SME
Nedeľa, 5. apríl, 2020 | Meniny má Miroslava

Stabilizačné pôžičky pokračujú, zoznam ešte nie je

Nedostatkové povolania, ktoré chýbajú na trhu práce, podporia pri štúdiu aj tento rok.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Adobe Stock)

Aj v tomto kalendárnom roku sa môžu študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia uchádzať o stabilizačnú pôžičku od Fondu na podporu vzdelávania.

Komu zo študentov vysokých škôl bakalárskeho štúdia bude možné poskytnúť v akademickom roku 2020/2021 stabilizačnú pôžičku, ak študujú odbor, ktorý chýba na trhu práce, sa ešte nevie. Rovnako je otázna jej výška.

Rozhodne o tom ministerstvo školstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny podľa zoznamu nedostatkových regulovaných povolaní na Slovensku.

Výška stabilizačnej pôžičky pre akademický rok 2020/2021 bude teda stanovená až po zverejnení Zoznamu nedostatkových regulovaných povolaní. Teraz mohol študent ošetrovateľstva získať 2000 eur.

Menší záujem, ako sa čakalo

Terajší poberatelia stabilizačnej pôžičky, študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia, ani zďaleka nevyužili sumu určenú na stabilizačné pôžičky.

Na stabilizačné pôžičky boli pre prvé dva termíny akademického roku 2019/2020 (15. septembra 2019 a 31. októbra 2019) vyčlenené finančné prostriedky vo výške 2 176 000 eur. Celkovo bolo fondu doručených 434 žiadostí o stabilizačnú pôžičku vo výške 868 000 eur.

Rada fondu schválila celkovo 414 stabilizačných pôžičiek vo výške 828 000 eur a do 27. januára 2020 boli vyplatené stabilizačné pôžičky vo výške 766 000 eur.

Nevyčerpané financie Fond na podporu vzdelávania po rozhodnutí vlády mohol potom presunúť na poskytnutie pôžičiek pre študentov a to vo výške 804 000 eur a pôžičiek pre pedagógov vo výške 590 000 eur.

Na rok 2020 dostal Fond na podporu vzdelávania na stabilizačné pôžičky 2 662 000 eur.

Študentskú pôžičku dostali všetci žiadatelia

Budúci vysokoškoláci, ktorí budú prijatí na štúdium v akademickom roku 2020/2021, sa budú môcť uchádzať o študentskú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Základnou podmienkou na získanie študentskej pôžičky je, aby bol žiadateľ už zapísaný do ročníka. V poskytovaní pôžičiek sa nepredpokladajú žiadne zásadné zmeny.

V posledných rokoch majú žiadatelia o študentskú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania šťastie, Fond dokáže uspokojiť všetkých oprávnených žiadateľov. V akademickom roku 2019 hospodáril s rozpočtom vo výške 4,5 milióna eur.

Celkovo bolo fondu doručených 1217 žiadostí o pôžičku, Rada fondu schválila 1099 pôžičiek v celkovej výške 3 520 600 eur a do 27. januára 2020 boli vyplatené pôžičky vo výške 3 012 900 eur.

V akademickom roku 2019/2020 uspokojila všetkých oprávnených žiadateľov, aj keď ich počet oproti predchádzajúcemu roku mierne stúpol.

Meniť sa nebude výška ani úroky

Predpokladá sa, že aj tento rok by mohlo prísť k zvýšeniu disponibilných finančných prostriedkov na pôžičky pre študentov na viac ako päť miliónov eur.

Výška pôžičky by mala ostať na úrovni 3500 eur pre študentov I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia a 6000 eur pre študentov III. stupňa vysokoškolského štúdia. Úroková sadzba by sa takisto nemala meniť a mala by ostať na úrovni tri percentá ročne.

O študentskú pôžičku bude možné požiadať v dvoch termínoch a to do 15. septembra 2020 a 31. októbra 2020.

Oznam o možnosti predkladania žiadostí o pôžičku sa zvyčajne zverejňuje v priebehu mesiaca júl. Bude detailne definovať podmienky poskytovania pôžičiek.

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič.
Píše Ursula von der Leyenová

Ako sa Európa opäť postaví na nohy

Náš svet sa za niekoľko týždňov celkom zmenil.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Týmto obrázkom Ivany Šátekovej sa rozbehla online galéria pre umenie v čase koronavírusu.

Ako sa koronavírus šíri na Slovensku (mapa)

Údaje pochádzajú z Národného centra zdravotníckych informácií.

Neprehliadnite tiež

Ako sa stať „Kostičkou“, forenznou antropologičkou Brennanovou

Najskôr sa študuje všeobecne biológia, koncom druhého ročníka bakalára si študent vyberá zameranie - katedru.

Michaela Dörnhöferová pripravuje kosti na hodinu porovnávacej anatómie.

Ivana Brutenič: S mladými chatujte, e-mail ich otravuje

Nábor absolventov je pre firmy výzvou. Čím ich môžu zaujať, radí odborníčka na personalistiku Ivana Brutenič.

Ilustračné foto.

Stabilizačné pôžičky pokračujú, zoznam ešte nie je

Nedostatkové povolania, ktoré chýbajú na trhu práce, podporia pri štúdiu aj tento rok.

Ilustračná fotografia

V pondelok ráno podáva dekan v Žiline študentom kávu

Dekan Miloš Poliak podáva pravidelne kávu. Pohostiť študentov je výborný spôsob, ako s nimi ostať v kontakte.

Pozvanie na Kávu s dekanom využívajú zamestnanci aj študenti. A dekan Miloš Poliak ich ponúka nielen kávou, ale aj sladkosťou.