SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Druháčka je už na pozícii výskumnej asistentky

Fiona Borská študuje psychológiu na Tilburg University v Holandsku.

Fiona Borská sa presadila na holandskej univerzite.Fiona Borská sa presadila na holandskej univerzite. (Zdroj: Archív Fiona Borská)

Pri výbere zahraničnej univerzity uprednostnila Bratislavčanka FIONA BORSKÁ z finančných dôvodov Holandsko pred Anglickom. Nedávno sa ako členka občianskeho združenia Unimak, ktoré združuje slovenských a českých študentov na prestížnych zahraničných univerzitách, rozhodla, že tým, ktorých takisto oslovilo Holandsko a radi by tam išli študovať, zjednoduší rozhodovanie a pripraví ich na to, čo ich tu bude čakať.

Fiona Borská od prvej triedy základnej školy až po stredoškolskú maturitu strávila na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Celých dvanásť rokov tu študovala v anglickom jazyku.

Skryť Vypnúť reklamu

Po medzinárodnej maturite International Baccalaureate (IB), bolo jasné, že v štúdiu bude pokračovať v zahraničí. „Málo vecí študenta pripraví na rigorózne univerzitné štúdium lepšie ako IB,“ hovorí Fiona.

Ústretoví k cudzím

Keď posielala prihlášky do zahraničia, jej prvým výberovým filtrom bola úroveň „student-friendliness“, teda ako je daná krajina priaznivá k medzinárodným študentom, čo sa týka množstva a variabilít študijných programov ponúkaných v angličtine, životných podmienok a nákladov v nej. V Európe tieto kritériá podľa Fiony spĺňajú najlepšie Anglicko, Holandsko a Dánsko.

Nechcela sa zadlžiť, a tak ako prvé vylúčila Anglicko. Rozhodovala sa teda medzi Dánskom a Holandskom. Keďže žiadna dánska univerzita neponúkala v angličtine študijný program, ktorý chcela, poslala prihlášky do Holandska. „Okrem vlastnosti ‚student-friendliness‘ má Holandsko vysokú kvalitu vzdelania. Každá holandská univerzita je (aspoň v nejakom ohľade, napríklad v odbornosti v niečom konkrétnom) umiestnená v rebríčku svetových univerzít relatívne vysoko. Vybrala som si univerzitu, ktorá má vysokú odbornosť na sociálne vedy,“ približuje Fiona svoj výber.

Skryť Vypnúť reklamu

Darí sa jej vynikať

Dnes študuje už druhý rok psychológiu na Tilburg University a už v prvom roku štúdia sa jej podarilo umiestniť dosť vysoko na to, aby ju pozvali na vedľajší výberový program pre dvadsiatich najlepších študentov celej fakulty sociálnych vied na univerzite popri bežnom štúdiu.

A to nie je všetko, aktuálne je už aj na pozícii výskumnej asistentky. „Takáto pozícia sa málokedy ponúka študentom, ktorí nedokončili ani len druhý ročník bakalára,“ povedala Fiona.

Na začiatku štúdia si povedala, že chce byť vynikajúcou študentkou. Odbor ju baví a tak sa jej podarilo opakovane písať skúšky na najvyššie alebo veľmi vysoké známky, také, ktoré z ročníka tristo študentov máva len zopár ďalších študentov alebo žiadni.

Zúčastňovala sa aj na Akademickom fóre, diskusiách a sympóziách s profesormi zo zahraničia či s inými prominentnými osobami.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo a ako na vysokých školách v Holandsku funguje

Školné

Študenti v prvom roku štúdia platia iba polovičné školné.

Na každej verejnej holandskej univerzite sa platí rovnaké školné, približne 2000 eur, ale suma sa každý školský rok mierne prispôsobuje. Napríklad v akademickom roku 2017/2018 bolo školné 2006 eur, v roku 2018/2019 už 2060, teraz je to 2080 eur.

Od roku 2018 platí nové pravidlo: študenti, ktorí sa na univerzitný program v Holandsku hlásia prvýkrát, platia za prvý rok iba 50 percent školného.

Študijné materiály

Učebnice treba na každý predmet.

Univerzity budú vyžadovať učebnicu takmer na každý predmet, čo môže znamenať päť až desať kníh na jeden školský rok, pričom jedna kniha stojí 30 až 90 eur. No tieto náklady sa dajú výrazne obmedziť; niekedy viete nájsť dostupné online PDF cez rôzne stránky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako si zaplatiť štúdium?

Veľa zahraničných študentov sa zaobíde bez pomoci holandskej vlády.

Na môj údiv si veľa medzinárodných študentov v Holandsku financuje svoje štúdium samostatne, čiže bez pomoci holandskej vlády. Ak však máte pocit, že to pre vás nie je zvládnuteľné, vláda ponúka dva druhy výpomoci: pôžičku a grant, pričom na obe sa viažu rôzne podmienky.

