SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Ivana Brutenič: S mladými chatujte, e-mail ich otravuje

Nábor absolventov je pre firmy výzvou. Čím ich môžu zaujať, radí odborníčka na personalistiku Ivana Brutenič.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pexels.com / bruce mars)

Aké moderné nástroje používajú firmy, aby zaujali súčasných absolventov stredných a vysokých škôl?

Firmy využívajú moderné technológie, špeciálne náborové aplikácie. Zjednodušujú formu reagovania na inzerát - napríklad tlačidlo LinkedIn, kde uchádzač pošle svoj profil bez zdĺhavého vypĺňania dotazníkov. Na pohovoroch sa riešia prípadové štúdie, niektoré firmy využívajú gamifikáciu - prvky hier. Kandidátov vyhľadávajú na sociálnych sieťach, ako sú linkedIn, facebook, instagram a na špecializovaných weboch podľa odvetvia.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké benefity uprednostňujú súčasní mladí ľudia, ktorí nastupujú do pracovného procesu?

Do popredia vstupujú benefity ako flexibilný pracovný čas, home office, vzdelávanie, možnosť venovať sa charitatívnym projektom v oblasti spoločenskej zodpovednosti v pracovnom čase. Napriek posunu k iným benefitom je pre nich plat dôležitý - aby mohli cestovať a realizovať sa aj vo voľnom čase.

Čo očakáva generácia, ktorá práve nastupuje do pracovného procesu, od svojho zamestnania?

Ich výhodou je rýchla adaptácia na systémy v spoločnosti. Vyžadujú rýchle a moderné technológie, aj komunikácia musí byť rýchla, napríklad cez aplikáciu WhatsApp. E-mail je pre nich pomalý, trpia, ak je komunikácia zdĺhavá. Rýchlo sa adaptujú na nové technológie.

Čo môžu firmy čakať od najnovšej pracovnej sily?

Skryť Vypnúť reklamu

Príslušníci generácie Z (narodení po roku 2000, pozn. red.) majú záujem o prácu bez geografických hraníc. Vzhľadom na globalizáciu je možné, že budú pôsobiť kdekoľvek na svete a to aj vďaka technológiám. Nie je strategické „zetkárom“ zverovať kľúčovú úlohu, na ktorej stojí celý projekt. Vyžadujú dômyselnejšie vedenie, často podceňujú zadané úlohy a nevenujú im dostatok času, čo vedie k prokrastinácii. Ak však pochopia, ako úloha zapadá do celkového úspechu projektu či firmy, ich nasadenie sa zvyšuje. Ich cieľom je pracovať pre firmu, ktorá je sociálne zodpovedná. Dôležité je, aby ich práca mala zmysel.

Firmy si budúcich zamestnancov odchytávajú už v školách

Opýtali sme sa zamestnávateľov, aké nové nástroje uplatňujú pri získavaní absolventov.

Skryť Vypnúť reklamu

Orange, Alexandra Piskunová, hovorkyňa

Používame tradičné komunikačné kanály, ako sú sociálne médiá, kariérny web či osobné stretnutie na kariérnych veľtrhoch alebo odborných prednáškach. V prepájaní na študentov nám pomáhajú aj partnerstvá s organizáciami, ktoré sa študentom dlho venujú.

IBM Slovensko, Ivan Tomko, HR manažér

Absolventi preferujú komunikáciu cez sociálne siete a formou videa. Investujeme veľa energie do spolupráce s univerzitami formou prednášok, vyučovania predmetov, spolupráce na diplomových prácach, praxe študentov v IBM. Investujeme aj do vybavenia škôl cez výstavbu výučbových a oddychových miestností. IBM postavila už štyri takéto miestnosti na slovenských univerzitách.

Poštová banka, Andrea Hazuchová, riaditeľka odboru ľudských zdrojov

Skryť Vypnúť reklamu

Snažíme sa nezaspať dobu a oslovovať ich na miestach, kde sa prirodzene nachádzajú – na sociálnych sieťach či osobne, ešte kým sú v školách. Máme aj Trainee program pre končiace ročníky, úspešne beží už desiaty ročník. Testujeme aj nové metódy. Máme pre niektoré pozície aktívneho chatbota alebo simulačnú hru, ktorá nahrádza behaviorálne interview.

Telekom, Pavel Ďurík, hovorca

Snažíme sa rozvíjať talentovaných študentov vysokých škôl cez prepracovaný Trainee program, v ktorom si prejdú cez pracovné pozície na rôznych oddeleniach a aktívne sa zapájajú do projektov. Spolupracujeme so školami, organizujeme pre ne exkurzie, poskytujeme konzultácie pri písaní záverečných prác. Komunikujeme so študentmi cez sociálne siete.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Situácia v levickej nemocnici je kritická, povoláva ambulantných lekárov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Sanitka odparkovaná na centrálnom príjme v Ružinovskej nemocnici.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko
Bratislava Business Centre, kde sídli Johnson Controls
Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.