Na budúci rok sa mobilita a spolupráca v oblasti vzdelávania skončí. Chystá sa však jej nástupca.
V našej dnešnej prílohe prinášame viaceré príbehy študentov, ktorí absolvovali počas vysokej školy výmenný študijný pobyt alebo stáž cez Erasmus+ na zahraničnej univerzite.
A každý jeden o tomto programe, ktorý vo svete funguje už vyše tridsať rokov a ovplyvnil životy viac ako 4,5 milióna mladých, hovoril ako o vynikajúcej príležitosti spoznať nových ľudí, život a štúdium v zahraničí.
S dôvetkom, aby si študenti túto príležitosť nenechali ujsť, lebo Erasmus zarezonuje aj v životopise a bude ich konkurenčnou výhodou u budúceho zamestnávateľa.
Do výmen pôjde viac peňazí
V roku 2020 sa súčasné sedemročné programové obdobie Erasmus+ skončí. Začalo sa v roku 2014.
Minulý týždeň Európska komisia zverejnila poslednú výzvu na podávanie projektov. Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics v tejto súvislosti povedal, že mladí Európania budú mať ešte viac možností študovať alebo získavať prax v zahraničí, čo im pomôže rozvíjať európsku identitu.
Európska únia totiž do posledného roku zainvestuje až tri miliardy eur, čo je nárast o 12 percent v porovnaní s rokom 2019. Znamená to, že aj slovenskí študenti budú mať ešte viac príležitostí na štúdium a stáž v zahraničí ako v predchádzajúcom roku.
Ale popravde podľa skúseností mnohých univerzít terajší slovenskí Erasmus študenti nie sú takí aktívni, ako boli ich predchodcovia, a majú problém vycestovať na niekoľko mesiacov.
Chystá sa nástupca Erasmu
Mobilita študentov bude určite pokračovať aj po skončení súčasného programu Erasmus+.
Ako sa bude jeho nástupca v roku 2021 volať, ešte nie je rozhodnuté, kampaň na nové programové obdobie rokov 2021 až 2027 sa rozbehne v prvej polovici roka 2020.
Už teraz je isté, že rozpočet Erasmu bude na nové obdobie vyšší, zdvojnásobí sa na 30 miliárd eur.
Mamma Erasmus
Erasmus má aj svoju „mamu“, je ňou Talianka Sofia Corradiová, prezývaná ‚Mamma Erasmus‘. Keď sa totiž v roku 1958 vrátila z ročnej stáže na americkej Kolumbijskej univerzite, kam vycestovala vďaka Fulbrightovmu štipendiu, mala problém s uznaním predmetov. Tak ju to rozčúlilo, že sa to rozhodla zmeniť.
Trvalo jej niekoľko rokov, kým sa výmenné študijné programy a stáže stali realitou. Až vo februári 1976 prijalo vtedajšie Európske spoločenstvo rezolúciu, ktorá podporovala výmenné študijné programy a stáže.
Pilotný program sa začal v roku 1981, Erasmus začal fungovať v akademickom roku 1987. Prví študenti zo Slovenska si ho vyskúšali v akademickom roku 1998/1999.