SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Bakalári sa budú viac orientovať na prax

Vzniká 40 odborov, kde bude študentom stačiť titul bakalára

Firmy už dlhšie poukazujú na to, že absolventi vysokých škôl sú málo orientovaní na prax.Firmy už dlhšie poukazujú na to, že absolventi vysokých škôl sú málo orientovaní na prax. (Zdroj: AdobeStock)

Slováci sú prekvalifikovaní. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia často robia prácu, na ktorú titul ani nepotrebujú.

Na profesie ako sociálny pracovník, geodet, poľovnícky hospodár, ošetrovateľ, liečebný pedagóg, pôrodná asistentka či hygienik potravín bude stačiť bakalársky titul.

Firmy už dlhšie poukazujú na to, že absolventi vysokých škôl sú málo zameraní na prax a žiadajú od škôl viac profesijne zameraných bakalárov.

Požiadavka skrátiť dĺžku vysokoškolského štúdia však vyšla aj od analytikov Úradu vlády, podľa ktorých by bolo možné ušetriť až 21 miliónov eur, keby bolo na Slovensku viac študentov, ktorým stačí bakalársky titul.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia, ktorí skončia vysokú školu, sú prekvalifikovaní, argumentujú zamestnávatelia. „Mnohí absolventi vysokých škôl s inžinierskym alebo magisterským titulom pracujú na pracovných pozíciách, kde im stačí stredoškolské vzdelanie,“ vysvetľuje Peter Fečík z Republikovej únie zamestnávateľov.

Vládni analytici vyčíslili, že takto skončí pätina vysokoškolákov. Najčastejšie na pozíciách, kde netreba vysokú školu, pracujú práve bakalári – až polovica z nich je prekvalifikovaná.

Najmä technické odbory

Ministerstvo informovalo, že od budúceho akademického roka bude fungovať 40 odborov so zameraním na prax.

„Ministerstvo školstva zrevidovalo systém študijných odborov a vydalo nové kritériá hodnotenia. Zo 400 odborov sme určili 40, pričom každý obsahuje profesijne orientovaného bakalára,“ uviedlo tlačové oddelenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôjde hlavne o technické odbory (12), zdravotnícke (9), prírodovedné (8), sociálne, ekonomické a právne vedy (7) a päť humanitných odborov. Študovať ich bude možné na Univerzite Komenského či Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, ale aj na nitrianskej poľnohospodárskej univerzite, Univerzite Konštantína Filozofa. Bakalárske odbory otvoria na Žilinskej univerzite, Technickej univerzite v Košiciach, Prešovskej univerzite, vo Zvolene, Banskej Bystrici či v Trnave. Kompletný zoznam odborov pre profesijných bakalárov je na stránke Portalvs.sk/sk/studijne-odbory.

Vedenie rezortu informovalo, že vysoké školy a univerzity môžu na vznik takýchto odborov, zameraných na prax, čerpať aj eurofondy. To by ich tiež mohlo motivovať k otváraniu ďalších.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pre vysoké školy v menej rozvinutých regiónoch je určených 13,5 mil. eur a 1,5 mil. eur je určených pre vysoké školy v Bratislavskom samosprávnom kraji ako viac rozvinutého regiónu,“ uviedlo ministerstvo.

Študujeme dlhšie

Aj keď nie každý vysokoškolák nakoniec svoj diplom potrebuje, študovať sa oplatí. Medzi absolventmi vysokých škôl je menej nezamestnaných a zarábajú viac, aj keď pracujú na miestach, kde často nevyužívajú svoje vzdelanie.

Miera nezamestnanosti je medzi absolventmi vysokých škôl polovičná oproti priemernej populácii. Očakávania absolventov však podľa Fečíka zostávajú nenaplnené. Navyše dochádza aj k plytvaniu verejnými zdrojmi, ktoré by mohli byť využité efektívnejšie.

„Absolventov päťročného štúdia je príliš veľa a absolventov trojročných programov na trhu práce neštandardne málo. Kratšie programy úplne chýbajú. Aktuálne máme celosvetovo vôbec jeden z najvyšších podielov absolventov, ktorí získavajú magisterský či inžiniersky titul,“ vraví Fečík.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.