SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

V Španielsku má každý predmet svoju teoretickú a praktickú časť

Vďaka erasmáckemu šesťmesačnému pobytu na španielskej univerzite absolvovali spolužiačky a kamarátky Mária Hancková a Katarína Buzášiová pešiu púť po známej Camino de Santiago, svätojakubskej ceste.

Na výlety chodili Mária Hancková a Katarína Buzášiová pešo, na pešiu púť zlanárili aj spolužiakov. Na výlety chodili Mária Hancková a Katarína Buzášiová pešo, na pešiu púť zlanárili aj spolužiakov. (Zdroj: Archív Katarína Buzášiová)

Mária Hancková a Katarína Buzášiová študujú učiteľstvo pre primárne vzdelávanie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Budú z nich teda učiteľky na prvom stupni základnej školy.

Budúci rok by mali štúdium dokončiť, sú v druhom ročníku denného štúdia na magisterskom stupni. Tento rok strávili šesť mesiacov na erasmáckom šesťmesačnom pobyte na Facultad de Ciencias de la Educación v španielskom meste La Coruña. Výber destinácie v ich prípade nebol náhodný, chceli ísť do Španielska a do menšieho mesta, čo sa im aj podarilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Katka už po španielsky vedela, tá sa išla zdokonaliť, Majka predpokladala, že čo-to pochytí počas pobytu.

Obe priznávajú, že pre Erasmus sa rozhodovali už dlhšie, splnilo sa im to tento rok počas letného semestra v prvom ročníku magisterského štúdia. „Túžili sme skúsiť život aj štúdium niekde v zahraničí, rozšíriť si obzor, a tiež sme chceli spoznať inú kultúru a zvyky,“ hovorí Majka.

Prihlášky na Erasmus pobyt si podávali asi rok a pol pred reálnym odchodom a potom už čakali na výberové konanie. Zvládli ho, súčasťou bol aj pohovor v angličtine, v ktorej mali v Španielsku študovať.

Odporúčame si šetriť vopred, grant nedokáže pokryť všetky náklady.

Tým, ktorí sa chystajú na Erasmus, odkazujú, aby sa pripravili na vybavovanie mnohých dokumentov a papierov, ale potom už samotný pobyt stál zato.

Prednáška má deväťdesiat minút

Výučba na španielskej Facultad de Ciencias de la Educación sa odlišuje od toho, na čo boli zvyknuté na Pedagogickej fakulte UK.

Skryť Vypnúť reklamu

„Najmä v tom, že každý predmet má svoju teoretickú a praktickú časť. Prednáška, čiže teoretická časť trvá jeden a pol hodiny, po nej nasleduje praktická časť, takisto jeden a pol hodiny,“ spomínajú študentky. Praktická prebieha formou role-play alebo diskusie, tvorby projektov v skupinách.

„Čiže to, čo sme sa naučili teoreticky, sme si potom skúšali prakticky. Veľa sme tu pracovali v skupinách a to bolo pre nás veľmi dobré, lebo sme sa naučili lepšie komunikovať a spoznali sme viac ich kultúru, zvyky, poznávali sme rôzne myšlienky,“ hovorí Katka.

Obe sa zhodli na tom, že je to dobré, že tu študenti pracovali na väčšine zadaní v skupinách, pretože sa takto učia vymieňať si názory, skúsenosti, robiť kompromisy a to ich posúva vpred.

Fakulty v jednom kampuse

Výhodou španielskej univerzity bolo aj to, že všetky jej fakulty sú sústredené v jednom kampuse, kde pravidelne premávajú univerzitné autobusy nielen zo študentských rezidencií, ale i z rôznych častí mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Očarili ich priestory fakulty. „V budove sa nachádza kaviareň, papiernictvo či knižnica so študovňou a prístupom na internet. Priestranné chodby majú oddelené časti so sedačkami, kde študenti môžu v pohodlí čakať na vyučovanie, stretnúť sa so spolužiakmi, tí snaživejší tu nerušene študujú. Nadchla ich aj vybavenosť učební, spájala moderné technológie s nenáročnými, ale mimoriadne praktickými „vychytávkami“, nechýbali tu interaktívne tabule, ale ani predlžovacie káble na notebooky pre študentov.

Krajinu spoznávali pešo

Grant, ktorý dievčatá na Erasmus pobyt v Španielsku dostali, im sotva stačil na to základné, a tak sa nemohli zúčastňovať na rôznych výletoch, ktoré pre nich domáca Erasmus organizácia organizovala.

Majka s Katkou sa vynašli, cez Veľkú noc, keď mali voľno aj zo školy, sa vydali na pešiu púť po známej Camino de Santiago (Svätojakubská cesta). Vzali aj niekoľkých spolužiakov a týždeň pred Veľkou nocou vycestovali do mesta Ferrol, kde sa začína jedna z týchto camino ciest, a odtiaľ 120 kilometrov putovali šesť dní do Santiaga de Compostella.

Skryť Vypnúť reklamu

„Bol to jeden z najkrajších zážitkov nášho pobytu,“ zhodli sa dievčatá.

Prínos šiestich mesiacov

Za šesť mesiacov sa Katka s Majkou zlepšili v angličtine, v ktorej študovali, ale aj v španielčine, a to vďaka jazykovému kurzu, ktorý organizovala univerzita.

Za prínos považujú aj inú formu štúdia, ako majú doma, no a potom kamarátstva s novými študentmi z celého sveta. Ale oceňujú aj vzájomnú súdržnosť, keď potrebovali veľa vecí riešiť a pomáhať si.

A či by Erasmus odporučili iným? „Určite áno, ale odporúčame si na pobyt aj našetriť a venovať sa štúdiu cudzieho jazyka,“ povedali.

S odvahou je vraj potom Erasmus jedno veľké dobrodružstvo a skúsenosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.