SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Erasmus v Grécku bol hlavne o konzultáciách a projektoch

O päťmesačnom Erasme v Grécku hovorí Igor Kitta, študent tretieho ročníka Fakulty elektrotechniky a informačných systémov Žilinskej univerzity v Žiline.

Keď Igor Kitta prišiel vo februári do Grécka, na rozdiel od Slovenska tu bolo príjemné počasie. Keď Igor Kitta prišiel vo februári do Grécka, na rozdiel od Slovenska tu bolo príjemné počasie. (Zdroj: Archív Igor Kitta)

O päťmesačnom Erasme na gréckej University of Patras hovorí IGOR KITTA, študent tretieho ročníka Fakulty elektrotechniky a informačných systémov Žilinskej univerzity v Žiline, ako o veľkom a zaujímavom dobrodružstve.

Keď pred troma rokmi začal Igor Kitta študovať na Fakulte elektrotechniky a informačných systémov Žilinskej univerzity v Žiline, zúčastnil sa na prezentácii študentov, ktorí absolvovali Erasmus+ pobyty.

Tak ho ich rozprávanie zaujalo, že už v letnom semestri prvého ročníka si povedal, že to musí vyskúšať aj on.

Skryť Vypnúť reklamu

Vraj je veľmi zvedavý a chcel si na vlastnej koži odskúšať, ako sa žije a študuje v takom medzinárodnom kolektíve.

V letnom semestri druhého ročníka sa mu to podarilo.

Vo februári tohto roku sa teda University of Patras stala na päť mesiacov jeho druhým „domovom“.

Bývanie s Grékom bolo najlepší štart

Keď Igor Kitta prišiel vo februári do Grécka, na rozdiel od Slovenska tu bolo príjemné počasie. Ubytovanie si vybavil cez facebookovú skupinu, bolo v centre mesta, pár minút od mora, za 150 eur mesačne.

Jeho spolubývajúcim bol domáci Grék, ktorý študoval na tej istej fakulte. Igor hovorí, že si nemohol želať lepší štart na pobyt. Vďaka nemu si našiel kamarátov už v prvý deň. „Prvé dni som sa ráno neveriacky zobúdzal s tým, či nesnívam,“ smeje sa Igor. Grécko aj Grékov si vraj ihneď obľúbil.

Skryť Vypnúť reklamu

Na University of Patras, keďže študuje automatizáciu, aplikovanú elektrotechniku a programovanie, mal všeobecné predmety o elektrotechnike.

Výučba cez konzultácie

Igor Kitta nemusel chodiť na University of Patras denne na prednášky či cvičenia. Mal individuálny študijný plán, takže jeho výučba prebiehala väčšinou na základe osobných konzultácií a vypracovávania projektov.

Pravidelne do školy chodil iba na jazykové predmety, na angličtinu a gréčtinu.

„Učil som sa väčšinou v knižnici, kde boli aj ostatní Erasmus spolužiaci a tak sme si navzájom i pomáhali,“ spomína Igor. Dodáva, že prístup učiteľov bol veľmi priateľský a so všetkým, čo bolo treba, mu ochotne poradili. Rovnako sa k nemu správali aj grécki kamaráti.

More aj hory

„Voľný čas som často trávil s ostatnými erasmákmi na pláži, na ihriskách alebo na párty, bola to naozaj úžasná multikultúrna skupinka mladých ľudí,“ oživuje si spomienky Igor.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodáva, že keď nemusel byť na univerzite, tak cestoval po Grécku, po ostrovoch, navštívil aj susedné Turecko.

Mesto Patras, v ktorom je veľa študentov, ponúkalo kopec možností cez vzdelávacie, športové eventy, univerzitné párty, ale aj turistiku, pretože hory boli hneď za mestom. A tak si užíval raz more, raz hory.

„Tento pobyt mi dal nezabudnuteľnú životnú skúsenosť, otvoril mi oči, spoznal som postoje, názory mojich rovesníkov z mnohých kútov sveta, ich životný štýl,“ vyratúva Igor prednosti Erasmu+. Vraj v mnohých smeroch a veciach získal nadhľad, napríklad, že sa dá žiť bez niektorých úplne zbytočných starostí, ktoré my Slováci riešime na dennom poriadku.

Erasmus mu ukázal, ako byť tolerantný a otvorený k iným. Hovorí, že by bol rád, ak by jeho príbeh motivoval čo najviac ľudí ísť na Erasmus, aby mohli zažiť to čo on.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Grécko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.