SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Univerzita Oxford nie je brexitom nadšená, pocíti ho

Slovenských študentov zatiaľ brexit od štúdia v Británii výraznejšie neodrádza, aj keď otázka financovania štúdia je pre Slovákov stále trochu neistá.

Dominika je predsedníčkou občianskeho združenia slovenských a českých vysokoškolákov na prestížnych zahraničných univerzitách Unimak. Na snímke v priestoroch New College na Oxforde.Dominika je predsedníčkou občianskeho združenia slovenských a českých vysokoškolákov na prestížnych zahraničných univerzitách Unimak. Na snímke v priestoroch New College na Oxforde. (Zdroj: Archív D.D.)

Keď pred štyrmi rokmi odchádzala Dominika Ďurovčíková, absolventka medzinárodného IB programu (International Baccalaureate Diploma
Programme) bratislavského Gymnázia Jura Hronca, študovať fyziku na University of Oxford, Británia už mala po referende o vystúpení z EÚ.

Na prestížnu univerzitu teda nastupovala s vedomím, že skôr či neskôr by k brexitu malo dôjsť.

V tomto roku sa Dominika Ďurovčíková s Oxfordom rozlúči, je v poslednom ročníku štúdia fyziky a brexit sa stal pred niekoľkými dňami realitou.
Má za sebou tri zaujímavé roky štúdia, počas ktorých sa veľa naučila. Aktuálne sa hlási na doktoráty v experimentálnej kvantovej fyzike.

Skryť Vypnúť reklamu

A keďže Dominika je v súčasnosti aj predsedníčkou občianskeho združenia slovenských a českých vysokoškolákov na prestížnych zahraničných
univerzitách Unimak, ktoré pomáha študentom nájsť informácie a rady o štúdiu v zahraničí, má prehľad o aktuálnom záujme slovenských stredoškolákov o britské univerzity.

Treba očakávať poplatky za štúdium

„Od roku 2017 záujem o Britániu mierne klesol, no je veľmi ťažké povedať, či to je iba dôsledok brexitu, alebo aj niečoho iného. Konkrétne tento rok sme pomohli až stovke študentov, takže určite sa nedá povedať, že brexit stredoškolákov odradil,“ hovorí Dominika.

Dominika všetkým záujemcom o vysokoškolské štúdium v Británii odporúča, aby sledovali stanoviská jednotlivých škôl, ktoré ich zaujímajú. Stále je totiž neistá otázka financovania študentov z Európskej únie. Očakáva sa, že takzaný tuition
fees, čiže poplatky za výučbu, sa v budúcnosti pre európskych študentov zvýšia a tiež sa im zruší nárok na študentskú pôžičku od britskej vlády, ktorú veľa európskych študentov využíva.

Skryť Vypnúť reklamu

Budúcnosť je neistá

„Napriek tomu veľa univerzít vrátane Oxfordu sa zaviazalo, že
tento nárast nebude ešte platiť pre študentov začínajúcich štúdium v akademickom roku 2020/2021, a to počas celého ich štúdia,“ povedala Dominika.

Čo sa týka študentov začínajúcich v roku 2021/2022, zatiaľ ešte od Oxfordu nedostala žiadne informácie. „Faktom je, že konkrétne vedenie Oxfordu nie je nadšené z brexitu, pretože to bude mať zlý vplyv na diverzitu ich študentov a hlavne na financovanie výskumu na univerzite,“ ozrejmuje náladu na
svojej domovskej univerzite Dominika.

Univerzita sa teda aktívne snaží zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky, aby negatívny vplyv brexitu minimalizovala.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


15 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar