SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Psychiatrom sa stanete o rok skôr

Niektorým študentom medicíny sa štúdium skráti.

Špecializačné štúdium v odbore psychiatria a detská psychiatria sa o rok skráti.Špecializačné štúdium v odbore psychiatria a detská psychiatria sa o rok skráti. (Zdroj: Adobe Stock)

Špecializáciu lekári získajú rýchlejšie aj v odboroch pediatria, infektológia, klinická imunológia a alergiológia.

Od 1. januára tohto roku sa odborné štúdium lekárov špecialistov v odboroch psychiatria a detská psychiatria skráti o jeden rok. Ministerstvo zdravotníctva upravilo dĺžku špecializačného štúdia z piatich na štyri roky.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová tento krok odôvodnila nedostatkom lekárov v praxi, ktorý pociťuje Slovensko, ale aj veľa iných krajín Európskej únie.

Taktiež sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializované a certifikačné študijné programy a študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra, a to s účinnosťou od 1. januára tohto roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotní lekári si však myslia, že ide len o čiastkový krok, ktorý problém s nedostatkom medikov nevyrieši.

Tri roky stačili aj pred vstupom do EÚ

Skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria predsedníčka odbornej sekcie psychiatrie Slovenskej lekárskej komory Kornélia Fabišíková považuje za dobré rozhodnutie.

„Považujem to za rozumnú vec, veď pred vstupom Slovenska do EÚ bola dĺžka špecializačného štúdia iba tri roky a bola dostačujúca,“ povedala predsedníčka odbornej sekcie psychiatrie Slovenskej lekárskej komory Kornélia Fabišíková.

Prednostka kliniky Detskej psychiatrie Lekárskej fakulty UK v Bratislave Jana Trebatická nesúhlasí, považuje päťročné štúdium za adekvátne a nemyslí si, že by medikov odrádzala práve dlhá doba štúdia. „My sme evidovali záujem medikov o náš odbor, ale nevedeli sme im poskytnúť miesto, nedokážeme ich zamestnať,“ dodala Trebatická.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé lastovičky

K zmenám prišlo aj v odbore infektológie, klinickej imunológie a alergológie. Lekári, ktorí sa v nich chceli atestovať, sa museli vzdelávať až 9 rokov. Po novom sa im odborná príprava skráti na päť rokov.

„Zefektívnil sa systém štúdia. Po novom sa v uvedených špecializáciách započíta do štúdia dvojročný pediatrický kmeň. Pre zjednodušené vysvetlenie - k pacientom do systému sa dostanú z pôvodných deviatich rokov štúdia v uvedených špecializáciách už po piatich rokoch,“ povedala Eliášová.

„Ministerstvo zdravotníctva uviedlo tieto odbornosti do praxe ako prvé lastovičky, ak sa ukáže, že sú potrebné zmeny aj pri ďalších, ministerstvo pripúšťa diskusiu,“ dodala hovorkyňa Eliášová.

Marián Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory, povedal, že toto opatrenie prinesie malé navŕšenie lekárov, ale určite to nevyrieši problém nedostatku lekárov vo všetkých špecializáciách.

Skryť Vypnúť reklamu

Či kratšia prax naozaj priláka špecialistov, ukáže len čas.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio