má primárne elektronické. „Klasické indexy stále síce existujú, no ich vydávanie je už iba dobrovoľné, ak o ne študenti požiadajú,“ povedal hovorca univerzity Fedor Blaščák.
Zato Technická univerzita vo Zvolene má iba klasické indexy.
Je to ekonomickejšie
Univerzity, ktoré využívajú výhradne elektronickú formu indexov, hovoria, že táto forma je pre nich aj ekonomickejšia. Od roku 2010 je tomu tak na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka v Trenčíne, ale aj na fakultách Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici používa na evidenciu hodnotenia iba akademický informačný systém AiS2.
Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre klasické indexy či výkazy o štúdiu v printovej podobe nevyužívajú od minulého roka. „Využívame evidenciu hodnotenia študentov len prostredníctvom akademického informačného systému, čo považujeme za ekonomické riešenie tak pre pedagógov, ako aj pre študentov. Kontrola plnenia podmienok v štúdiu sa taktiež realizuje prostredníctvom tohto systému,“ povedala Jana Duchovičová, prorektorka pre vzdelávanie.
Život bez indexov si v tomto akademickom roku prvýkrát vyskúšali aj študenti prvých ročníkov fakúlt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Výsledky skúšok sa budú evidovať elektronicky.
Na Technickej univerzite v Košiciach okrem elektronických indexov majú aj plne elektronické zápisy a ďalšie elektronické služby pre študentov, povedala Daniela Tomášová z úseku vzdelávania rektorátu.
Na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave majú indexy len študenti 3. stupňa vysokoškolského štúdia, teda doktorandi.
Prehľadnejšie podmienky prijímania
Na Žilinskej univerzite v Žiline v tomto roku pre uchádzačov o štúdium pripravili prehľadnejšie podmienky prijímania, zjednodušili administratívnu náročnosť súvisiacu s prihlasovaním na vysokoškolské štúdium, vrátane možnosti zasielania príloh k prihláške v elektronickej podobe.
„Okrem toho sme minimalizovali údaje pri prihlasovaní a elektronizáciou podporujeme aj ďalšie procesy, do ktorých študenti vstupujú počas štúdia. Výsledky štúdia a hodnotenie predmetov sú zaznamenávané elektronicky, ale používame aj klasické indexy,“ povedal Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing.
Na Trnavskej univerzite v Trnave tento rok uchádzačom o štúdium počas Dňa otvorených dverí ponúkajú možnosť podať si prihlášku na všetky univerzitné študijné programy za zvýhodnený poplatok. „A indexy fakulty už nepoužívajú,“ dodala Zuzana Nevolná, prorektorka pre vzdelávanie.