SME
Nedeľa, 5. apríl, 2020 | Meniny má Miroslava

Trenčianska univerzita bude prijímať na dva profesijne orientované programy

Štúdium bude trvať štyri roky, počas ktorých budú študenti dostávať aj podnikové štipendium.

Štúdium bude trvať štyri rokyŠtúdium bude trvať štyri roky (Zdroj: Archív Trenčianskej univerzity)

Dve fakulty Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne už majú akreditované profesijne orientované programy. Počet prijatých študentov bude závisieť nielen od záujmu uchádzačov, ale aj od dohody s jednotlivými priemyselnými partnermi.

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne reaguje na požiadavky zamestnávateľov, ktorým chýbajú odborníci. V spolupráci so zamestnávateľmi tohto regiónu pripravili dve jej fakulty dva profesijne orientované programy.

Štúdium bude trvať štyri roky a podstatná časť vzdelávania sa bude konať priamo v spolupracujúcich podnikoch.

Fakulta špeciálnej techniky má akreditovaný bakalársky študijný odbor Automobilové inžinierstvo a Fakulta priemyselných technológií bakalársky študijný odbor Materiály a technológie pre automobilový priemysel.

„Fakulta špeciálnej techniky disponuje vhodným priestorovým zázemím, prístrojovou technikou a laboratóriami a jej súčasťou je Výskumné centrum pre testovanie a diagnostiku kvality materiálov,“ spresnil jej dekan Viliam Cibulka.

„Už teraz univerzita pri oboch týchto programoch spolupracuje s dvanástimi zamestnávateľmi kraja a rokuje s ďalšími,“ povedal Jozef Habánik, rektor univerzity.

„Momentálne sa pripravujú s uvedenými zamestnávateľmi podmienky prijímacieho konania a predstavenie študijných programov pre študentov na výstavách, v médiách, chystá sa samostatná webová stránka a tlačené materiály, kde univerzita taktiež spolupracuje so zamestnávateľmi,“ dodal Habánik.

Pohovory aj so zamestnávateľmi

Počet prijatých študentov v oboch profesijne orientovaných programoch bude závisieť nielen od záujmu uchádzačov, ale aj od dohody s jednotlivými zamestnávateľmi.

Predpoklad je zatiaľ desať študentov pre každý študijný program.

Uchádzači budú prijatí na základe výsledkov zo štúdia na strednej škole a absolvovanej maturity a tiež pohovorov, na ktorých sa zúčastnia aj priemyselní partneri. Súčasťou pohovorov bude aj test z matematiky.

Prijatí študenti budú dostávať od zamestnávateľov podnikové štipendium. Jeho výška bude približne 120 eur mesačne v prvých rokoch štúdia a v treťom roku 450 eur, plus bonus za dosahované študijné výsledky.

Pred akreditáciou sú ďalšie profesijné programy

Trenčianska univerzita sa zapojila aj do projektu Vysoká škola pre prax, ktorý podporuje prepojenie vzdelávania s potrebami praxe a súvisí aj s čerpaním eurofondov.

Aktívne tak reagovala na výzvu v rámci operačného programu Ľudské zdroje a podala žiadosť o finančný príspevok na prípravu ďalších troch profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov.

Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov pripravuje študijný program Získavanie a výber zamestnancov v priemyselných podnikoch, na Fakulte špeciálnej techniky vznikne študijný program Manažér výrobných procesov a na Fakulte priemyselných technológií študijný program Počítačová podpora v strojárskom priemysle.

„Aktuálne prebieha na ministerstve školstva jeho hodnotenie,“ povedala Lucia Petríková, hovorkyňa univerzity.

Na tvorbe všetkých nových študijných štvorročných bakalárskych profesijných odborov sa podieľali potenciálni partneri z praxe.

V prípade kladného hodnotenia a po získaní akreditácie by fakulty spomínané študijné programy otvorili v školskom roku 2021/2022.

Súvisiaci článok Finálny štvorročný bakalársky program chcú aj ďalšie univerzity Čítajte 

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Píše Ursula von der Leyenová

Európa sa opäť stavia na nohy

Náš svet sa za niekoľko týždňov celkom zmenil.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Týmto obrázkom Ivany Šátekovej sa rozbehla online galéria pre umenie v čase koronavírusu.

Neprehliadnite tiež

Ako sa stať „Kostičkou“, forenznou antropologičkou Brennanovou

Najskôr sa študuje všeobecne biológia, koncom druhého ročníka bakalára si študent vyberá zameranie - katedru.

Michaela Dörnhöferová pripravuje kosti na hodinu porovnávacej anatómie.

Ivana Brutenič: S mladými chatujte, e-mail ich otravuje

Nábor absolventov je pre firmy výzvou. Čím ich môžu zaujať, radí odborníčka na personalistiku Ivana Brutenič.

Ilustračné foto.

Stabilizačné pôžičky pokračujú, zoznam ešte nie je

Nedostatkové povolania, ktoré chýbajú na trhu práce, podporia pri štúdiu aj tento rok.

Ilustračná fotografia

V pondelok ráno podáva dekan v Žiline študentom kávu

Dekan Miloš Poliak podáva pravidelne kávu. Pohostiť študentov je výborný spôsob, ako s nimi ostať v kontakte.

Pozvanie na Kávu s dekanom využívajú zamestnanci aj študenti. A dekan Miloš Poliak ich ponúka nielen kávou, ale aj sladkosťou.