SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

V Prešove sa medzi fakultami presúvajú na e-kolobežkách

Košická Univerzita P. J. Šafárika chce znížiť vo svojom okolí emisie produkované autami. Začala skúšobnú prevádzku e-kolobežiek na presuny medzi areálmi univerzity.

Novinka e-kolobežky sa na Unverzite P. J. Šafárika v Košiciach ujala. Novinka e-kolobežky sa na Unverzite P. J. Šafárika v Košiciach ujala. (Zdroj: Archív UPJŠ)

V areáli chcú mať aj nabíjacie stanice e-bicyklov, e-kolobežiek, e-skútrov a e-automobilov. Analyzujú ich vhodné umiestnenie.

Ak dobre dopadne skúšobná prevádzka e-kolobežiek pre zamestnancov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, budú sa môcť takto ekologicky medzi areálmi univerzity čoskoro presúvať aj študenti.

Rektor univerzity Pavol Sovák, ale aj kvestor Michal Tkáč tento systém prepravy „odpozerali“ zo zahraničných univerzít, ktoré navštívili a kde je takáto ekologická preprava bežná.

Skryť Vypnúť reklamu

S experimentom univerzita začala v júli tohto roku. Kúpila desať elektrokolobežiek, ktoré zamestnancom uľahčujú presun medzi jednotlivými univerzitnými areálmi, ktoré sa nachádzajú na viacerých uliciach v centre Košíc a širšom okolí.

Elektrickou kolobežkou sa tak zamestnanci môžu prepraviť napríklad z Rektorátu UPJŠ na Šrobárovej ulici na ďalšie univerzitné či fakultné pracoviská na Triede SNP, Jesennej, Mánesovej, Kováčskej, Popradskej ulici či v Park Angelinum.

Kvestor univerzity Michal Tkáč povedal, že ich k tomu vedie starostlivosť o životné prostredie. „Okrem stavebných projektov na znižovanie energetickej náročnosti budov je našou prioritou aj prispieť k znižovaniu emisií produkovaných autami,“ zdôvodnil kvestor skúšobnú prevádzku e-kolobežiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Elektrické kolobežky označené logom univerzity a logom 60. výročia UPJŠ v Košiciach sú pre zamestnancov k dispozícii na Šrobárovej ulici. K desiatim e-kolobežkám by mali onedlho pribudnúť ďalšie. V prípade pozitívnych ohlasov ich neskôr budú môcť využívať aj študenti univerzity.

„V súčasnosti v spolupráci s košickou samosprávou a ďalšími spoločnosťami realizujeme analýzu vhodnosti umiestnenia nabíjacích staníc e-bicyklov, e-kolobežiek, e-skútrov a e-automobilov v univerzitných areáloch,“ dodal rektor Pavol Sovák.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio