SME
Piatok, 3. júl, 2020 | Meniny má MiloslavKrížovkyKrížovky

Finálny štvorročný bakalársky program chcú aj ďalšie univerzity

Štúdium by malo byť finálne, nepočíta sa v ňom s pokračovaním na inžinierskom štúdiu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Projekty pre nové bakalárske, profesijne orientované študijné programy, v ktorých by absolventi mali skončiť po štyroch rokoch, podali na ministerstvo školstva viaceré univerzity. Je to reakcia na výzvu Vysoká škola pre prax.

Niektoré fakulty vysokých škôl chcú už v akademickom roku 2021/2022 otvárať profesijne orientované bakalárske študijné programy. Bude sa tak diať v spolupráci so zamestnávateľmi v danom sektore.

Študenti by na vysokej škole študovali iba štyri roky, nepokračovali by v inžinierskom štúdiu.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, ktoré študijné programy získajú štatút profesijných bakalárov, rozhodne ministerstvo školstva, ktoré ako vyhlasovateľ výzvy Vysoká škola pre prax, posudzuje podané návrhy vysokých škôl.

Projekty je možné podávať ešte do konca februára tohto roku.

Návrhy z techník

Spomedzi siedmich fakúlt Žilinskej univerzity v Žiline prejavila záujem otvárať profesijné študijné programy iba Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.

„Tá pripravuje akreditáciu dvoch takýchto programov pre oblasť leteckej dopravy a oblasť železničnej dopravy,“ povedala Renáta Švarcová, vedúca oddelenia pre vzdelávanie Žilinskej univerzity. Dekan fakulty Miloš Poliak spresnil, že ide o program profesionálny pilot a výpravca v železničnej doprave.

Technická univerzita vo Zvolene pripravuje na akreditáciu päť profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov. Drevárska fakulta chce akreditovať študijný program Ochrana pred požiarmi a záchranné služby a Počítačovo podporovanú technickú prípravu výroby v drevospracujúcom priemysle. Fakulta ekológie a environmentalistiky navrhuje Odpadové hospodárstvo v praxi a Environmentálny manažment v praxi. Fakulta techniky má záujem o Manažérstvo prevádzky dopravnej a energetickej techniky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave od roku 2017 jeden študijný program takzvaného profesijného bakalára už funguje, a to na Strojníckej fakulte s názvom Prevádzkový technik dopravnej a výrobnej techniky. V troch ročníkoch ho aktuálne navštevuje celkovo 43 študentov.

„Prví absolventi programu budú končiť práve v tomto roku a to bude aj príležitosť pre STU zhodnotiť priebeh a výsledky študijného programu, zanalyzovať prínosy a riziká a až na základe tejto analýzy bude STU prijímať rozhodnutia, či bude tento typ študijných programov ďalej rozvíjať,“ povedal hovorca univerzity Fedor Blaščák.

Nie všade budú ťažiskové

Niektoré fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uvažujú aj o akreditácii študijného programu profesijný bakalár. „Pre Univerzitu Komenského, ktorá má status výskumnej univerzity, však takéto programy nebudú ťažiskové,“ odpovedala Lenka Miller, hovorkyňa univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti má Univerzita Komenského päť takýchto študijných programov, a to na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine a na Farmaceutickej fakulte. Ide o odbory ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia, verejné zdravotníctvo a zdravotnícke a diagnostické pomôcky.

Projekty na prípravu profesijne orientovaných študijných programov podala tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici alebo Prešovská univerzita v Prešove.

Univerzity budú môcť nové študijné programy ponúknuť až potom, keď im budú doručené priznané práva.

Súvisiaci článok Trenčianska univerzita bude prijímať na dva profesijne orientované programy Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prípad Traubner. Obťažovanie od vyšetrenia môže deliť tenká hranica

Denník SME hovoril so štyrmi Traubnerovými pacientkami.

Ilustračné foto
Pavel Traubner
Norbert Bödör.
Píše Ivan Mikloš

Nebuďme „nepriateľmi dobrého“ (píše Ivan Mikloš)

Korupcia bude celkom určite existovať aj počas vlády Matoviča. Je tu však rozdiel.

Premiér Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Lekárske fakulty zatiaľ nižší záujem zahraničných študentov neregistrujú.

Platí internát v Grenobli, učí sa doma v Štrbe

Budú zahraničné školy prijímať študentov na výmenu?

Kedy a ako sa dostanú do školy, dnes vysokoškoláci študujúci v cudzine nevedia.

Pri štúdiu v zahraničí treba mať aj plán B

Čo treba mať na pamäti pri výbere školy

Oplatí sa vybrať si školu, ktorá umožní začať štúdium cez internet.

Štúdium na dánskej univerzite dokončí doma. Pre koronu

Návrat do škôl v cudzine bude zložitý

Michal Janči počas výmenného pobytu v Portugalsku.