Keď pred štyrmi rokmi odchádzala Dominika Ďurovčíková, absolventka medzinárodného IB programu (International Baccalaureate Diploma
Programme) bratislavského Gymnázia Jura Hronca, študovať fyziku na University of Oxford, Británia už mala po referende o vystúpení z EÚ.
Na prestížnu univerzitu teda nastupovala s vedomím, že skôr či neskôr by k brexitu malo dôjsť.
V tomto roku sa Dominika Ďurovčíková s Oxfordom rozlúči, je v poslednom ročníku štúdia fyziky a brexit sa stal pred niekoľkými dňami realitou.
Má za sebou tri zaujímavé roky štúdia, počas ktorých sa veľa naučila. Aktuálne sa hlási na doktoráty v experimentálnej kvantovej fyzike.
A keďže Dominika je v súčasnosti aj predsedníčkou občianskeho združenia slovenských a českých vysokoškolákov na prestížnych zahraničných
univerzitách Unimak, ktoré pomáha študentom nájsť informácie a rady o štúdiu v zahraničí, má prehľad o aktuálnom záujme slovenských stredoškolákov o britské univerzity.
Treba očakávať poplatky za štúdium
„Od roku 2017 záujem o Britániu mierne klesol, no je veľmi ťažké povedať, či to je iba dôsledok brexitu, alebo aj niečoho iného. Konkrétne tento rok sme pomohli až stovke študentov, takže určite sa nedá povedať, že brexit stredoškolákov odradil,“ hovorí Dominika.
Dominika všetkým záujemcom o vysokoškolské štúdium v Británii odporúča, aby sledovali stanoviská jednotlivých škôl, ktoré ich zaujímajú. Stále je totiž neistá otázka financovania študentov z Európskej únie. Očakáva sa, že takzaný tuition
fees, čiže poplatky za výučbu, sa v budúcnosti pre európskych študentov zvýšia a tiež sa im zruší nárok na študentskú pôžičku od britskej vlády, ktorú veľa európskych študentov využíva.
Budúcnosť je neistá
„Napriek tomu veľa univerzít vrátane Oxfordu sa zaviazalo, že
tento nárast nebude ešte platiť pre študentov začínajúcich štúdium v akademickom roku 2020/2021, a to počas celého ich štúdia,“ povedala Dominika.
Čo sa týka študentov začínajúcich v roku 2021/2022, zatiaľ ešte od Oxfordu nedostala žiadne informácie. „Faktom je, že konkrétne vedenie Oxfordu nie je nadšené z brexitu, pretože to bude mať zlý vplyv na diverzitu ich študentov a hlavne na financovanie výskumu na univerzite,“ ozrejmuje náladu na
svojej domovskej univerzite Dominika.
Univerzita sa teda aktívne snaží zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky, aby negatívny vplyv brexitu minimalizovala.