SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Farmaceutku na stáži v nemeckej lekárni čakali pijavice

Obetovala svoje letné prázdniny a išla na dvojmesačnú farmaceutickú stáž do nemocničnej lekárne v Berlíne.

Karin pri práci v nemocničnej lekárni v Berlíne. Karin pri práci v nemocničnej lekárni v Berlíne. (Zdroj: Archív Karin Malenovská)

Neľutuje, lebo sa to naozaj oplatilo. Študentku 5. ročníka na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave KARIN MALENOVSKÚ pritom k štúdiu farmácie priviedla fóbia z krvi.

Dvadsaťtri ročná študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa k štúdiu na tejto fakulte dostala tak trochu okľukou, hrala tenis a študovala na športovom gymnáziu. Ak by nemala fóbiu z krvi, určite by dnes študovala medicínu, takto sa teda upísala farmácii.

Dnes ju považuje za úžasný odbor s istým a širokým uplatnením.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtom ročníku sa v rámci povinnej šesťmesačnej praxe dostala vďaka Erasmus+ stáže na dva mesiace do Nemecka.

Hovorí, že na stáži v Berlíne získala veľa hlavne z odbornej stránky, lebo sa dostala ku klinickej farmácii, ktorá u nás až tak nefunguje.

Spoznala pozadie klinickej farmácie

Pre stážový pobyt Erasmus+ sa rozhodovala na začiatku štvrtého ročníka a následne naň v lete vycestovala.

„Predchádzalo tomu množstvo e-mailov so životopisom a motivačným listom v nemeckom jazyku do rôznych verejných, ale aj nemocničných lekární po celom Nemecku,“ spomína Karin.

Nakoniec sa jej ozvali z nemocničnej lekárne v Berlíne, v ktorej dvojmesačnú mobilitu aj absolvovala.

Jej hlavnou náplňou práce bola klinická farmácia. V lekárni trávila každý pracovný deň takmer osem hodín a robila na veciach, s ktorými sa na stáži v slovenských lekárňach nestretávala, lebo u nás až tak nefungujú.

Skryť Vypnúť reklamu

„Rozdiel v praxi bol hlavne ten, že v Nemecku funguje takzvaná klinická farmácia. Farmaceut má prístup do nemocničného systému, kde môže vidieť všetky karty pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na jednotlivých oddeleniach. Môže vidieť lekárske správy, správy od sestričiek, jednoducho každý pohyb, ktorý sa dial s pacientom,“ približuje Karin svoju náplň práce.

Hlavným dokumentom pre farmaceuta je lieková karta, v ktorej je uvedené, aké lieky pacient dostáva a jeho laboratórne výsledky. „Na základe týchto kariet sme potom vyhodnocovali, či je terapia dostatočne efektívna, či sa tam nenachádzajú akékoľvek interakcie alebo kontraindikácie a následne sme spisovali odporúčania alebo varovania do systému, ktoré potom lekár vyhodnotil,“ dodáva Karin.

Skryť Vypnúť reklamu

A Karin v lekárni čakala aj pracovná novinka, starala sa o pijavice, ktoré v nemocnici používali na terapiu bolesti a po transplantáciách.

Tie skúsenosti mi už nikto nevezme

Karin bola na stáži aj so svojím priateľom, ktorý tiež absolvoval Erasmus+ stáž ako študent medicíny v nemocnici. Cez víkendy teda spolu cestovali a objavovali rôzne miesta v Berlíne.

„Neľutujeme ani jeden, že sme ‚obetovali‘ svoje letné prázdniny a išli na túto stáž, pretože sa to naozaj oplatilo. Nielenže sme boli dva mesiace v obrovskom meste, v ktorom sa dá každý deň niečo robiť, ale získavali sme skúsenosti z odboru, ktoré nám už nikto nikdy nevezme. Ba zdokonalila som sa v nemeckom jazyku a nabrala odvahu ním rozprávať,“ povedala Karin.

„Skúsiť prácu v zahraničí bolo cenné aj preto, že okrem toho, že som sa napríklad naučila pracovať s novými prístrojmi na výrobu liekov, zažila som to, čo človek doma bežne nezažije,“ zhodnotila svoju stáž Karin.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nemecko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.