Pôžička

Typy pôžičiek sú dve: bežná, vo výške maximálne 860 eur mesačne; plus na školné poplatky vo výške160 eur mesačne. Študent si môže vziať obe naraz. Pôžičku začne splácať dva roky po ukončení štúdia, a to mesačnými splátkami, ktoré tvoria štyri percentá mesačného príjmu. Ak do najbližších 35 rokov nesplatí všetko, už to nemusí urobiť nikdy. Ak študent pracuje aspoň 56 hodín mesačne, má nárok na bežnú pôžičku – ak nie, stále môže mať nárok na pôžičku na školné.

Skryť Vypnúť reklamu

Grant

Holandská vláda ponúka aj grant vo výške maximálne 390 eur mesačne, a to tým študentom, ktorí spĺňajú dve podmienky: pracujú aspoň 56 hodín mesačne a spoločný ročný príjem ich rodičov nepresahuje 47-tisíc eur. Rodičia musia v tom prípade predložiť potvrdenie o svojom príjme za predposledný účtovný rok (čiže v roku 2019 za rok 2017), zamestnanci od zamestnávateľa a živnostníci z daňového úradu.

Brigáda

Študenti najčastejšie pracujú v skladoch, baroch, hoteloch, zadných priestoroch kuchyne aj ako roznášači jedla na bicykloch. Môže sa stať, že aj univerzita priebežne ponúkne krátkodobé administratívne prácičky.

Brigádnická mzda v Holandsku závisí od práce a veku študenta, ale zvyčajne sa pohybuje vo výške sedem až desať eur za hodinu.

Ubytovanie

Bývanie je dobre si začať hľadať už začiatkom mája. Internáty ako na Slovensku tu nemajú

Skryť Vypnúť reklamu

V Holandsku nenájdete nič také ako typické slovenské internáty, kde sa priemerný študent delí o priestor aspoň s jednou ďalšou osobou. Študenti v Holandsku majú buď súkromnú izbu v spoločnom byte či dome, alebo súkromný apartmán/štúdio.

Sú dva spôsoby, ako si zohnať ubytovanie: cez univerzitu a privátne. Univerzity spolupracujú s ubytovacími agentúrami, aby mohli študentom ponúknuť bývanie priamo. Toto bývanie sa nachádza pri kampuse alebo neďaleko neho, v podobe jedného alebo viacerých „blokov“ s množstvom izieb. Má to však tri nevýhody: počet miest je veľmi limitovaný (keď sa spustí registrácia, o niekoľko minút už bývajú všetky izby obsadené); izby sú za vyššiu cenu ako väčšina izieb na súkromnom trhu; a študent má zvyčajne na vybranú izbu nárok iba na rok. Potom si musí nájsť nové ubytovanie na súkromnom trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto je lepšie univerzitou ponúkané ubytovanie preskočiť a začať rovno privátne. V mnohých holandských mestách je však problém, že dopyt po izbách je vyšší ako ponuka; alebo aspoň sa tak zdá počas hektického augusta a septembra, keď množstvo študentov musí ostať bývať v hosteloch, kým sa im nepodarí nájsť izbu, čo môže trvať týždne. Preto je najlepšie začať pátrať po bývaní už okolo mája.

Doprava

Základom dopravy je v Holandsku bicykel.

V Holandsku bude bicykel váš najlepší kamarát, v second hande si ho viete kúpiť za 80 až 150 eur. Ak by sa pokazil, opravy tiež bývajú lacné. Všade, kam potrebujete, sa na bicykli dopravíte do pätnástich minút.

Holandsko má aj mestskú hromadnú dopravu, ale pre Neholanďana vychádza omnoho drahšie ako MHD, na ktorú sú Slováci zvyknutí. Na medzimestskú dopravu slúžia najmä vlaky, rýchle, pekné, nové, žlté. Keďže Holandsko je malá krajina, väčšina veľkých miest je od seba vzdialená do hodinky cesty vlakom.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady, poistenia, registrácie, lekári

Pred cestou si pribaľte originálny rodný list aj s oficiálnym prekladom do angličtiny. Budete ho potrebovať pri registrácii.

Nikto nemá rád veci týkajúce sa úradov a vybavovačiek, ale, bohužiaľ, sú nevyhnutné. Prvá a najdôležitejšia vec je zaregistrovať sa ako obyvateľ, čo ľahko a rýchlo vybavíte na obecnom úrade. Zaregistrujú vás na vašej adrese a bude vám priradené unikátne BSN číslo, teda číslo občana. Budete na to potrebovať originálny rodný list aj s oficiálnym prekladom do angličtiny.

Čo sa týka zdravotného poistenia, netreba si nevyhnutne zaobstarať holandské. No ak si chcete privyrábať, môžu ho od vás žiadať. Takisto nie je potrebný holandský bankový účet ani telefónne číslo, dá sa v pohode zaobísť bez nich. A napokon, čo sa týka lekárov, je to celkom jednoduché. V Holandsku sú takzvaní huisartsen alebo general practitioners/GPs, a pri najbližšej príležitosti je dobré sa u niektorého z nich – úplne hociktorého v meste – zaregistrovať. Je to bezplatné a neprekáža, ak máte cudzokrajné zdravotné poistenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Rady pre študentov zosumarizovala Fiona Borská.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


2 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


1 h
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Rozdiely spôsobuje dostupnosť vakcín.


16. jún

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar