SME

Platí internát v Grenobli, učí sa doma v Štrbe

Budú zahraničné školy prijímať študentov na výmenu?

Kedy a ako sa dostanú do školy, dnes vysokoškoláci študujúci v cudzine nevedia. Kedy a ako sa dostanú do školy, dnes vysokoškoláci študujúci v cudzine nevedia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Barbora Gotthardtová študuje geografiu a územné plánovanie v Grenobli. V ďalšom semestri sa už videla na Islandskej univerzite v Reykjavíku. Ako bude jej štúdium pokračovať, je dnes otázne.

"V januári som prešla výberovým konaním našej univerzity. Ak dostanete povolenie, môžete poslať prihlášku len na jednu vybranú univerzitu," opisuje Barbora svoje plány s výmenným pobytom v rámci Erasmu.

Barborina voľba padla na Islandskú univerzitu. Či na výmenný pobyt nastúpi a kedy, zatiaľ netuší. "Nevieme, či nás partnerské univerzity prijmú a ak aj, ako a kedy budeme môcť vycestovať," dodáva študentka zo Štrby.

SkryťVypnúť reklamu

Čakanie na odpoveď z Islandu ju oberá o pokoj, pretože ak by mala na jeseň na študijný pobyt nastúpiť, musí si vybaviť aj iné praktické záležitosti, ako sú letenky či ubytovanie. "Pri ubytovaní sa zmluva zvyčajne fixuje na lehotu desať mesiacov," dodáva Barbora na ilustráciu.

V krajinách, kde sa za štúdium platí, sa diskutuje o výške poplatkov za štúdium pri online forme.

Kedy sa začne škola?

Od návratu domov študuje z domu, s univerzitou je v spojení prostredníctvom e-mailov.

Z francúzskej univerzity majú zatiaľ študenti pokyn, aby sa zapísali do ďalšieho ročníka a zaplatili školné. "Stále si platíme relatívne drahý internát vo Francúzsku, kde nám zostali veci. Stojí 520 eur mesačne, väčšiu časť ceny hradím len vďaka štipendiu. Inak by som to asi v momentálnej situácii finančne nezvládla," uzatvára študentka. Či v septembri bude môcť odletieť do Francúzska, alebo bude pokračovať v online vyučovaní z domu, zatiaľ nevie.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Štúdium na dánskej univerzite dokončí doma. Pre koronu Čítajte 

V neistote ostali po neočakávanom nástupe koronakrízy v Európe stovky slovenských študentov, ktorí sa v druhej polovici marca narýchlo vracali domov na Slovensko. Podľa dostupných štatistík je ich zhruba 21-tisíc.

Tisícky študentov z celej Európy boli v čase vypuknutia krízy práve na výmenných pobytoch. Podľa údajov Siete študentov Erasmus ich bolo zhruba 165-tisíc.

Štvrtinu pobytov zrušili, viac ako tretina študentov mala problém dostať sa domov.

Šéf SAIA Michal Fedák očakáva, že asi tretina plánovaných výmenných pobytov sa zruší aj v ďalšom akademickom roku, keďže časť univerzít nebude prijímať cudzincov na výmenu.

Opatrní študenti

Neistá situácia v Európe a vo svete odradí zrejme mnohých čerstvých slovenských maturantov, aby skúšali šťastie v zahraničí. Počítajú s tým aj slovenské verejné školy, ktoré predpokladajú, že sa to môže odraziť na zvýšenom počte záujemcov o štúdium doma.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu