Profesijného bakalára má len Strojnícka fakulta STU

Na kratšom štúdiu môže štát ušetriť milióny.

Až tretina žiadostí o uplatnenie benefitu zdravotnej poisťovne Dôvera Zdravé zuby je zamietnutá.  Až tretina žiadostí o uplatnenie benefitu zdravotnej poisťovne Dôvera Zdravé zuby je zamietnutá. (Zdroj: AdobeStock)

Na takmer 150 povolaní, ktoré sa uplatňujú na slovenskom trhu práce, stačí vyštudovať prvý stupeň vysokej školy. Súčasne je to oblasť, kde by štát mohol ušetriť.

„Dentálny hygienik, fyzioterapeut, právny asistent, odborník v oblasti štatistiky, aplikačný programátor, IKT tester, správca databáz a mnohé ďalšie,“ vymenúva Peter Fečík z Republikovej únie zamestnávateľov.

Analytici z Implementačnej jednotky na Úrade vlády v roku 2017 vyrátali, že zvýšenie počtu bakalárov, ktorí nepokračujú v magisterskom štúdiu, by do roka 2020 zabezpečilo úsporu 21 miliónov eur.

Ušetrené peniaze by podľa zamestnávateľov mohli dostať vysokoškolskí pedagógovia. „Navrhujeme, aby podstatná časť z úspor vyplývajúcich zo skrátenia priemernej dĺžky štúdia bola vyhradená na zvýšenie miezd pedagógov pôsobiacich na vysokých školách.“