SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky

Stabilizačné pôžičky pokračujú, zoznam ešte nie je

Nedostatkové povolania, ktoré chýbajú na trhu práce, podporia pri štúdiu aj tento rok.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Adobe Stock)

Aj v tomto kalendárnom roku sa môžu študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia uchádzať o stabilizačnú pôžičku od Fondu na podporu vzdelávania.

Komu zo študentov vysokých škôl bakalárskeho štúdia bude možné poskytnúť v akademickom roku 2020/2021 stabilizačnú pôžičku, ak študujú odbor, ktorý chýba na trhu práce, sa ešte nevie. Rovnako je otázna jej výška.

Rozhodne o tom ministerstvo školstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny podľa zoznamu nedostatkových regulovaných povolaní na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Výška stabilizačnej pôžičky pre akademický rok 2020/2021 bude teda stanovená až po zverejnení Zoznamu nedostatkových regulovaných povolaní. Teraz mohol študent ošetrovateľstva získať 2000 eur.

Menší záujem, ako sa čakalo

Terajší poberatelia stabilizačnej pôžičky, študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia, ani zďaleka nevyužili sumu určenú na stabilizačné pôžičky.

Na stabilizačné pôžičky boli pre prvé dva termíny akademického roku 2019/2020 (15. septembra 2019 a 31. októbra 2019) vyčlenené finančné prostriedky vo výške 2 176 000 eur. Celkovo bolo fondu doručených 434 žiadostí o stabilizačnú pôžičku vo výške 868 000 eur.

Rada fondu schválila celkovo 414 stabilizačných pôžičiek vo výške 828 000 eur a do 27. januára 2020 boli vyplatené stabilizačné pôžičky vo výške 766 000 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevyčerpané financie Fond na podporu vzdelávania po rozhodnutí vlády mohol potom presunúť na poskytnutie pôžičiek pre študentov a to vo výške 804 000 eur a pôžičiek pre pedagógov vo výške 590 000 eur.

Na rok 2020 dostal Fond na podporu vzdelávania na stabilizačné pôžičky 2 662 000 eur.

Študentskú pôžičku dostali všetci žiadatelia

Budúci vysokoškoláci, ktorí budú prijatí na štúdium v akademickom roku 2020/2021, sa budú môcť uchádzať o študentskú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Základnou podmienkou na získanie študentskej pôžičky je, aby bol žiadateľ už zapísaný do ročníka. V poskytovaní pôžičiek sa nepredpokladajú žiadne zásadné zmeny.

V posledných rokoch majú žiadatelia o študentskú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania šťastie, Fond dokáže uspokojiť všetkých oprávnených žiadateľov. V akademickom roku 2019 hospodáril s rozpočtom vo výške 4,5 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo bolo fondu doručených 1217 žiadostí o pôžičku, Rada fondu schválila 1099 pôžičiek v celkovej výške 3 520 600 eur a do 27. januára 2020 boli vyplatené pôžičky vo výške 3 012 900 eur.

V akademickom roku 2019/2020 uspokojila všetkých oprávnených žiadateľov, aj keď ich počet oproti predchádzajúcemu roku mierne stúpol.

Meniť sa nebude výška ani úroky

Predpokladá sa, že aj tento rok by mohlo prísť k zvýšeniu disponibilných finančných prostriedkov na pôžičky pre študentov na viac ako päť miliónov eur.

Výška pôžičky by mala ostať na úrovni 3500 eur pre študentov I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia a 6000 eur pre študentov III. stupňa vysokoškolského štúdia. Úroková sadzba by sa takisto nemala meniť a mala by ostať na úrovni tri percentá ročne.

Skryť Vypnúť reklamu

O študentskú pôžičku bude možné požiadať v dvoch termínoch a to do 15. septembra 2020 a 31. októbra 2020.

Oznam o možnosti predkladania žiadostí o pôžičku sa zvyčajne zverejňuje v priebehu mesiaca júl. Bude detailne definovať podmienky poskytovania pôžičiek.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vysoké Tatry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Dovolenkárov bude vláda sledovať cez mobil

Do zoznamu menej rizikových krajín pribudne Británia.

Podcast Dobré Ráno.
Zariadenie na pestovanie legálneho medicínskeho konope.
Komentár Ondreja Podstupku

Stupnica utrpenia

Koľko prenajímateľov znesie neznesiteľnú bolesť digitálneho bytia?

Ondrej Podstupka

Neprehliadnite tiež

Lekárske fakulty zatiaľ nižší záujem zahraničných študentov neregistrujú.

Platí internát v Grenobli, učí sa doma v Štrbe

Budú zahraničné školy prijímať študentov na výmenu?

Kedy a ako sa dostanú do školy, dnes vysokoškoláci študujúci v cudzine nevedia.

Pri štúdiu v zahraničí treba mať aj plán B

Čo treba mať na pamäti pri výbere školy

Oplatí sa vybrať si školu, ktorá umožní začať štúdium cez internet.

Štúdium na dánskej univerzite dokončí doma. Pre koronu

Návrat do škôl v cudzine bude zložitý

Michal Janči počas výmenného pobytu v Portugalsku.