Štúdium na dánskej univerzite dokončí doma. Pre koronu

Návrat do škôl v cudzine bude zložitý

Michal Janči počas výmenného pobytu v Portugalsku.Michal Janči počas výmenného pobytu v Portugalsku. (Zdroj: ARCHÍV M. J.)

Michal Janči (21) z Martina si na svoje vysokoškolské štúdium marketingu vybral dánsku Copenhagen Business Academy. Koronakríza v marci jeho štúdium prerušila tesne pred finále. Zvažuje, že ho ukončí už na Slovensku. Vrátiť sa do Dánska by bolo komplikované.

Čo študujete v Dánsku?

V Dánsku som študoval dva a pol roka. Dokončil som dvojročný odbor marketing - manažment, teraz pokračujem v bakalárskom štúdiu. Tam je bakalár zložený z dvoch častí, prvá časť je to, čo som už absolvoval. Teraz študujem Top-Up program, volá sa International Sales and Marketing. V januári som ukončil prvý semester a druhý semester som mal byť na Erasme v Portugalsku. Pre koronakrízu som sa však musel po mesiaci vrátiť domov.

Ako by teraz malo vaše štúdium pokračovať?

Teraz si musím hľadať stáž, ktorú budem robiť od augusta do novembra. A od novembra do januára budem písať bakalársku prácu.

Bude možné, aby ste sa na stáž vrátili do svojej školy v Dánsku?

Firmu, kde by som mohol absolvovať stáž, si už hľadám, ale zameriavam sa viac-menej na Slovensko. Pozerám sa aj po nejakých možnostiach v blízkom zahraničí. Keby som teraz vycestoval do Dánska, bolo by to zložitejšie. Musel by som si hľadať prácu, aby som mal na ubytovanie a stravu, čo v novej situácii zrejme nebude jednoduché. Výhoda pre mňa ako študenta školy v Dánsku je, že by som mohol využiť grant z Erasmu v iných krajinách, teda aj na Slovensku.

V akej oblasti by tá firma mala byť?

Na Slovensku som sa zameral na marketingové agentúry, pretože ma zaujíma kreatíva a tvorba kampaní.

V čom sa odlišovalo štúdium v Dánsku od štúdia na našich vysokých školách?

Štúdium nebolo rozdelené na predmety. Prebieha tak, že pracujeme na rôznych zadaniach pre rôzne firmy, zadáva ich buď škola, alebo tieto firmy. Jednou z týchto firiem bolo napríklad Nespresso. Tému, ktorú sme sa učili, sme aplikovali praktickou prácou v skupinách. Výsledkom bol vždy nejaký výstup, prezentácia.

Ako to prebiehalo v Portugalsku, keď sa situácia okolo koronavírusu začala zhoršovať?