SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Pri informatike sa nedá báť matematiky

Ako sa študuje informatika na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave hovorí študent druhého ročníka bakalárskeho štúdia TOMÁŠ JANETA. Ako stredoškolák riešil matematické aj fyzikálne olympiády.

Tomáš Janeta študuje informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.Tomáš Janeta študuje informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. (Zdroj: Archív)

Tomáš Janeta ako stredoškolák na Gymnáziu Antona Bernoláka v Námestove nesníval o tom, že bude raz študovať informatiku. Posledné tri roky základnej školy a celé gymnaziálne štúdium sa upäl na matematiku a fyziku. Drží ho to stále, aj keď teraz sa už neučí iba teoretické veci.

Hovorí, že na gymnáziu v Námestove mal učiteľov, čo ho ako riešiteľa a účastníka predmetových matematických a fyzikálnych olympiád v krajských a celoštátnych kolách podporovali v záujmoch, a tak sa mohol v týchto prírodovedných smeroch rozvíjať.

Skryť Vypnúť reklamu

Matematická olympiáda ho naučila myslieť, vďaka nej dnes vie, ako pristupovať k problémom a riešiť ich. Na vysokej škole denne zisťuje, ako sa mu to vypláca. A ako sa od matematiky a fyziky dostal k štúdiu informatiky?

Tomáš sa priznáva, že informatika ho na základnej škole ba ani na gymnáziu veľmi nevtiahla do svojich „osídiel“. Dôvod bol prozaický. Nemal informatiku rád preto, čo sa na nej učili. Takže maturoval z matematiky a fyziky.

Dnes, po dvoch rokoch štúdia informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, už na informatiku zmenil názor. „V skutočnosti je informatika úplne iná, musíte vedieť, ako veci fungujú, keď nefungujú, tak prečo a ako to opraviť,“ povedal Tomáš.

Nemusí sa učiť nič naspamäť

Vďaka účastiam na predmetovým olympiádach matematiky a fyziky Tomáša Janetu vzali po maturite bez prijímačiek na dve fakulty, okrem matfyzu aj na Fakultu informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity. Záujem oňho prejavili obaja dekani.

Skryť Vypnúť reklamu

Štúdium na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského si vybral aj z tohto dôvodu, „lebo je na Slovensku najlepšia vo svojej oblasti, učí študentov rozmýšľať, rozvíja myslenie a kreativitu a učí chápať veci. Nemusím sa nič naučiť naspamäť, stačí rozumieť,“ vymenúva dôvody Tomáš.

Dodáva, že štúdium informatiky je pre tých, čo sa neboja matematiky a radi rozmýšľajú o veciach okolo nás. Stredoškolákov by nemala odradiť matematika, aj keď práve ona tvorí gro štúdia.

„Štúdium sa dá dosť personalizovať, človek si vie zapísať predmety, ktoré ho bavia a zaujímajú. Tiež to nie je tak, že celý čas sedíme a rátame. Ak ste trocha aktívny, na fakulte je veľa rôznych aktivít, každý si môže vybrať čo sa mu páči,“ ozrejmuje Tomáš.

Praktická aj teoretická časť

Štúdium na fakulte matematiky, fyziky a informatiky sa delí na teoretickú a praktickú časť. „V teoretickej, ktorá je na matfyze pomerne veľká, sa učíme pochopiť algoritmy, matematické štruktúry a prostriedky užitočné v informatike, učíme sa abstraktnému mysleniu. V praktickej preberáme vybrané programovacie jazyky a ďalšie veci potrebné pre prácu programátora,“ priblížil Tomáš Janeta svoje dva bakalárske roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhej strane nedá sa povedať, že matfyz je ľahký. Treba si vybudovať abstraktné myslenie, snažiť sa veci pochopiť, nájsť si vlastnú cestu, ako sa naučiť pozerať na problémy.

„Ale ak človeka niečo baví a ide si za tým, dá sa to s prehľadom zvládnuť. Predmety, ktoré mám rád, sú pomerne rôznorodé, od rôznych algoritmov na riešenie určitého druhu problémov cez čisto matematické predmety po praktické, kde sa učíme programovacie jazyky, návrhové vzory,“ hovorí Tomáš.

Pre tých, čo nie sú až tak veľmi teoreticky zameraní, fakulta otvára niekoľko nových odborov, napríklad už fungujúci odbor technická fyzika alebo pripravovaný dátová veda.

Takže je si z čoho vyberať.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar