SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Profesijného bakalára má len Strojnícka fakulta STU

Na kratšom štúdiu môže štát ušetriť milióny.

Dentálna hygienička nemusí študovať tak dlho ako zubár.Dentálna hygienička nemusí študovať tak dlho ako zubár. (Zdroj: AdobeStock)

Na takmer 150 povolaní, ktoré sa uplatňujú na slovenskom trhu práce, stačí vyštudovať prvý stupeň vysokej školy. Súčasne je to oblasť, kde by štát mohol ušetriť.

„Dentálny hygienik, fyzioterapeut, právny asistent, odborník v oblasti štatistiky, aplikačný programátor, IKT tester, správca databáz a mnohé ďalšie,“ vymenúva Peter Fečík z Republikovej únie zamestnávateľov.

Analytici z Implementačnej jednotky na Úrade vlády v roku 2017 vyrátali, že zvýšenie počtu bakalárov, ktorí nepokračujú v magisterskom štúdiu, by do roka 2020 zabezpečilo úsporu 21 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Ušetrené peniaze by podľa zamestnávateľov mohli dostať vysokoškolskí pedagógovia. „Navrhujeme, aby podstatná časť z úspor vyplývajúcich zo skrátenia priemernej dĺžky štúdia bola vyhradená na zvýšenie miezd pedagógov pôsobiacich na vysokých školách.“

Zo školy do firmy

Stále platí výhrada zamestnávateľov, že dnešní študenti bakalárskeho, ale aj magisterského štúdia sú nedostatočne orientovaní na prax. „Čo sa premieta v nízkej uplatniteľnosti absolventov slovenských vysokých škôl na trhu práce v odbore, ktorý vyštudovali,“ argumentujú firmy.

Riešením by bolo, keby štát viac motivoval vysoké školy a študentov, aby sa zapojili do profesijných bakalárskych programov. To sú také, ktoré sú orientované na prax a z ktorých sa v magisterskom štúdiu pokračovať nedá.

Skryť Vypnúť reklamu

Jediná lastovička

To isté žiadali od ministerstva školstva aj vládni analytici, a to do konca prvého polroka tohto roka. V tom období však začal fungovať len jeden študijný program profesijného bakalára v odbore prevádzkový technik dopravnej a výrobnej techniky na STU v Bratislave.

Odbor otvorili v spolupráci s viacerými firmami z oblasti automobilového priemyslu, v ktorých študent absolvuje ročnú prax a po skončení školy by tam mal nastúpiť. V poslednom ročníku sa špecializujú pre potreby danej firmy.

„Spolu je v ňom aktuálne zapísaných a študuje 31 študentov, z toho 16 prvákov, deväť druhákov a šesť tretiakov - týchto šesť študentov by malo v tomto školskom roku program absolvovať,“ vraví hovorca Slovenskej technickej univerzity Fedor Blaščák.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie odbory STU otvárať neplánuje, keďže jej zámerom je „zachovať a prehlbovať svoj výskumný charakter“.

„Študijné programy profesijného bakalára smerujú k opačnému zameraniu univerzít, preto v tejto chvíli neplánujeme proaktívne investovať kapacity do otvárania tohto typu študijných programov, v prípade záujmu priemyselných partnerov však budeme podobné iniciatívy zvažovať,“ vraví Blaščák.

Viac techniky

Možnosť kratšieho – bakalárskeho štúdia vznikla už pred dvadsiatimi rokmi, keď ministri školstva 29 európskych krajín podpísali Bolonskú deklaráciu.

Slovenské vysoké školy na to však nereagovali vytvorením špecializovaných bakalárskych programov, ale rozdelením bežného štúdia na bakalárske a magisterské.

Bakalári sú tak dnes jednoducho vnímaní ako nedoštudovaní vysokoškoláci. Kým v krajinách OECD je najbežnejším titulom bakalár, na Slovensku končí veľká časť študentov s magisterským, inžinierskym či doktorským titulom.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina bakalárov na Slovensku pokračuje v štúdiu. V krajinách OECD je podľa Eurostatu medzi mladými ľuďmi od 25 do 34 rokov 21 percent bakalárov, na Slovensku len šesť percent.

Zamestnávatelia by tiež uvítali, keby sa viac študentov venovalo technickým a prírodovedným smerom. Už dlhší čas je väčší záujem o humanitné odbory.

Firmy už dlhšie apelujú na reformu školstva, ktorá by ho zosúladila s potrebami trhu práce a s trendmi vo svete. Okrem iného žiadajú opätovne zaviesť povinnú výučbu angličtiny, druhý povinne voliteľný jazyk a povinnú maturitu z matematiky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zdravé zuby a ďasná

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.