SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Ďalší študenti ošetrovateľstva získali stabilizačnú pôžičku

Študenti odboru ošetrovateľstvo mohli do 15. septembra už druhýkrát žiadať o stabilizačnú pôžičku vo výške 2000 eur.

(Zdroj: TASR)

Fond na podporu vzdelávania, ktorý ich vypláca, dostal teraz v septembri 109 žiadostí, schválili ich 105. Štyri žiadosti nespĺňali podmienky poskytovania pôžičiek. V júli pôžičky dostalo po splnení podmienok 243 žiadateľov, šestnásti neuspeli.

Ďalších 105 študentov ošetrovateľstva má už v tomto čase na svojom účte finančné prilepšenie 2000 eur. Sumu získali ako formu sociálnej podpory od štátu, keďže si vybrali študijný program, ktorý chýba na trhu práce. Nový druh pôžičky vláda schválila v marci tohto roku.

Skryť Vypnúť reklamu

„V prípade, že absolvent odboru ošetrovateľstvo zostane pracovať na Slovensku ako sestra a splní stanovené podmienky, nemusí stabilizačnú pôžičku vrátiť,“ povedal riaditeľ Fondu na podporu vzdelávania Pavol Kučmáš.

Študenti, ktorí preukážu, že vykonávali povolanie sestry, majú za každý rok výkonu tohto povolania nárok na zníženie nesplatenej istiny o tretinu z celkovej sumy poskytnutej stabilizačnej pôžičky.

O stabilizačnú pôžičku môžu požiadať študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo, ktoré na Slovensku ponúka desať fakúlt.

V prípade žiadateľov študujúcich na zahraničnej vysokej škole, bude o stabilizačnú pôžičku môcť požiadať študent študijného odboru ošetrovateľstvo alebo ekvivalentného študijného odboru, ktorý je podľa rozhodnutia ministerstva školstva svojím rozsahom a úrovňou postavený na roveň štúdia na vysokej škole na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Stabilizačná pôžička sa neposkytuje naraz na viac akademických rokov, študent o ňu musí teda požiadať opakovane, každý rok, po zápise do príslušného ročníka.

Výška stabilizačnej pôžičky je 2 000 eur a nie je účelovo viazaná, teda nikto nezisťuje, na čo ju študent použije.

Splatiť ju možno od piatich až do desiatich rokov od ukončenia štúdia. Výška finančných prostriedkov, ktoré bude musieť študent vrátiť, závisí od toho, koľkokrát mu počas štúdia bude stabilizačná pôžička poskytnutá, ako dlho a či vôbec bude po ukončení štúdia vykonávať povolanie sestry.

(or)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Branislav Harabin na zasadnutí Súdnej rady.

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Opatrenia nedodržiavajú aj politici.


a 2 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar