SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

V pondelok ráno podáva dekan v Žiline študentom kávu

Dekan Miloš Poliak podáva pravidelne kávu. Pohostiť študentov je výborný spôsob, ako s nimi ostať v kontakte.

Pozvanie na Kávu s dekanom využívajú zamestnanci aj študenti. A dekan Miloš Poliak ich ponúka nielen kávou, ale aj sladkosťou.Pozvanie na Kávu s dekanom využívajú zamestnanci aj študenti. A dekan Miloš Poliak ich ponúka nielen kávou, ale aj sladkosťou. (Zdroj: Cyril Králik)

Študenti a zamestnanci Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity už dva roky vedia, že ak sa chcú porozprávať s dekanom, tak v pondelok ráno medzi ôsmou a deviatou hodinou ich čaká na káve.

Keď sa pred dvoma rokmi profesor Miloš Poliak stal dekanom Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity, hľadal spôsob, ako ostať v kontakte so študentmi a zamestnancami.

„Študenti a zamestnanci majú dobré nápady ako veci zlepšiť, ale často sa neodvážia zájsť za vedením a dohodnúť si stretnutie. Preto som hľadal spôsob, ako pozvať študentov, zamestnancov, ale aj uchádzačov o štúdium, aby mohli prísť na stretnutie a porozprávať sa so mnou o témach, ktoré ich zaujímajú,“ spomína dekan Poliak, ako sa zrodila pondelková Káva s dekanom.

Skryť Vypnúť reklamu

Z kávy sa stala tradícia, ktorá sa ujala, a dekan ju považuje za úspešný projekt. Prečo? Lebo sa počas pitia kávy všeličo dozvie. A len tak mimochodom, na každú návštevu naozaj čaká káva.

Prichádzajú dve skupiny

Na kávu s dekanom prichádzajú dve skupiny ľudí z fakulty. Jedni chcú diskutovať o tom, ako by bolo možné veci na fakulte zlepšiť.

„Z týchto stretnutí sa do života fakulty zaviedlo niekoľko návrhov, od zmeny inštitucionálneho výskumu až po zavedenie pravidelných akcií pre študentov, prípadne vybudovanie klubu pre študentov v priestoroch fakulty,“ hovorí dekan Poliak.

Ďalší prichádzajú so žiadosťou o pomoc. „Často na kávu príde študent, ktorý sa chce poradiť s vlastným, z jeho pohľadu neriešiteľným problémom. Vždy sme doteraz spoločne našli riešenie takýchto problémov,“ ozrejmuje dekan témy stretnutí.

Skryť Vypnúť reklamu

Neposielajú si len maily

Za jeden z prínosov posedenia so študentmi a zamestnancami pri káve dekan Poliak považuje fakt, že na fakulte neriešia veci iba cez maily, ale vedia sa stretnúť a jeden druhého si vypočuť, poradiť a pomôcť.

Návrhy a riešenia sa potom kreujú spoločne na fakulte.

A dá sa naozaj pri káve vyriešiť každý návrh či problém k spokojnosti druhej strany? „Nie vždy je možné realizovať úplne všetky návrhy. Zmyslom stretnutia je však vzájomná diskusia, v rámci ktorej druhá strana pochopí dôvody, prečo nie je možné návrh hneď, tak ako bol predložený, realizovať a spoločne hľadáme možné riešenie,“ približuje dekan Poliak.

Sťažnosti na pedagógov nemajú

Na otázku, či predmetom stretnutia pri káve nebývajú aj sťažnosti na pedagógov, dekan záporne krúti hlavou. „Doteraz predmetom stretnutia nebola takáto situácia. Možno preto, že na fakulte prikladáme kvalite vzdelávania veľký dôraz. Na poslednom cvičení alebo prednáške v semestri každý študent anonymne krátkym dotazníkom ohodnotí spokojnosť s vyučovaním a pedagógom. Vedenie s každým zamestnancom potom prechádza jeho hodnotenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak sa v minulosti preukázalo pochybenie pedagóga alebo nižšia kvalita výučby, prijali sa opatrenia. Existuje aj prípad, keď sme pedagóga vymenili,“ povedal dekan Poliak.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Káva

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.