SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

V Prešove sa medzi fakultami presúvajú na e-kolobežkách

Košická Univerzita P. J. Šafárika chce znížiť vo svojom okolí emisie produkované autami. Začala skúšobnú prevádzku e-kolobežiek na presuny medzi areálmi univerzity.

Novinka e-kolobežky sa na Unverzite P. J. Šafárika v Košiciach ujala. Novinka e-kolobežky sa na Unverzite P. J. Šafárika v Košiciach ujala. (Zdroj: Archív UPJŠ)

V areáli chcú mať aj nabíjacie stanice e-bicyklov, e-kolobežiek, e-skútrov a e-automobilov. Analyzujú ich vhodné umiestnenie.

Ak dobre dopadne skúšobná prevádzka e-kolobežiek pre zamestnancov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, budú sa môcť takto ekologicky medzi areálmi univerzity čoskoro presúvať aj študenti.

Rektor univerzity Pavol Sovák, ale aj kvestor Michal Tkáč tento systém prepravy „odpozerali“ zo zahraničných univerzít, ktoré navštívili a kde je takáto ekologická preprava bežná.

Skryť Vypnúť reklamu

S experimentom univerzita začala v júli tohto roku. Kúpila desať elektrokolobežiek, ktoré zamestnancom uľahčujú presun medzi jednotlivými univerzitnými areálmi, ktoré sa nachádzajú na viacerých uliciach v centre Košíc a širšom okolí.

Elektrickou kolobežkou sa tak zamestnanci môžu prepraviť napríklad z Rektorátu UPJŠ na Šrobárovej ulici na ďalšie univerzitné či fakultné pracoviská na Triede SNP, Jesennej, Mánesovej, Kováčskej, Popradskej ulici či v Park Angelinum.

Kvestor univerzity Michal Tkáč povedal, že ich k tomu vedie starostlivosť o životné prostredie. „Okrem stavebných projektov na znižovanie energetickej náročnosti budov je našou prioritou aj prispieť k znižovaniu emisií produkovaných autami,“ zdôvodnil kvestor skúšobnú prevádzku e-kolobežiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Elektrické kolobežky označené logom univerzity a logom 60. výročia UPJŠ v Košiciach sú pre zamestnancov k dispozícii na Šrobárovej ulici. K desiatim e-kolobežkám by mali onedlho pribudnúť ďalšie. V prípade pozitívnych ohlasov ich neskôr budú môcť využívať aj študenti univerzity.

„V súčasnosti v spolupráci s košickou samosprávou a ďalšími spoločnosťami realizujeme analýzu vhodnosti umiestnenia nabíjacích staníc e-bicyklov, e-kolobežiek, e-skútrov a e-automobilov v univerzitných areáloch,“ dodal rektor Pavol Sovák.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Búrkou a tornádom zničený dom v Moravskej Novej Vsi.

Ako sa zmení Slovensko?


26. feb
Tornádo spustošilo viaceré obce.

Supercela na juhu Moravy priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 8 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


4 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar