SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Prax si žiada viac znalcov cestnej dopravy

Za vznikom študijného bakalárskeho programu je veľký počet dopravných nehôd a nedostatok súdnych znalcov.

V tomto laboratóriu testovania vozidiel sa bude čiastočne odohrávať aj výučba nového bakalárskeho študijného programu Expertízna činnosť.V tomto laboratóriu testovania vozidiel sa bude čiastočne odohrávať aj výučba nového bakalárskeho študijného programu Expertízna činnosť. (Zdroj: Cyril Králik)

Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline aktuálne uchádzačom o štúdium ponúka nový bakalársky študijný program Expertízna činnosť v cestnej doprave. Vyžiadalo si ho združenie dopravcov a združenie poisťovní, ktorým chýbajú odborníci pre znaleckú činnosť v cestnej doprave.

Na posudky súdnych znalcov sa dnes čaká v niektorých prípadoch aj viac ako rok. Dôvod je prozaický, súdnych znalcov je málo a nestíhajú posúdiť ten veľký počet dopravných nehôd či už pre súdy alebo pre poisťovne, čo potom vytvára výrazné prieťahy v rozhodovaní súdov. „V súčasnosti sa súdni znalci vychovávajú na Slovensku formou postgraduálneho štúdia. Súdny znalec musí mať najskôr ukončené inžinierske štúdium, po ňom potrebuje absolvovať ďalšie dvojročné štúdium. Systém postgraduálneho štúdia nepokrýva potreby praxe, preto sme prešli na tento nový študijný program,“ ozrejmuje Miloš Poliak, dekan Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline.

Skryť Vypnúť reklamu

Z toho dôvodu združenie dopravcov a združenie poisťovní požiadali Žilinskú univerzitu, na ktorej pôsobí Ústav súdneho inžinierstva, aby začala vychovávať systematicky odborníkov pre znaleckú činnosť v cestnej doprave.

A tak si tohtoroční uchádzači o štúdium už môžu podať prihlášku na nový denný bakalársky študijný program Expertízna činnosť v cestnej doprave, ktorý otvára Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.

Do prvého ročníka by chceli prijať prvých 50 uchádzačov.

Cez prijímacie konanie

Prijímacie konanie na študijný program Expertízna činnosť v cestnej doprave bude z predmetov matematika, cudzí jazyk a všeobecný prehľad.

Bez prijímačiek prijmú absolventov z gymnázií s koncoročným priemerom za predposledný rok štúdia do 2,50 a uchádzačov z ostatných škôl s koncoročným priemerom za predposledný rok štúdia do 2,00.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dôležité je, aby uchádzačov bavili autá a jazdenie s autami. Ak sa na štúdium prihlási absolvent strednej školy, na ktorej nebolo zabezpečené učivo v dostatočnom rozsahu, na fakulte funguje systém bezplatného vzdelávania formou výberových predmetov, pomocou ktorých vieme pripraviť uchádzačov tak, aby boli schopní úspešne napredovať v štúdiu,“ dokladá dekan Poliak.

Veľká časť výučby nebude prebiehať v klasických učebniach, ale v laboratóriu testovania vozidiel, v laboratóriu simulovania dopravných nehôd a tiež prácou na špecializovaných softvéroch.

Predmety o vozidle, poisťovníctve aj z práva

Študenti v prvých troch rokoch štúdia prídu do kontaktu s predmetmi z troch oblastí.

Prvá oblasť sa týka poznania samotného vozidla, v ktorej sa študenti oboznámia s konštrukciou vozidiel, ich diagnostikou a údržbou. Druhá oblasť sa týka poisťovníctva a ekonomiky, obsahom ktorej je poisťovníctvo, daňovníctvo a ekonomika dopravy, ako aj samostatný predmet Odhad hodnoty cestných vozidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretia oblasť sa týka práva a sú v nej predmety ako kriminalistická technika, sociálne a pracovné právo, súdne inžinierstvo alebo metodika expertných a znaleckých procesov v cestnej doprave.

Prepojenie na prax

„Študenti Expertíznej činnosti v cestnej doprave sa už počas štúdia budú podieľať na znaleckých posudkoch, respektíve znaleckom výskume, ktorý sa vykonáva na Ústave súdneho inžinierstva na Žilinskej univerzite. S vyučujúcimi – súdnymi znalcami – budú pracovať pri vyhodnocovaní dopravných nehôd a simulovaní priebehu nehôd,“ približuje dekan prepojenie výučby budúcich súdnych znalcov s praxou.

Prepojenie na prax majú aj všetky ostatné programy, ktoré fakulta ponúka a realizuje. Napríklad študenti programu Vodná doprava majú kurz na lodi, študenti železničnej dopravy vykonávajú výpravcovský výcvik počas štúdia priamo v staniciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa uplatní bakalár a ako inžinier

Pokiaľ by študenti bakalárskeho štúdia Expertíznej činnosti v cestnej doprave išli priamo do praxe, našli by uplatnenie v oblasti ohodnocovania vozidiel, to znamená v poisťovniach, v lízingových spoločnostiach, v servisoch, na miestach predajcov vozidiel a v štátnej správe pri plánovaní a riadení dopravy.

Ak by chceli skončiť s inžinierskym diplomom, môžu pokračovať v študijnom programe s rovnakým názvom Expertízna činnosť v cestnej doprave. Uplatnenie absolventov inžinierskeho štúdia súvisí so znaleckou činnosťou v cestnej doprave. Okrem znalcov a dopravných policajtov sa absolventi môžu zamestnať aj v oblasti riadenia technických a emisných staníc alebo dopravných podnikov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.