SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Finálny štvorročný bakalársky program chcú aj ďalšie univerzity

Štúdium by malo byť finálne, nepočíta sa v ňom s pokračovaním na inžinierskom štúdiu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Projekty pre nové bakalárske, profesijne orientované študijné programy, v ktorých by absolventi mali skončiť po štyroch rokoch, podali na ministerstvo školstva viaceré univerzity. Je to reakcia na výzvu Vysoká škola pre prax.

Niektoré fakulty vysokých škôl chcú už v akademickom roku 2021/2022 otvárať profesijne orientované bakalárske študijné programy. Bude sa tak diať v spolupráci so zamestnávateľmi v danom sektore.

Študenti by na vysokej škole študovali iba štyri roky, nepokračovali by v inžinierskom štúdiu.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, ktoré študijné programy získajú štatút profesijných bakalárov, rozhodne ministerstvo školstva, ktoré ako vyhlasovateľ výzvy Vysoká škola pre prax, posudzuje podané návrhy vysokých škôl.

Projekty je možné podávať ešte do konca februára tohto roku.

Návrhy z techník

Spomedzi siedmich fakúlt Žilinskej univerzity v Žiline prejavila záujem otvárať profesijné študijné programy iba Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.

„Tá pripravuje akreditáciu dvoch takýchto programov pre oblasť leteckej dopravy a oblasť železničnej dopravy,“ povedala Renáta Švarcová, vedúca oddelenia pre vzdelávanie Žilinskej univerzity. Dekan fakulty Miloš Poliak spresnil, že ide o program profesionálny pilot a výpravca v železničnej doprave.

Technická univerzita vo Zvolene pripravuje na akreditáciu päť profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov. Drevárska fakulta chce akreditovať študijný program Ochrana pred požiarmi a záchranné služby a Počítačovo podporovanú technickú prípravu výroby v drevospracujúcom priemysle. Fakulta ekológie a environmentalistiky navrhuje Odpadové hospodárstvo v praxi a Environmentálny manažment v praxi. Fakulta techniky má záujem o Manažérstvo prevádzky dopravnej a energetickej techniky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave od roku 2017 jeden študijný program takzvaného profesijného bakalára už funguje, a to na Strojníckej fakulte s názvom Prevádzkový technik dopravnej a výrobnej techniky. V troch ročníkoch ho aktuálne navštevuje celkovo 43 študentov.

„Prví absolventi programu budú končiť práve v tomto roku a to bude aj príležitosť pre STU zhodnotiť priebeh a výsledky študijného programu, zanalyzovať prínosy a riziká a až na základe tejto analýzy bude STU prijímať rozhodnutia, či bude tento typ študijných programov ďalej rozvíjať,“ povedal hovorca univerzity Fedor Blaščák.

Nie všade budú ťažiskové

Niektoré fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uvažujú aj o akreditácii študijného programu profesijný bakalár. „Pre Univerzitu Komenského, ktorá má status výskumnej univerzity, však takéto programy nebudú ťažiskové,“ odpovedala Lenka Miller, hovorkyňa univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti má Univerzita Komenského päť takýchto študijných programov, a to na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine a na Farmaceutickej fakulte. Ide o odbory ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia, verejné zdravotníctvo a zdravotnícke a diagnostické pomôcky.

Projekty na prípravu profesijne orientovaných študijných programov podala tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici alebo Prešovská univerzita v Prešove.

Univerzity budú môcť nové študijné programy ponúknuť až potom, keď im budú doručené priznané práva.

Súvisiaci článok Trenčianska univerzita bude prijímať na dva profesijne orientované programy Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar