SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Viaceré fakulty vyhlásili boj zbytočnému plytvaniu papierom

Zbohom papierové protokoly aj seminárky. Množstvo papiera, ktoré sa na fakultách vysokých škôl spotrebuje pri seminárnych prácach alebo protokoloch z laboratórnych cvičení, je alarmujúce.

Dr. Sebechlebská a Dr. Szabó sa lúčia s poslednými papierovými protokolmi, ktoré odchádzajú do zberu. Náhrada vo forme elektronických protokolov (na obrazovke vľavo) bola jednoznačne správnym krokom vpred.

Dr. Sebechlebská a Dr. Szabó sa lúčia s poslednými papierovými protokolmi, ktoré odchádzajú do zberu. Náhrada vo forme elektronických protokolov (na obrazovke vľavo) bola jednoznačne správnym krokom vpred. (Zdroj: Tomáš Hrivnák)

Množstvo papiera, ktoré sa na fakultách vysokých škôl spotrebuje pri seminárnych prácach alebo protokoloch z laboratórnych cvičení, je alarmujúce.

Katedra fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa rozhodla prejsť na elektronickú formu protokolov z laboratórnych cvičení a ušetriť tak obrovské množstvo papiera.

Iniciátor celej zmeny, RNDr. Erik Szabó hovorí: „Povedali sme si dosť zbytočného míňania papiera a vo väčšine cvičení sme prešli alebo postupne prechádzame, na systém „paperless“.

Skryť Vypnúť reklamu

Papiera sa zbavovali postupne

Bezpapierovú výučbu laboratórnych cvičení budovali na katedre niekoľko rokov.

„Univerzitnú e-learningovú platformu Moodle sme najprv využívali len na vešanie pracovných postupov. Oproti bežným skriptám mali elektronické materiály veľkú výhodu - odstraňovať chyby a zlepšovať experimenty môžete zo dňa na deň, nemusíte s tým čakať na nové vydanie skrípt. Bol to zároveň silný hnací motor celkového zvyšovania kvality našich experimentálnych úloh,“ ozrejmil Erik Szabó. Paradoxne, práve praktické cvičenia boli pre tieto zmeny ako stvorené.

„Protokoly cvičení z fyzikálnej chémie obsahujú množstvo tabuliek a grafov, ktoré študent, tak či onak, vyrába v počítači. Bolo len otázkou času, kedy prestaneme od študentov žiadať, aby nám svoje protokoly nosili vytlačené a začneme ich známkovať v elektronickej podobe,“ hovorí Dr. Táňa Sebechlebská, ktorá rozšírila bezpapierové vyučovanie aj v ďalších cvičeniach na katedre.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie je teraz flexibilnejšie

Obaja pracovníci katedry hovoria, že nie všetko bolo pri zavádzaní bezpapierovej výučby jednoduché.

„Pri papierovej forme sa dalo napríklad o dosť rýchlejšie študentovi osobne vysvetliť a prstom priamo na papieri ukázať, kde je chyba, ktorú treba opraviť. V elektronickej komunikácii sa táto možnosť stráca a napísať študentovi hodnotenie protokolu písomne trvá o poznanie dlhšie. Na druhú stranu, prináša to istú flexibilitu. Študent si naše komentáre môže prečítať viackrát a v čase, ktorý si sám určí. A čo treba, stále dopĺňame osobnými konzultáciami,“ ozrejmuje Szabó. Dodáva, že teraz majú omnoho lepšiu predstavu o tom, ako ich experimenty fungujú.

„Údaje vo vytlačených protokoloch sa nedali ďalej spracúvať, ale s elektronickými protokolmi nám postupne vzniká aj masívna databáza údajov, ktorá nám raz môže významne poslúžiť. V neposlednom rade, vďaka elektronickému opravovaniu protokolov sme vedeli zabezpečiť aj väčšiu objektívnosť známkovania,“ tešia sa obaja učitelia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Keďže protokol teraz nemusí opravovať ten vyučujúci, s ktorým cvičenia prebiehajú, vedeli sme si opravovanie rozdeliť tak, aby rovnakú úlohu opravoval vždy ten istý človek. V konečnom dôsledku nám to istý čas aj ušetrilo a študent príde do kontaktu s väčším počtom z nás,“ dodáva Táňa Sebechlebská.

Študenti zareagoval na tieto zmeny pozitívne. Zbavenie sa papiera vnímajú ako krok, ktorý je nielen ekologický, ale aj modernizačný a postupne sa zrejme stane štandardom.

Ekonómovia zaviedli ekologické seminárky

Papierom začali v tomto akademickom roku šetriť aj na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Od októbra minulého roka študenti už nesmú odovzdávať seminárne práce v papierovej podobe, ale len v elektronickej forme.

„Chceme tak šetriť nielen prírodu, ale aj finančné prostriedky študentov, ktoré môžu byť použité efektívnejšie,“ povedala Erika Pastoráková, dekanka fakulty.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.