Vysokoškoláci majú účty v bankách zdarma

Spoplatnené môžu byť výbery z cudzích bankomatov, aj to nie v každej banke.

V zahraničí si pri bankomate dajte pozor. Ak ponúkne prepočet na eurá, je to vždy drahšie.V zahraničí si pri bankomate dajte pozor. Ak ponúkne prepočet na eurá, je to vždy drahšie. (Zdroj: Adobe Stock)

Zaujať mladých účtom zadarmo môže pre banky znamenať získať do budúcnosti klienta, ktorý platí za bežný účet, hypotéku či iný bankový produkt.

Účet si študenti vysokej školy môžu vybaviť na pobočke od 18 rokov vo viacerých bankách aj online cez internet. V niektorých bankových domoch treba priniesť potvrdenie o návšteve školy až po dovŕšení určitého veku a stačí ho ukázať raz, v inej ho treba dokladať každý rok.

V menších bankách, ako sú mBank a Fio, ktoré majú účet zdarma pre všetkých, ako aj v UniCredit Bank potvrdenie zo školy vidieť nepotrebujú.

Viaceré banky ponúkajú bezplatné študentské účty najviac do 26 rokov. Len dve majú hranicu posunutú vyššie a jedna banka má študentský účet spoplatnený už od 20 rokov. Platí, že vysokoškolák môže s kontom spravidla narábať cez internetbanking aj mobilnú aplikáciu.

Poplatky za kartu

K bežnému účtu majú študenti klasickú debetnú kartu, prípadne aj viacero kariet, taktiež zadarmo. V zásade platí, že platby kartou doma či v zahraničí, prípadne pri nákupoch cez internet nie sú spoplatnené.

Ak má vysokoškolák účet v slovenskej banke, ale študuje napríklad v susednom Česku, pri platbe kartou v tamojších obchodoch by mal spozornieť.

„Odporúčame, aby si slovenskí študenti v Česku nevolili takzvaný dynamický prepočet meny. To znamená, aby platili kartou vždy v českej mene a skontrolovali si pri platbe na termináli, či je výsledná suma uvedená v mene CZK,“ upozornila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Môže sa totiž stať, že študentom obchodník ponúkne prepočet sumy na eurá. Tento prepočet je však podľa Jamborovej pre klienta vždy menej výhodný.