SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Trenčianska univerzita bude prijímať na dva profesijne orientované programy

Štúdium bude trvať štyri roky, počas ktorých budú študenti dostávať aj podnikové štipendium.

Štúdium bude trvať štyri rokyŠtúdium bude trvať štyri roky (Zdroj: Archív Trenčianskej univerzity)

Dve fakulty Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne už majú akreditované profesijne orientované programy. Počet prijatých študentov bude závisieť nielen od záujmu uchádzačov, ale aj od dohody s jednotlivými priemyselnými partnermi.

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne reaguje na požiadavky zamestnávateľov, ktorým chýbajú odborníci. V spolupráci so zamestnávateľmi tohto regiónu pripravili dve jej fakulty dva profesijne orientované programy.

Štúdium bude trvať štyri roky a podstatná časť vzdelávania sa bude konať priamo v spolupracujúcich podnikoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Fakulta špeciálnej techniky má akreditovaný bakalársky študijný odbor Automobilové inžinierstvo a Fakulta priemyselných technológií bakalársky študijný odbor Materiály a technológie pre automobilový priemysel.

„Fakulta špeciálnej techniky disponuje vhodným priestorovým zázemím, prístrojovou technikou a laboratóriami a jej súčasťou je Výskumné centrum pre testovanie a diagnostiku kvality materiálov,“ spresnil jej dekan Viliam Cibulka.

„Už teraz univerzita pri oboch týchto programoch spolupracuje s dvanástimi zamestnávateľmi kraja a rokuje s ďalšími,“ povedal Jozef Habánik, rektor univerzity.

„Momentálne sa pripravujú s uvedenými zamestnávateľmi podmienky prijímacieho konania a predstavenie študijných programov pre študentov na výstavách, v médiách, chystá sa samostatná webová stránka a tlačené materiály, kde univerzita taktiež spolupracuje so zamestnávateľmi,“ dodal Habánik.

Skryť Vypnúť reklamu

Pohovory aj so zamestnávateľmi

Počet prijatých študentov v oboch profesijne orientovaných programoch bude závisieť nielen od záujmu uchádzačov, ale aj od dohody s jednotlivými zamestnávateľmi.

Predpoklad je zatiaľ desať študentov pre každý študijný program.

Uchádzači budú prijatí na základe výsledkov zo štúdia na strednej škole a absolvovanej maturity a tiež pohovorov, na ktorých sa zúčastnia aj priemyselní partneri. Súčasťou pohovorov bude aj test z matematiky.

Prijatí študenti budú dostávať od zamestnávateľov podnikové štipendium. Jeho výška bude približne 120 eur mesačne v prvých rokoch štúdia a v treťom roku 450 eur, plus bonus za dosahované študijné výsledky.

Pred akreditáciou sú ďalšie profesijné programy

Trenčianska univerzita sa zapojila aj do projektu Vysoká škola pre prax, ktorý podporuje prepojenie vzdelávania s potrebami praxe a súvisí aj s čerpaním eurofondov.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktívne tak reagovala na výzvu v rámci operačného programu Ľudské zdroje a podala žiadosť o finančný príspevok na prípravu ďalších troch profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov.

Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov pripravuje študijný program Získavanie a výber zamestnancov v priemyselných podnikoch, na Fakulte špeciálnej techniky vznikne študijný program Manažér výrobných procesov a na Fakulte priemyselných technológií študijný program Počítačová podpora v strojárskom priemysle.

„Aktuálne prebieha na ministerstve školstva jeho hodnotenie,“ povedala Lucia Petríková, hovorkyňa univerzity.

Na tvorbe všetkých nových študijných štvorročných bakalárskych profesijných odborov sa podieľali potenciálni partneri z praxe.

V prípade kladného hodnotenia a po získaní akreditácie by fakulty spomínané študijné programy otvorili v školskom roku 2021/2022.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Finálny štvorročný bakalársky program chcú aj ďalšie univerzity Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.