SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Sociálne štipendium pre vysokoškolákov sa zvýšilo

Toto štipendium nie je vekovo ohraničené, môže ho získať aj študent starší ako 26 rokov.

(Zdroj: ILUSTR. FOTO: unsplash.com/Thought Catalog)

Výdavky spojené s vysokoškolským štúdiom mimo bydliska môžu niektorým rodinám až príliš siahať do rozpočtu. Štát myslí aj na takéto prípady a podáva vysokoškolákom zo sociálne slabšieho prostredia pomocnú ruku v podobe sociálnych štipendií.

Maximálna suma sociálneho štipendia pre vysokoškolákov sa v tomto akademickom roku zvýšila na 295 eur, v akademickom roku 2018/2019 mohli študenti poberať mesačne najviac 285 eur. Ak sa teda chystáte prihlásiť na vysokú školu, na ktorú by ste po prijatí nastúpili v akademickom roku 2020/2011, môžete počítať, že táto suma opäť porastie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvýšenie sociálneho štipendia každoročne totiž súvisí s nárastom životného minima, to sa mení vždy od 1. júla kalendárneho roku.

Podľa štatistiky za predchádzajúce roky sociálne štipendium v priemere poberá každý rok približne desaťtisíc vysokoškolákov.

Ako a kde o štipendium požiadať

Ak budete potrebovať sociálne štipendium, pôjdete čím skôr po zápise na študijné oddelenie vašej fakulty a odkonzultujete si nárok so študijným referentom. On vám poskytne potrebné tlačivá, ktoré treba pravdivo vyplniť a zorientuje vás, čo všetko k žiadosti musíte pripojiť.

Nárok na sociálne štipendium majú iba študenti, ktorí študujú na slovenských vysokých školách v 1. a v 2. stupni, ak by ste išli študovať do zahraničia, nemôžete oň žiadať.

Pri odovzdávaní žiadosti o štipendium treba doložiť aj doklady o príjme žiadateľa a ďalších posudzovaných osôb, ktorými sú najbližší príbuzní ako rodičia a súrodenci.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posudzované osoby sa nepovažujú starí rodičia, tety alebo strýkovia, aj keď bývajú so študentom pod rovnakou strechou. Požadujú sa príjmy za predchádzajúci kalendárny rok.

Kedy ho začať vybavovať?

Žiadosť môžete podať kedykoľvek počas akademického roka, ak by sa vám v rodine napríklad zmenili sociálne podmienky.

Sociálne štipendium sa priznáva od prvého dňa v mesiaci, od ktorého naň bola podaná žiadosť. O priznaní sociálneho štipendia rozhoduje fakulta, na ktorej bola podaná žiadosť. Lehota na rozhodnutie o priznaní nároku na štipendium je 30 dní, no táto lehota sa môže predĺžiť, ak by šlo o komplikovanejšie prípady.

Súvisiaci článok Vysokoškoláci si môžu požičať až o tisíc eur viac ako vlani Čítajte 

Pri každom prípade sa postupuje individuálne, preto sa nedá presne povedať, aké doklady budete potrebovať.

Aké podmienky musíte spĺňať

Musíte mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, štátne občianstvo nerozhoduje. Priznanie štipendia nie je vekovo ohraničené, teda môžete mať viac ako 26 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak už máte za sebou jeden bakalársky stupeň štúdia, ktorý ste ukončili a poberali ste počas neho sociálne štipendium, nemôžete oň žiadať, ak sa rozhodnete pre štúdium druhého bakalárskeho odboru. Ďalšiu možnosť žiadať o štipendium máte až v magisterskom alebo inžinierskom stupni. Pozor si treba dávať vo vyšších ročníkoch na to, aby študent neprekročil štandardnú dĺžku štúdia, pri Bc. tri roky.

Koľko peňazí dostanete?

Výška sociálneho štipendia závisí od príjmu rodinných príslušníkov, ktorí sú spolu s vami posudzovaní.

Posudzuje sa vždy aktuálna situácia v čase podania žiadosti. Ak je štipendium priznané, vypláca sa v mesačných sumách od mesiaca, v ktorom bola žiadosť podaná. Spätné vyplatenie štipendia nie je možné. Najnižšie štipendium je desať eur mesačne.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak študujete na vysokej škole vzdialenej menej ako 30 kilometrov od vášho trvalého bydliska, tak môžete získať maximálnu sumu 245 eur. Ak sa váš trvalý pobyt nachádza viac ako 30 kilometrov od vašej univerzity, máte nárok na maximálnu sumu sociálneho štipendia, teda na 295 eur.

Sumy štipendia vám môže pomôcť vyrátať aj online kalkulačka.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Búrkou a tornádom zničený dom v Moravskej Novej Vsi.

Ako sa zmení Slovensko?


26. feb
Tornádo spustošilo viaceré obce.

Supercela na juhu Moravy priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 7 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


4 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar