SME
Nedeľa, 5. apríl, 2020 | Meniny má Miroslava

Finálny štvorročný bakalársky program chcú aj ďalšie univerzity

Štúdium by malo byť finálne, nepočíta sa v ňom s pokračovaním na inžinierskom štúdiu.

Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity pripravuje akreditáciu dvoch profesijných študijných programov - pre oblasť leteckej dopravy a oblasť železničnej dopravy.Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity pripravuje akreditáciu dvoch profesijných študijných programov - pre oblasť leteckej dopravy a oblasť železničnej dopravy. (Zdroj: TASR)

Projekty pre nové bakalárske, profesijne orientované študijné programy, v ktorých by absolventi mali skončiť po štyroch rokoch, podali na ministerstvo školstva viaceré univerzity. Je to reakcia na výzvu Vysoká škola pre prax.

Niektoré fakulty vysokých škôl chcú už v akademickom roku 2021/2022 otvárať profesijne orientované bakalárske študijné programy. Bude sa tak diať v spolupráci so zamestnávateľmi v danom sektore.

Študenti by na vysokej škole študovali iba štyri roky, nepokračovali by v inžinierskom štúdiu.

O tom, ktoré študijné programy získajú štatút profesijných bakalárov, rozhodne ministerstvo školstva, ktoré ako vyhlasovateľ výzvy Vysoká škola pre prax, posudzuje podané návrhy vysokých škôl.

Projekty je možné podávať ešte do konca februára tohto roku.

Návrhy z techník

Spomedzi siedmich fakúlt Žilinskej univerzity v Žiline prejavila záujem otvárať profesijné študijné programy iba Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.

„Tá pripravuje akreditáciu dvoch takýchto programov pre oblasť leteckej dopravy a oblasť železničnej dopravy,“ povedala Renáta Švarcová, vedúca oddelenia pre vzdelávanie Žilinskej univerzity. Dekan fakulty Miloš Poliak spresnil, že ide o program profesionálny pilot a výpravca v železničnej doprave.

Technická univerzita vo Zvolene pripravuje na akreditáciu päť profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov. Drevárska fakulta chce akreditovať študijný program Ochrana pred požiarmi a záchranné služby a Počítačovo podporovanú technickú prípravu výroby v drevospracujúcom priemysle. Fakulta ekológie a environmentalistiky navrhuje Odpadové hospodárstvo v praxi a Environmentálny manažment v praxi. Fakulta techniky má záujem o Manažérstvo prevádzky dopravnej a energetickej techniky.

Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave od roku 2017 jeden študijný program takzvaného profesijného bakalára už funguje, a to na Strojníckej fakulte s názvom Prevádzkový technik dopravnej a výrobnej techniky. V troch ročníkoch ho aktuálne navštevuje celkovo 43 študentov.

„Prví absolventi programu budú končiť práve v tomto roku a to bude aj príležitosť pre STU zhodnotiť priebeh a výsledky študijného programu, zanalyzovať prínosy a riziká a až na základe tejto analýzy bude STU prijímať rozhodnutia, či bude tento typ študijných programov ďalej rozvíjať,“ povedal hovorca univerzity Fedor Blaščák.

Nie všade budú ťažiskové

Niektoré fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uvažujú aj o akreditácii študijného programu profesijný bakalár. „Pre Univerzitu Komenského, ktorá má status výskumnej univerzity, však takéto programy nebudú ťažiskové,“ odpovedala Lenka Miller, hovorkyňa univerzity.

V súčasnosti má Univerzita Komenského päť takýchto študijných programov, a to na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine a na Farmaceutickej fakulte. Ide o odbory ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia, verejné zdravotníctvo a zdravotnícke a diagnostické pomôcky.

Projekty na prípravu profesijne orientovaných študijných programov podala tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici alebo Prešovská univerzita v Prešove.

Univerzity budú môcť nové študijné programy ponúknuť až potom, keď im budú doručené priznané práva.

Súvisiaci článok Trenčianska univerzita bude prijímať na dva profesijne orientované programy Čítajte 

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič.
Píše Ursula von der Leyenová

Ako sa Európa opäť postaví na nohy

Náš svet sa za niekoľko týždňov celkom zmenil.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Týmto obrázkom Ivany Šátekovej sa rozbehla online galéria pre umenie v čase koronavírusu.

Ako sa koronavírus šíri na Slovensku (mapa)

Údaje pochádzajú z Národného centra zdravotníckych informácií.

Neprehliadnite tiež

Ako sa stať „Kostičkou“, forenznou antropologičkou Brennanovou

Najskôr sa študuje všeobecne biológia, koncom druhého ročníka bakalára si študent vyberá zameranie - katedru.

Michaela Dörnhöferová pripravuje kosti na hodinu porovnávacej anatómie.

Ivana Brutenič: S mladými chatujte, e-mail ich otravuje

Nábor absolventov je pre firmy výzvou. Čím ich môžu zaujať, radí odborníčka na personalistiku Ivana Brutenič.

Ilustračné foto.

Stabilizačné pôžičky pokračujú, zoznam ešte nie je

Nedostatkové povolania, ktoré chýbajú na trhu práce, podporia pri štúdiu aj tento rok.

Ilustračná fotografia

V pondelok ráno podáva dekan v Žiline študentom kávu

Dekan Miloš Poliak podáva pravidelne kávu. Pohostiť študentov je výborný spôsob, ako s nimi ostať v kontakte.

Pozvanie na Kávu s dekanom využívajú zamestnanci aj študenti. A dekan Miloš Poliak ich ponúka nielen kávou, ale aj sladkosťou.